Posts by the wade

Yarın şişli bolgesi icin yagis ihtimali suresi ve siddeti nedir arkadaslar. isim geregi surekli disaridayim ve sinuzit oldum. rapor alicam yarin skintiliysa hava

Geçmiş olsun beni de çok fena çarptı lanet sinuzit bu sefer. Sadece burnum değil kulaklarım bile tıkalı, antibiyotik kullanmaktan nefret ederim hatta kullanmamak için koca karı ilaçları kullanırım ancak bu sefer mecbur antibiyotiklik oldum sanırım, doktora gideceğim bugün.

Geçiş mevsimlerinde hiç acımıyor.

Çinli arkadaş soytarı değil en azından bir ölçüm yapıp deprem olacak diyor fakat boş bir çalışma

Siz deprem asla tahmin edilemez diyenlere inanmayın bu yüz yıl içinde çözülecek bir sorun olarak görüyorum

Yahu adam Aurdino kart kullanıyorum diyor, bildiğin raspberry'nin çakması. İstediği sensoru taksın ne yakalayabilir bununla? Milyar dolarlık resmi kurumlar hiç bir şey yakalayamıyorken?

Bahsettiği kartı biz evde 24 saat torrent indirmek için server ya da müzik dinlemek için media player olarak kullanıyoruz.

Semih Hocamızın da paylaşmış olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı’nın hazırladığı rapordaki ifadelere de dikkat edecek olursak bu depremin odak mekanizma çözümü itibariyle sürpriz olduğu ve depremin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8’e ulaşmış olmasının Marmara fayı üzerinde ‘rastlanır bir durum olmadığı’ belirtilmiş. Bu bence üzerinde düşünülmesi gereken çok önemli bir husus.

ciddiye alınmayan Şener Üşümezsoy'un son açıklamaları ile örtüşüyor aslında.

Kendisi de zıt yönlü bir fay oluşumundan bashedip marmara fay haritasının çok eksik olduğunu belirmtişti.

Ben şunu sormak istiyorum müsadenizle, bugün sabah saatlerinde ege denizinde olan depremden sonra şuan bile bir çok deprem gerçekleştiğini görüyoruz, bunlar normal hareketler, peki marmara denizinde olan hareketlenme sonrası neden bu kadar peş peşe hareketlenme olmadı, bu durum iyi mi, kötü mü?

Daha na kadar hareket beekliyorsunuz, sadece ilk 24 saatte 150'den fazla artçı deprem oldu, neredeyse 1 haftadan fazla devam etti hala da ara ara hareketli.

Koskoca bir Afrika kıtası altımızdan girip ittiriyor, daha ne olsun :)

İşi biraz araştırınca insan gerçekten doğanın büyüklüğü ve kendi çaresizliğini daha iyi anlıyor.

Afrika kıtasını anadolu levhasının altına girerek Avrasya levhasını itiyor ve arada bizi sıkışıtırıyor yanlış bilmiyorsam?

Avrasya levhası hareketsiz olduğu için, Anadolu levhası da süreki Avrasya levhasına doğru hareket ediyor, zaten bu temas alanı da KAf oluyor.

Ya da bende artık iyi herşey karıştı :)

Yalnız nasıl bir bölgede yaşıyormuşuz, hareket etme ihtimali olmayan tek bir metre karesi yok, altı karınca yuvası gibi fay kaynıyor bütün denizin.

Tabi zaten öyle bir fay grubu olmasa bugün o deniz de olmazdı muhtemelen o da işin diğer boyutu.

Fay uzunluğunu kastediyor sanırım kendisine sormak lazım 7’lik için 1000km olması lazımmış kaf’ın toplam uzunluğı 1200km civarı

Aslında öyle demedi, yanlış aktarılmış.

Ben ilgili videoyu izledim. Kırılması muhtemel olan fay 100 km, bu da 5.000 km kareye den geliyor, bu alanın kırılması da maksimum 7.0'lık bir deprem üretebilir dedi yanlış hatırlamıyorsam.

Görüntü kaydı konusunda çok net hatırlıyorum, bir fabrikanın bahçesinde güvenlik kamerası deprem sırasındaki ışık parlamasını çekmişti, ve günlerce televizyonda yayınlanmıştı.

Hatta bazılar görüdkleri ateş topunun bu oldupunu iddaa ederken, bilim insanları bunun meydana çıkan gazın patlaması olduğunu belirtmişlerdi.

E-DEvlet sitesindeki zemin haritasında inceleyince bizim sokağın PGA değeri 0,306g çıktı, yer Rumelihisar üstü. (orta riskli değer sanırım) Değer 0.1-0.6 arasında haritada.

Eski oturduğum florya ise 0,476 daha çok riskli gibi.

Şu anda oturduğum bina sanırım 30 yaşında, bitişik nizam. Sağdan ve soldan yaslandığımız binalar ise 99 sonrası yapılmış.

İnccelediğim kadarı ile herhangi bir sıva çatlağı ya da dökülme tespit edemedim, bugün bodrum'a inmeyi düşünüyorum incelemek için.

Allah bizi , İstanbul’umuzu ve ülkemizi böyle afetlerden korusun

Afet derecesinde Fırtına ve aksiyon isteme basiretsizliğine düşürmesin hiç kimseyi

İyi ki ve çok şükür ki bu sistemi böyle makul tonda yağışla alıyoruz diyelim

Çok güzel yazmışsınız, geçen sene temmuzdaki sistemde bizim sokağa 3 yıldırım düştü arka arkaya, bir tanesi bizim binaya isabet ettim.

65" TV'den playstationa, amfilerden uydu alıcılara, tavandaki spotlara evdeki her şey kızardı. 30.000 TL'den fazla masrafım oldu, hala toparlayamadım.

Meterolojik olaylar hepimizin ilgisini çekiyor, nadir gelişen olayları izlemeyi biz de çok seviyoruz.

Ama özellikle bahar ve yaz aylarında her soğuk cephe geçişinde oraj, şimşek, yıldırım, dolu duasına çıkanlar beni gerçekten çok şaşırtıyor.

Her şeyi geçtim, uçaktaykan seyir sırasında bir oraj bulutuna denk gelsinler bakalım bir daha aynı sözleri edebilecekler mi?

Doğanın sunduğu her şey güzeldir, büyüleyecidir. Ama cana ya da mala zarar vermediği sürece.