Posts by HAVA TAHMİNCİSİ

Bizde okulları bilmem ama Mayıs ayında ufaktan kapalı yerler açılmaya başlar. Kademe kademe olarak. Okulların durumu muallak ama onunda bayramdan sonraya alınması gündeme gelebilir. Önümüzdeki haftada sokağa çıkma yasağı 4 gün olabilir 23-26 Nisan arasını kapsayacak şekilde. Genel olarak tam bu iş bitti demek için Temmuzu, normallere dönmek için Haziranı beklememiz gerekecek. Ancak 1 ay sonra bizdeki önlemler de gevşetilir şayet kontrol altına alırsak.

Büyük ihtimalle öyle olacak Haziran ayı gibi rahatlayacağımızı düşünüyorum belki duruma göre biraz daha uzayabilir.

Bazı arkadaşlar 20 günde biter demiş de onlara dedim, fazla iyimserler. Bu işin bitti diyebilmemiz için, vaka sayısı 0'a inmeli, en az da bir hafta devam etmeli. Ondan sonra tamam diyebiliriz. Bu da en erken Haziran ayını bulacak. En geç de Temmuzda bitiririz kanaatimce. Ama tüm dünya kontrol altına almalı yoksa başa sarılır.

Yatalak olsunlar ya da kendi canını veya yakınına bulaştırıp sevdiği birini kaybetsinler o zaman anlarlar hatasını. Bizim toplum başına bir olay gelmeden anlamaz yoksa.

Zihniyet şu, amannn varsa var, kaderimizde varsa öleceğiz. Ulan ben dengesiz sen önlem al, takdir Allahtan. O zaman bende pencereye çıkıp atlayayım diyeyim ki kaderimde varmış zaten. Allah akıl fikir versin.

Ortalama semptom gösterme süresi 5-6 gün. Önümüzdeki perşembe belli olur.

Kiminde geç gösteriyor. Bir de herkes de gösterecek mi ? O da var. Göstermeyen hiç bir şey yokmuş gibi hayatına devam edecek, taşıyıcı olarak. Gösteren de test yaptırır mı hemen, yoksa normal soğuk algınlığı mı der. Hadi semptom gösterdi 5 güne, test de yaptı çıkması yine 8-9 gün. Cumanın akıbeti 20-26 Nisan haftası göreceğiz.

Sanki bazıları virüsün hiç bitmemesini aksine azgınlaşarak devam etmesini istiyor. Zevk alıyorlar bu durumdan. Tamam inanmayabilirsin sayısal verilere ama deme tarzı yanlış. İster gibi bir hal var. Dünya virüsten bitse havlu atsa, daha mı iyi olacak her şey anlamadım ki. Evet, iklime, hava temizliğine belirgin katkısı olur ama bu öyle 3-5 ayda olacak iş değil, virüs bittiği zamanda artık ülkelerin bu durumdan ders çıkarması gerekir, daha az karbonmonoksit salınımı ile alakalı.

Zaten bu virüs bir çok şeyde öğretti insanlığa bence. İşin evden de yapılabileceğini,aslında dünyanın global olduğunu, öte bir uçta olan bir olayın bizi de etkileyebileceğini vs.

Entübe sayısı azalmış, yoğun bakımda hemen hemen aynı, düne göre biraz artış var. Ancak bir tek günle bunu anlamak mümkün değil. İstikrar yakalamamız gerek.

Önümüzdeki bir kaç gün vakalar düşebilir, hafasonu ve sokağa çıkma yasağından dolayı lakin, Cuma aksamının bedelini ödeyeceğiz 10-15 güne.

Entübe ve yoğun bakım sayılarıda artmıyor çok, bu da iyi bir gelişme. Test sonucu artınca vaka sayısı da paralel olarak artıyor haliyle. Önemli olanda vaka sayısı değil bence. Yoğun bakım ve entübe sayısı. Vaka olayına kalırsak aramızda kol gibi gelenler var, hastalıktan haberi olmayıp. Tespit edilmemiş vaka dünya genelinde de açıklanın bir o kadarı vardır.