Posts by kuzerkin

Dun belgrad ormanlarindaydim. 30 cm civari kar vardi. yukarilara cikmadim. dize yakindir muhtemelen. bu sistem beni tatmin etti cok sukur.

gece 4'de kadar kar hiç durmadı Belgrad tarafında. sonra ise yağmura döndü, yağmur da hiç durmadan yağıyor. baya erimesine ragmen hala 25-30 cm kar var. bahçedeki ağacın büyükce bir dalı da kırılmış dayanamayıp maalesef. bi daha ki sefere haber verin hocam, bi çayımızdan ikram etmek isteriz :)

6 ocak sisteminin kopyasını yaşadık, ama kıyısından, köşesinden. Istrancalar Alaska'ya dönmüştür şimdi sanırım. uyuyakalmışım erkenden, yagmur sesine uyandım. en son 35cm gibiydi ama şimdi erimiş baya. son gece ayaza çekmesi her sistemde en sevdiğim şeydir. Bahçeköy, şehir etkilerinden uzakta ormanın ortası olduğu için açık hava, -2 850hPa'dan itibaren pek çok gece don yapar. kar 10cm yagsa bile 2-3 gün kalırdı bu sayede.

bu sistem için özellikle anadolu yakasının şansız yerlerinden sistemi umutla takip eden arkadaşlardan utana sıkıla yazdığım her mesaj için özür diliyorum. içime hep dert oluyor bu durum. ihtimal dahilinde olan bir sonraki sistemde umarım buralardan daha şanslı olurlar, sıramızı size savmış oluruz.

İnsanlar gerçekten kara hasret kalmış, belgrat ormanı ana baba günüydü bugün, karla pek haşır neşir olmayan arkadaşım bile ziyaretime geldi, karın keyfini sonuna kadar çıkardık bugün, hiç durmadan yağdıkça yağıyor hala daha.

güneydeki arkadaşlar, bugün pazar, daha güzel bir güne tesadüf edemezdi, çok şanslıyız.

semih hocayı'da alın, yenikapı'dan atlayın metroya 1 saate belgrad ormanındasınız. yollar açık. sucuk ekmek için şahane fırsat :)

Sarıyer/Bahçeköy'de de 10cm 'i geçen kar mevcut ama en güzeli sıcaklık 0'ın altındayken çatılarda rüzgarla uçuşan karlar bence. geçen sistemde de doğru düzgün tek kar alan yer burasıydı sanırım 15cm kadar almıştık ama şu uçuşan kar görüntüsü yoktu. insan ayrı bir mutlu oluyor seyrine daldıkça.

annesinin montunu yıkadığı arkadaşın mesajını okuduğumda bağrıma basasım geldi benim, çoğumuz aynıyız zaten burası türkiye. umut sarıkaya karikatürü sıcaklığında kar sevincini bize yansıtmıştı. lakin ne çeşit bir varlık türü bununla dalga geçebilir, kar sevdalısı duygusal insanların oluğu yerde kendini gösterebilir bilmiyorum. muhtemelen faraziyeden zengin olduğunu ima etmeye çalışıyor, öyle olsa burada işin ne, git kurshavel'e, olmadı uludağa'a, kartepe'ye.

Tükenmek bilmeyen bir enerji ile bu konuyu şişirenlere şaşırıyorum. Abd betonun merkezi bu sene ne yaşadılar acaba takip ettiniz mi?

Abd, K. Amerika kıtasında bir ülkedir. yüzölçümü Türkiye'nin 14 katı, nüfusu ise 3.5 katıdır. Söz konusu kutup soğukları daha çok Türkiye'nin 10larca katını içine alacak boreal orman kuşağını içeren Kanada'da ve kuzey A.B.D etkili olmuştur...

modellere suç bulmak saçma arkadaşlar, dünya düz değil yuvarlak ve bizim etrafımızda da dönmüyor. k. amerika için hiç yanılmadılar mesela bu sene :)

bizim yakamızda bu sene atmosfer çok hafif, tüyü üflesek sibirya'ya yolculamış olabiliriz. mum alevinin ucunun yalayacağı yeri tahmin etmek güçtür. azıcık atmosferi gözünüzde canlandırın.

kutup soğuğu dairesini kuzey amerika ve avrasya olarak iki kanat olarak ayırın kafanızda. hah işte k. amerika'daysa turpun büyüğü, bu taraflar her zaman sıkıntıdadır gelecek sistemler açısından. beklentinizi günler öncesinden ona göre tutun, üzülmeyin boşa.

Bir şey sormak istiyorum arkadaşlar bu Esenyurtun rakımı 88 onun içine bağlı bir ilçe Kıraç 146 doğru mu? Cevap alırsam harika olacak şimdiden teşekkürler.

rakım, denizden seviyesinden yükseklik demektir. ilçelere göre dağıtılan bir veri değildir. aralarından 500m fark olan yerlerde dahi ciddi rakım farklı oluşabilir. biz o farkı oluşturan engebelere dik yamaç adı veriyoruz. google earth programında istediğin yerin üzerine fareyi getirerek rakım bilgisine ulaşabilirsin.