Posts by ldr1907

Ben bir müslüman olarak Ayasofya'nın camiye dönmesini isterim ve bundan memnun olurum. Ancak işin siyasi şova dönüştürülüp de oy devşirme olarak, halkın manevi duygularının kullanılmasından da rahatsız olurum. Ayasofya'nın ibadete açılmasını istememiz cami eksikliğinden değildir. İstanbul'u fetheden Sultan Fatih'e ve ordusuna vefa borcumuzdan ve onun lanetinden kurtulmamızdan kaynaklıdır. Onu müjdeleyen peygamber efendimize duyduğumuz hürmetin gereğidir.

Deniz Evet ben de o depremin beklenen depremin süresini kısalttığını, fay hattının artık harekete geçtiğini ve sürecin sonlarına yaklaştığımızı düşünüyorum. Valla bizim milletimizden böyle konularda bir cacık olmaz. 20 sene boyunca önlem almayız. Olunca da kader, Allah'ın takdiri der geçeriz. Ne hükümette ne de halkta bilinç var. Zaten zor durumda olan ülkemizi mahveder, dükkanı kapatır gideriz. Allah yardımcımız olsun.

Akdeniz bu dönem hep hareketli. Ben İstanbul'dan korkuyorum. Umarım beklenen büyük deprem çok uzun yıllar sonra olur. Yakın zamanda da olacaksa, öncesinden 5-6 gibi orta depremlerle bizleri korkutur da önlem alan çoğalır.

Beklenen büyük İstanbul depremi ile alakalı ekşi sözlükte çok güzel bilgilendirici yazılar mevcut. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Şahsen ben de artık korkmaya başladım. Eylül ayında yaşadığımız 5.8'lik depremin, büyük depremin süresini kısalttığını ve artık sürecin sonuna geldiğimizi düşünmeye başladım. 99 depreminden beri uzmanlar İstanbul'da büyük bir deprem bekliyor. Çünkü kuzey anadolu fay hattının üzerindeki deprem fırtınası, yıllar içinde gerçekleşen depremler ile bir tren gibi ilerledi. Şimdi ise marmara denizine geldi çattı. Aradan da 20 yıl geçti ve pek de bir zamanın kalmadığını söyleyen uzman sayısı çok fazla. Keşke bir iki tahmincinin dediği gibi en fazla 6.5 büyüklüğünde olsa. Keşke 2045 yılına kadar olmayacak olsa. Bunlara inanmayı o kadar çok istiyorum ki. Ama genel görüş, en az 7.2 büyüklüğünde gerçekleşecek olması ve zamanın sonlarına yaklaştığımız görüşü.

Binamız 1990 yapımı, o zamanın yapısı ve malzeme kalitesi artık ne kadar iyidir bilemiyorum. Bu depremde sağ kalır mıyız, tamamen durumumuz Allah'a emanet. Maddi gücümüz de yok, başka bir yere taşınamıyoruz. Resmen felaketi bekliyoruz ve İstanbulluların da birçoğunun umrunda değil. Dua etmekten başka bir şey elimden pek gelmiyor. Ama kış gelmesin diye dua etsen ne fayda, o kış elbette yine gelecek. Off içimi dökmek istedim, kusura bakmayın.

Yalnız forumda da bu konuya artık hiç mesaj gelmiyor. Eskiden günde 4-5 sayfa mesaj okurduk şimdi bir sayfa olmuyor. Virüs falan artık çoğumuzun umrunda değil. Sıcaklar da bunaltıyor, maske falan giyilmiyor. Sonbaharla birlikte tekrar asıl gündem virüs olacak gibi.

Rakamlar güzelliğini her gün biraz daha yitiriyor. Devamlı aynı şeyleri yazmanın anlamı yok. Alınan kararlardan bir an önce dönülmeli ,temaslı vaka ,filyasyona ısrarla devam edilmeli, hatta ısrarla rastgele test yapılmalı. 1200 lü rakamlar 50-60 bin test sayısında sırıtmıyor ama her gün 40 bin olunca sırıtıyor. Vatandaşta ki rehavet havası ,maalesef devlete de geçti. Vatandaşın rehaveti ne kadar tehlikeli ise ,devletin ki de o derece tehlikeli.

ama iş dönüyor dolaşıyor yine vatandaşa geliyor. Tedbileri devlet istediği , yasak koyduğu için değil , kendi ve toplum sağlığı için yapmalı. Ama maalesef.

2-3 aylık kısıtlamalar ,dar canlı vatandaşımızı çok daralttı. Keşke iş daha yeni iken , tüm dünya kendini kapatmışken , mart sonu -nisan başı 15-20 gün kapatabilseydik ülkeyi. Belkide bu kadar uzun kısıtlamalara gerek kalmazdı. Vaka sayısına da müsbet faydası olurdu.

Aksine test sayılarının azaltılması, asemptomatik taşıyıcılara belirti olmadığı sürece test yapılmaması kararları çıkmaya başlıyor. Devlette koyvermiş gibi. Halk zaten bıktı. Sonbaharda tekrar bütün dünyada patlayacak gibi.