Posts by HAVA TAHMİNCİSİ

Samet_113 , ben o mesajımda kimseyi irdelemedim. Zaten ortadaki yanlışlığı düzeltmek istedim ve harita okuma nasıl olur, bunu bilmeyen kişilere aktarmak istedim. Siz ise bana saygısızca cevap vermişsiniz. Ukalaca yazmışım diye. Yahu arkadaşım, ben senin olaya müdahil olduğunu bile bilmiyordum ki. O yazının neresinde art niyet var, Allah aşkına ya :) Güldürmeyin beni. Orada işin içinde mizah varsa bilemem diye ayrıca yazmışım. Ben yazıyı yazarken bile ortaya yazdım. Hiç kimse namlunun ucunda yoktu. Ama afedersinizde sazan gibi atlayan siz olmuşsunuz. Benim sizinle ne derdim olabilir ki, tanımam etmem. Sadece sanal ortamda hobimi uyguluyorum. Dün gece yardırmışta yardırmışsınız daha şimdi gördüm.

Siz ciddi ciddi paranoayak olmuşsunuz. Hadi diyelim ki ben eleştirdim ne olacak. Yapılmasın mı ? Yok yani her ne denilse şakşakçılık mı yapalım. Kusura bakmayın ama ben o noktada değilim, karakterim el vermez.

Benim kimse ile alıp veremediğim yok. Benimle uğraşmayın. Ha çok istemiyorsanız beni bir daha yazmam, umrumda değil. Kaybedecek birşeyim de yok nasılsa.

Model yorumları kısmında bazı arkadaşlar yazmış, Afrikadan soğuk atakta almak varmış. O iş öyle değil, mizah varsa bilemem. Ama olay şu; eps dönemine göre bizi normallerinin 5-6 derece altında gösteriyor. Yani bu ne demek 25-30 Mart arası döneminde ortalama sıcaklığımız 12 derece ise 6-7 derece olacağız demek. Afrikanın yeşil olması demek kar yağacak demek değil. Onlarında ortalaması 25 iken 20 olacak. Sonra ortalama bizde de düşmeye başlıyor. Kuzeyimize göre yeşiliz ama kuzeyimiz normallerinde. Sadece biz dönemine göre soğuk kalıyoruz. Yoksa güneyden gelen soğuk akım yok.

Bir diğer husus ise ay sonu displacement olacak. Soğuk kesinleşti. Ama o döneme göre gücü ne kadar etkili olur belli değil. Yani şu olayı en azından Mart 10'una kadar olan süreçte yaşasaydık çok daha farklı olurdu ama olmadı. Tarihlerde 27-28 Mart olunca insan ne kadar etkili olabilir ki diye şüphe ediyor. Ama hiç kimse de (kar sevdalıları) mart sonu yağacak metrelik kara hayır da demez. :-)

Süreci takip edelim bakalım. Mart sonu kar görecek özellikle İç ve Doğu kesimler. Bakalım İstanbul olarak kar görebilecekmiyiz yoksa kuru soğuk ya da 5-6 derecede yağmur veyahut kar mı göreceğiz ? O da bu hafta belli olur.

30 Mart 2014 belediye seçimlerindeki benzer durumu bu sefer 2019 belediye seçimlerinde göreceğiz. 2014'teki Doğu Karadenizi etkilemişti bakalım bu nereyi daha fazla etkileyecek.

Çin'in saatte 4000km hızla gidecek tren yapma işine ne demeli :) Düşünsenize Haydarpaşadan Karsa olan 1470km yolu 20dk'da gideceksiniz. Ne projeler var ne... 9000-10000km hızla giden uçaklar felan, ABD 1 saat bunla..

Ülkenin gelişebilmesi için, öncelikle eğitim şart. Kalifiye eleman gücümüz yok olanlarda beyin göçü ile başka ülkelere gidiyor.

Bir çocuk 1.sınıftan üniversiteye kadar sağlam yetiştirilmeli ve neye eğilimli ise ona yönlendirilmeli. Lise de onun teorik derslerini almalı üniversitede de tamamen pratik. Kafamda bir proje var ama buraya yazmak ile bitmez.

2.si üretim yok kardeşim. Elin gavurunun ürettiği Mercedes, Audi, İPhone, BMW, Boing, Airbus, Samsung vs.vs'si var ya bizim. Bizim bir markamız bile yok. Olanın bile parçaları hepsi dışarıdan. Bu şekilde nasıl ekonomik olarak büyüyebilirsin ki. Dışarıdan gelen bir girdi yok.

Almanyada en son 2018 yılında asgari ücret 1700 euroydu. Yani bizim paramızla 1700tl oluyor. Biz burada ekmeği 1tl'ye alıyorsak orada da adam 1 euroya alıyor.Ama hayat çok daha ucuz öyle böyle değil. Orada asgari ücrete geçinirsin rahatça ama burada imkansız. Burada en düşük kira 900-1000tl, faturalar hepsi 500tl sana ne kaldı 500tl bunla eve yemek malzemesi mi alıcaksın, yol parası mı yapacaksın, çocuk mu okutacaksın ya da elbise felan mı alacaksın ya da hiç çoluk çocuğunla insan gibi bir resteuranta gidip yemek yiyebilecekmisin ? Gerek yok ki daya bulguru ye.

Elin Avrupasında benzin 1.5 euro litresi bizde 6.3tl. Şimdi adam bunu duyunca kafa başka basıyor 1.5 euro 9tl eder. Yahu öyle değilki adam 2000 euro maaş alıyor 1.5euroya 1lt benzin alıyor ya sen sen 2000tl maaş alıyorsun 6.3tl'ye 1lt benzin alıyorsun tam 4 kat pahalı alıyorsun yakıtı. Geçen adama soruyorlar benzine zam geldi ne düşünüyorsunuz adam bana fark etmez ben hep 50tl'lik atıyorum diyor. :-) Akla bakarmısın bu adam eskiden 12lt benzin alırken şimdi 8lt alabiliyor aynı fiata ama farkında bile değil. İşte onun için eğitim şart kardeşim.

Biz 2000tl maaş alıyoruz hadi Avrupaya tatile gidelim desek euroya çevirsek 350euro yapıyor. Avrupalı buraya gelecek olsa 2000euro alıyor burada TL yapıyor 12000tl ediyor. O burada hayat yaşar 1 ay biz oraya uçakla gideriz tekrar biner geri geliriz en fazla :)

Gelişmişlik farklı bir şey arkadaşlar. Önce refah...

Ao'nun nötre meyletmesi son güncel verilere göre 10 Mart civarı. Ancak kesin değil. Neticede sabah modeli Ao'yu şekillendiren bir unsur. Sabah Gfs'si 3-4 Mart sistemini bize versin 16.00'da güncellenen Ao'da nötre meyil görürsünüz. Ancak şuan sistemi vermiyor verse de sıyırtma ile veriyor, bu nedenle de Ao nötre inmiyor.

Şahsen Çarşamba sabahına kadar takip ederim, oldu oldu olmadı 3-4 Mart sistemine elveda. Pazar günü zaten 3 Mart.

Şuan Çarşamba öğleden sonra ile Perşembe öğle arası İstanbul iç ve yükseklerinde olası bir kar yağışına odaklandım. Hava da ya da en iyi ihtimalle 1-2cm kar.

3-4 Mart içinde inşaallah bir süpriz olur yine demekten başka çaremiz yok. Yoksa eldeki veriler sistem Hıdır( hava da kar yapacak cinsten) diyor.

EmirAtav ,yapma gözünü seveyim, bu sistemi 2017 Ocak sistemi ile kıyaslamışsın :) Allah aşkına o sistem nerde bu sistem nerde. O sistem devedir bu ise karınca. 3'te 1'i oldu diyorsun. Ben o sistemde 110cm kar ölçtüm düz zeminde. Bunda ise 11cm. 10'da 1'i anca onun. Bir diğer olay ise o sistem tüm katmanları ile güzeldi. Kar direk başlamıştı, 850hpa'da -16 girdi. Bunla onu karşılaştırman 6 Ocak 2017 sistemine hakarettir.

Cold.EFso bana mı dediniz ? Siz benim geçmiş yorumlarıma bir bakın. Ben bu sistem hakkında ne demişim ve ne olmuş ?

Eğer dediklerimin tersi bir şey çıkmışsa tamam, bende tahminci olmaz diyeceğim. Ama siz bulamazsanız ne yapacaksınız ? Bir şey olmaz her hafta sistem getirmeye devam. Hangi veri iyi gösterirse ona tutunursunuz, ertesi gün o veri berbat olur, onuda öbürü belirler dersiniz :-D

Eleştiri yok, sorgulama yok ohhh kebappp :-D

Samet_113 , hayırdır niye böyle gerginsiniz ? Mesele Bay Hava değil ki ? Bay Hava'nın ne dediğini de yazmamışım. Onun böyle ufak tefek sistemlere verdiği bir isim var, "Hıdır". Başka bay hava ne demiş, ne dememiş onla ilgili bir yorumum yok. Kaldıki zaten kendim donanımlı biriyim, kendim tahmin ve analizler yapıyorum, kimsenin tahminine de ihtiyacım yok. Sadece sorarım acaba aynı görüştemiyiz değil mi diye ? Değilsek neden değiliz. Bizi farklı tahminlere götüren ne diye ?

Ortamı germe gibi bir niyetim yok, bence siz artık paranoayak olmuşsunuz. Ya di bu forumda tartışma görüş alışverişinde bulunmak yasak ? Despotluk mu var yoksa ? Görüş, fikir ve beyanlarımızı belirtemiyecekmiyiz ? Sadece belli kişiler konuşacak da bizde koyun sürüsü gibi arkasından mı gideceğiz. Herkes aynı görüşte olmak zorunda mı ?

Bence siz önce bunları gözetin. İşinize gelmeyen mesajı silmektense. Biz burada ülke sistemi nedir, ne değildir tartışıyoruz, siz var bunda bir art niyet diyorsunuz. Allah hidayet versin ne diyeyim :)