Posts by ahmet45

  Yeni Zelanda başbakanı süreci imrenilecek şekilde güzel yönetiyor. Gerilimden uzak, yeni düşman değil dost kazanacak şekilde. Yaptığı bu işler pek çok ülkeye dış siyasette örnek teşkil ediyor.

  Olayları empati yaparak inceleyelim. Bu bir müslüman ülkede olsaydı ve o ülkenin yöneticisi İncil'den birkaç güzel söz söyleseydi ve müslümanlar hristiyanlara saygı amacıyla onların ibadetleri sırasında giydikleri herhangi bir şey giyseydi? Birçok kesim bunları yapanları dinsizlikle suçlardı. Hoş bunu yapabilecek mental olgunlukta bir müslüman devlet yok şu anda. Katedilecek çok mesafemiz var henüz. Son ve hak dini temsil eden bizlerin diğer dine mensup ülkelere örnek olmamız gerekiyor oysa.

  Vintersaga hocam yabancı sınırlaması isteyenlerin bir kısmının borcu var transfer yapamıyor, bir kısmı da Türk futbolcuların maaşlarını geciktirsekte sorun olmaz mantığıyla bakıyor. Tabi yerli menajerleri de unutmayalım en çok onlar istiyorlar. Ama artık klupler akıllandı. Bundan sonra Türk futbolcuya önem veren klupler 28 Türk bulundursun kadrosunda kimse karışmıyor. Ama bıraksınlar artık herkesin herkesi yenebildiği keyifli bir lig izleyelim. Eskiden takımlar İstanbul'a gelince fark yememeye oynuyorlardı.Şimdi hepsi yenmek için çıkıyor sahaya.

  Klupler birliği toplantısında Trabzonspor, Rizespor, Erzurum, Bursa ve Göztepe dışında kalan 13 takım yabancı sınırlamasının gelmemesi yönünde talepte bulundular. Yayıncı kuruluşta yabancı sınırlaması ile reytinglerin düşeceğini gerekçe göstererek sınırlamaya karşı çıktı. Bu iş artık bir aksilik olmazsa noktalandı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş uzun zamandan sonra ilk kez mantıklı bir şey için ortak karar aldılar üçüne de helal olsun.

  Öncelikle biz de ki şu anlayışın bitmesi lazım. Her şey Allah'tan. Eyvallah baş göz üzerine Hayrın ve Şerrin Allah'tan olduğuna iman etmiş insanlarız. Anadolu insanında bu teslimiyet ve iman en üst düzeydedir fakat tedbiri al takdiri Allah'a bırak konusunda çok zayıfız. Burada başka bir sebep daha ortaya çıkıyor. Anadolu insanı iki göz evim olsun çamurdan olsun anlayışına sahiptir. Bunun sebebi garibanlık , yokluk, imkansızlık gibi sebeplerdir. Adam ekecek biçecek ürün alacak o ürünü satacak para kazanacak çoluk çocuğunu okutacak büyütecek evlendirecek. Maalesef Anadolu da şartlar zor. bu sebeplerden dolayı yapılan evlere de fazla imtina gösteremiyorlar. Geleneksel kerpiç, toprak, ahşap gibi evler; bölge coğrafyası, ekonomik ve sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı fazlaca yapılmaktadır. Kırsal kesimler de yapı denetim eksikliği-ki yapı denetim de artı bir mali yük demek- ve geleneksel yapı uygulamaları ortaya bu sonucu çıkartıyor. Kısaca 200 sene sonra yine deprem olsa yine aynı tablo çıkacak ortaya... Allah beterinden korusun

  Altına imzamı atarım başkan. Anadolu insanının garipliğini ve çaresizliğini anlıyorum ama hala şehirlerde dahi kaderciliğe sığınıp sağlam evler yapılmamasına anlam veremiyorum. Kaderciliğe değil tevekküle sığınmalıyız. Depreme dayanıklı evler yapıp, deprem sonrası toplanacak alanları (kaldıysa) uygun hale getirmemiz lazım. Sonra olacaklara alın yazısı deriz o zaman sorun yok

  Hani böyle ilk başladığında alttan bir şey vuruyor gibi olur ilk vurduğunda hafif dedim ama ikinci kez bir daha vurduğunda sağlam salladı o zaman yakın bir yerde merkez üssü dedim. O ilk 10 saniyedeki donup kalma, basiretinin bağlanması çok daha farklı bir durum aslında.

  Son 48 saat önceki depremlere baktığımızda aslında bu deprem bağıra bağıra gelmiş. Sürekli hareketlilik var bölgede. Ama şunu bir kez daha gördüm hala deprem konusunda çok bilinçsiziz. Herkes çığlık çığlığa sokağa kaçmaya çalışıyordu. Deprem bitene kadar hemen güvenli bir yere güvenli bir pozisyonda geçeyim diye düşüneni görmedim :)