Posts by HAVA TAHMİNCİSİ

Üretim olmazsa devlet nereye yüklenecek ? Halka, yani vergi almaya. Bizde vergi aşırı fazla, öyle böyle değil. Vergi her ülkede var ama bizdeki ne alıyorsan 2 katı. Yani devlet diyor araba mı alıyorsun, bana da bir tane alacaksın, telefon mu alıyorsun, bana da bir tane alacaksın.

Birde bizim milletimiz hep birbirinin sırtına biner. Müslümanız güya ama birbirimizi kazıklayanda tek millet olabiliriz. Her şeyde fırsatçılık. Örnek veriyorum, virüsten önce maskenin adedi 50 kuruşa satılırken, virüs patlak verdi, 3-4-5tl'ye satıldı. Yani şimdi ne oldu da buna bu kadar zam geldi. Berber, dükkan açmaz, açtımıda halkın sırtına biner tras 30'sa 50 yapar. İyi de halkın suçu ne ? Sebze, meyve ateş pahası. Yani ne oldu da şimdi bunlar değerlendi.

Arkadaşlar, bunlar hep birbirini tetikliyor. Şimdi örnek veriyorum sebze meyveye zam yaparsan, diğer işletme sahipleri de otomatikmen sattığı ürünlere zam yapar. Çünkü yapmazsa alım gücü azalır. Eskiden 100tl'ye 4 kişilik bir ailenin pazar masrafı karşılanırdı. Şimdi bu oldu 200tl, 2 sene içinde. Yani her şeye zam geldiği zaman sen zam yapmazsan bu sefer alım gücün azalıyor.

İnsanların erdemli, ahlaklı olması temel şarttır.Ancak bu şekilde toplumsal düzen sağlanabilir. Galerici araba piyasasını arttırır, güya çok daha fazla kar edeyim diye ama halkı düşünmez. Bunun bir yerde tıkanacağını düşünmez. Yahu ucuz sat, ucuz al.

Düşünsenize asgari ücret 1000tl ama hayat çok ucuz. Ekmek 5 kuruş, su, 3 kuruş, kira 200tl, pazar alışverişi 50tl vs. Yani bunu kim istemez ki ? Ancak benciller istemez. Yani ben sefa süreyimde altta kalanın canı çıksın diyenler.

Ona buna olmadık yere zamlar yapıp, birbirimizi kazıklamaya hiç gerek yok.

O kadarina hukumet izin vermez. ihracat icin belirli seviyenin altina inmemeli.

İyi de buda kötü bir şey. Tamam satarken dolar bazlı satıyorsunda alırken de dolar bazlı alıyorsun. İthalat yani. Doların düşmesi ekonomi için çok iyi bir şey. İthal ürünlerin değerinin düşmesi demek. Şu doların 1tl olduğunu düşünsenize.

Avrupa adamlar bir arabaya, bizim burada hayalini bile kuramadığımız arabalara 1 sene çalışma ile sahip olabiliyorlar. Golf 7 bin euro, arteon 25-30 bin euro vs. Askagari ücret 2 bin euro. Çalış 1 yıl al kral araba. Bizde ise çalış 20 yıl:)

Sebebi ne ? Üretim yok. Para değersiz. Birde vergi zaten bir araba kadar. Abd'den bir iPhone alıyorsun, karşılığında bir kamyon salatalık veriyorsun.

Sultangazi saat 6'dan beri ara ara kuvvetli sağanak alıyor. Caddeler, sokaklar yağışın kuvvetli olduğu anlarda dereye dönüyor. İstasyon yok ama tecrübelerime göre 20mm rahat aldık.

Yarın akşama kadarda 50mm'yi rahat devirir geçeriz.

Hayat Eve Sığar uygulamasını güncelledim ve evet öyle maske kodu alabiliyorsunuz artık yenilikler de yazıyordu. Sağlık durumu menüsünden alabileceğimizi yazmışlar ama o bölümde öyle bir şey yoktu. Uygulamayı aradım taradım yine de bulamadım maskeyle ilgili bir şey. Kodu alabilen var mı?

Düzeltme: Evet arkadaşlar başta bulamadım ama şimdi oldu anketi doldurarak uygulamayı kapatıp açınca ekran karşıma geldi

Nasıl bir iştir anlamadım. Ben bu maske olayı ilk söylendiğinden bu yana 3-4 defa başvurdum ne maske geldi, ne kod geldi. Şimdide uygulamadan başvuruyorum, adınıza maske tanımlanmamıştır diyor. Altta da uyarı var, 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstüne maske temini sağlanamamaktadır. Yaşımda 31. Nasıl oluyor bu iş anlamış değilim. Diyeceksiniz hat kimin üzerine. Hatta annemin üzerine o da 61. Her türlü sağlıyoruz ama nafile.

Cumhurbaşkanının açıklamalarına istinaden çılarılabilecek sonuçlar şunlardır;

Kendisi tedbirlerin bayram sonuna kadar devam edeceğini söylemişti. O nedenle,

1) Şehirler arası seyahat kısıtlaması Bayram sonuna kadar devam eder. 1 Haziranda son bulur. Olaki kaldırılsa dahi hala virüs tehlikesinin yoğun olduğu illerde bu ay boyunca devam eder. Bu haraketliliği göz önüne alacaklarını zannetmiyorum.

2) Açıklamasına itafen sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının bu ay boyunca resmi tatil, bayram ve h.sonlarında devam edeceğini çıkarabiliriz.

3) Okulların açılması bu saatten sonra görsellik olur. Normal zamanda zaten öğrenci okula gelmiyor Haziranda doğru düzgün, bu zamanda hiç gelmez, ailede yollamaz. 2-3 haftalığına okulu açalım deyip başa saracaklarını zannetmiyorum. Keza bakanımız hepsi sınıf geçecek dedi. Açmanında anlamı kalmıyor ve Bu saatten sonra öğrenci bu bilinçle dahi gelmez. Gelecek olanlar da eğlencesine, gırgırına gelir.

Yarın LGS tarihi ile ilgili görüşleri de okullar için belirleyici olacaktır.

4) İbrahim Kalın'ın açıklamalarına göre de 65 yaş üstüne haftanın belirli bir iki gününde belli saatler arasında araçla seyahat etmemek şartı ile evlerinin en yakınındaki parklara gidip biraz hava alma, gezme izni verilebilir.

Yarın cumhurbaşkanımız kafalardaki soru işaretlerini giderir.

Super hucre demisse estofex downburst butun hava olaylarina hazirlikli olun. Yarin gunduz gozuyle daha cok takip gelir. Kirmizi mor hatta gri kutle bile kacinizlmaz olur.

O kadar etkili bir şey olmaz. Görülecek kütleler kırmızıdan öteye geçemez. Şartlar mor ve gri kütleler için uygun değil. (İstanbul için)

En azından komple 11 Mart öncesine dönmemiz için 3-4 ayı unutun derim. Velevki hergün 0 vaka 0 ölüm açıkladık. Bu iş bitti sayılmaz. Uluslararası seyahat başladığı an film kopar. Ya dünya da kontrol altına alınana kadar ülke karantinası yapacağız ya da aşı bulunacak. Yoksa eskisi gibi bir şey olamaz.

Tabi bu süreç uzayıp gidecek hali de yok aylarca. Elbet gevşetilmelere gidilecek. Bir süre sonra vakalar olsa dahi artık bu gündem dahi olmayacak. Gündem olması halkın yine panik olmasını sağlar. Devletlerin bu saatten sonra istediği kontrollü şekilde salgınla başetmek.