Posts by Ahben Sonel

Evet ben de aksama gore yorum yaptim tabiki zaten..

Abi kusura bakma. Belki gerçekçi konuşuyorsun ve haklısın ama senin her yorumunda moralim bozuluyor ya. Hep olumsuz, kötü senaryo yorumlamaları. Biraz pozitif ol gözünü seveyim. Uçalım, kaçalım demiyorum ama kırk yılda bir olumlu güncelleme yapan modellerde de hevesimizi kırma, zaten yeterince kırılıyor.

Neden ayrıldı bilmiyorum, eğer ekonomik ise konu ayrı. İhtiyacı olabilir, geçim sıkıntısı olabilir, hayalleri olabilir. Her ne sebepten olursa olsun kendi kararıdır, yolu açık olsun. Aldığı karar için de yargılamak bize düşmez. Burada ekonomik kaygısı olmayan değerli hocalarımızla devam ederiz.

Bergamada birşey hissetmedim deprem ağına bir sürü güçlü deprem bildirimi gönderilmiş ilginç ,trol yoktur umarım hisseden varmı?

Twiter'de sadece 2 kişi var deprem hissettiğini söyleyen. Korktum bir an. Ama ne sağlıklı bir bilgi ne de öğrenebildiğim bir durum yok.

Siyaset hepimizi etkiliyor, hayatlarımızı değiştiriyor. Böyle bir konuda, alınan önlemler, açıklanan veriler, aşısı, tedavisi vs. hepsi siyasilerin ağzına bakıyor. Oturup AKP, CHP,İyip falan konuşmuyoruz. Hayatımıza etki eden açıklamalar konuşuluyor. Eğer yasaksa konu komple kapatılsın, keza italya'nın vakası, Almanya,nın açıkladığı veriler vs. bize faydası dokunacak tartışmalar olmaz.

karasah siyaset yapıyorsun kardeşim, yapma. Doğru bilgi alma özgürlüğümüz anayasa ile güvence altında. Buna uymayan, yanlış yapan her kimse tepki göstermezsek, hakkımızı yediririz. Ayrıca kim ki, görevinden bağımsız, hakkımızı koruyorsa, alkışlamak lazım. Eleştirilecek kurumlar yine eleştirisin ama böyle bir konuda alenen bilgi saklamak insanlık suçu. Siyaset üstü bir konu ve atanmış siyasiler eleştirilmiyorsa samimiyet konusunda şüphe ederim. Amacım polemik yaratmak, birilerini yermek değil. Kandırıldık ve biri sesini çıkarmasa bu devam edecekti. Tepkim bu konuya.

Hükumet kontrol altına aldığını ima ettiği için ailesi ile görüşen, organizasyon yapan dünya insan var. Yapmayın abi bu konuşmaları, yorumları. Kimse kimseye sebep olmasın. Hala nasıl bulaştığı ve ne derece öldürücü olduğu bir salgın var.

Amaç siyaset değil ancak İmamoğlu'nun yaptığı gibi, bütün dünyada verilerin şeffaf şekilde açıklanabilmesi için duyarlı insanlara büyük iş düşüyor. Vaka sayılarını, hangi ülke olursa olsun, düzgün bildirmeyen, eksik bilgilendirme yapan siyasetçiler insanlık suçu işliyor. Durum son derece hayati ve kritik.

PergamoN hocam, ekşi sözlükte bir başlık açılmış: (https://eksisozluk.com/2021-yi…anakkale-depremi--6731567) . böyle bir durum var mıdır?

1800-1900 yılları arasında korelasyon ise çok uyumlu. özetle sisam depremleri ile çanakkale(veya yakın çevresi, adalar, tekirdağın güneyi veya balıkesirin kuzeyi gibi.) depremleri arasında bir bağlantı var.

bildiğiniz gibi 30 ekim 2020’de ege denizi’nin doğusunda, yunanistan’a ait sisam(samos) adası’nın kuzey kıyısının 14 km (9 mil) açıklarında, 7,0 büyüklüğünde (usgs açıklaması) ölümcül kuvvette bir deprem meydana geldi.

buna göre son yaşanan bu sisam depreminden sonra 2021 yılında çanakkale'de 7.6 şiddetinde bir deprem beklenebilir.

diğer bir girdi ise verileri derlemiş;

External Content twitter.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

Çok kötü...

Çok çok acı. Uzmanlık alanım olmamakla beraber taşıyıcı kolonları kesilmiş gibi. Giriş kat ve 1. kat direkt çöküyor. Diğer katlar ise yeterince güçlü olmadığı için sönümleyememiş gibi. Allah sebep olanların yakasını bırakmasın, ne diyeyim!!!

Çocukların mucizevi şekilde yaşamlarına devam edecek olmaları tabii ki çok önemli ve duygusal. Ancak artık duygusallıktan çıkmak gerek. Bu çocukların enkazdan kurtulmalarını değil de neden enkaz altında kaldıklarını sorguladığımız zaman gelecek depremlerle alakalı konuşalım. Yoksa değişen hiç bir şey olmayacak. Rasyonel ve bilimsel yaklaşım hariç hiç bir durumun bize faydası olmayacak. Kurbanlık koyun gibi beklemeye devam edeceğiz.