Posts by rıfkı29

accu nun sonbahar tahmini tıkır tıkır işliyor, adeta modeller de görünen basınç yerleşimleri, adamların 1 ay ömce çizdiği sinoptik görünüme uygun hareket ediyor, doğu avrupa da soğukların kol gezeceğini zaten adamlar öngörmüş ancak bu soğukların trakya ya yaklaşınca duvara toslayacağını da öngörmüşler tıpkı önümüzde beliren 26-27 ekim ve 2-3 kasım sistemleri gibi

zaten en son ne zaman adam gibi sonbahar geçirdik bilen var mı, bu yıl farklı görünüyordu henüz ağustosun 15 in de havaları hareketli görünce sonbaharın gayet güzel geçeceğini, geçtiğimiz 10 yıldan farklı olacağını düşünüyordum ama yine olmayacak galiba. bıktık artık sıcak eylül den, sıcak kasımdan, yb hakimiyetinde geçen ve içinde bulunduğumuz ağustos ayından bile durağan ve hareketsiz geçen kasım aylarından bıktım artık

bu nasıl nisan ne yağış ne bir şey hak getire, her zaman hayıflandığımız ne zaman bahar gelecek yaz gelecek dediğimiz durum yıllar sonra ilk defa bu sene gerçekleşmedi ve bundan 10 yıl öncesinde yaşadığımız hızlı yaza geçiş durumu ve daha nisandan gördüğümüz 30 lar filan son yıllarda hiç olmuyor du neredeyse hazirn ortasına kadar 30 ları göremiyorduk, bilmiyorum belki de normal olanı budur ve kışlar da belki artık hiç ihtimal vermesem de normale döner ve daha eylül de yağışlar soğuklar başlar ve uzun yılardır göremediğimiz kasım provalarını görebiliriz, 2 kıytırık kar görmek için taaaaaa ocak ayını beklemeyiz inşaallah

son yıllarda fenomen haline gelen ve daha şubat aynda belirttiğimiz baharla ilgili beklentilerimiz neredeyse birebir gerçekleşiyor yani ne güldürüyor ne öldürüyor, modellere bakılırsa bu durum nisan ayında da devam edecek gibi duruyor yani ne baharın tadını ne de kışın tadını çkarabiliyoruz, son sistemde olduğu gibi nisan başında beliren sistemi de kıl payı kaçıracağız gibi duruyor, zaten ocak ayından beri bize göz kırpan bütün sistemleri balans ayarı isteyen araba gibi hep doğuya meylini izledik muhtemelen bu sistemde öyle olacak, ancak yine az buçuk soğuğunu yiyeceğiz gibi duruyor, velhasıl bu saatten sonra güzel havalar beklerken , yağmur olsa bile ılıman hava da seyirlik orajlar beklerken, ne sistemlerin kaymağını yyebliyoruz ne de baharın.

bursa yine lodos tan yıkılıyor her zaman ki gibi nedense modeller 3 gösterse de 5 oluyor.aynı şekilde modellerde sağlam kar gösterince çok sabahaldım ancak hiç modellerin gösterdiği gibi olduğunu görmedim.söz konusu lodos olunca bugüne kadar hiç istisna sini görmedim mutlaka ama mutlaka gerçekleşiyor üstelik dediğim gibi 3 gösterse 5 oluyor

geçen hafta sonu olduğu gibi önümüzde ki hafta sonu da yine soğuk olacak, ilginçtir şubat ayında soğuk hava beklersin de kar mar olur diye aksine basinc lar sıcak dongudedir, her şey biter artık kar ihtimali kalmaz baharın ve güzel havaların tadını çıkarmak istersin bu seferde tam tersi olur bu sefer de havalar bir türlü isinmaz bu durum artık fenomen haline geldi her baharda aynı şeyi yaşıyoruz muhtemelen bu sene de aynı şeyi yasaya

başka merak ettiğim konu ise lodosu arkası kar diye bilinir ve çocukluğum dönemlerini hatırlıyorum da neredeyse istisnasız lodos un arkasından kar gelirdi şimdi ise bakıyorum sadece bu kış değil yıllardır lodosun arkasından bırakın kar getirmeyi neredeyse artık yağmur bile getirmiyor bu durum neyin nesi dostlar mantıklı bir cevabı olan var mi?

arkadaşlar bi sorum olacak, iş kuzeyden gelecek soğuk hava olunca her güncelleme de bambaşka şekle bürünen sistemler, güneyden gelecek olursa niye aynısı olmuyor. Örnekse şu sıralarda ıspanya üzerinde gelişen bir sikon var ve bir haftadır takip ediyorum hiç bir guncelleme de bir km bile ne doğuya ne de batıya kayma oldu velhasıl o sistem gelecek ve yine boş lodos u yicez kurtuluş yok

alman dostlara soruyorum nereye gitti o koskoca yb ler 6-7 mart tarihlerinde ingiltere ve isandinavya üzerinde gezinen koca yb ler nereye gitti, hani ab ler oynak oluyordu, yb ler ise istikrarlı bir yere çöktü mü 1 ay gitmiyor du çünkü bize öyle oluyor peki nereye kayboldu bunlar ab ler yine cirit atıyor, nerden nereye geldik kasım ve aralık da bu kıştan bi nane olmaz derken haksız değilmişik, ocak ta ağzımıza bir parmak bal misali şubat ve martta yaşadığımız şu havalara bak herhalde son yıllarda gördüğümüz en hızlı bahara geçişi yapacağız zira bu sinoğtik te başkası yalan, hiç bir şeyin değişmeye niyeti de yok bence dolaptan tişortleri filan çıkarın ve bomba gibi bir yaza hazır olun, en ayar olduğum konuda şu, kışı iple çekerken eylüldü olmadı ekim olmadı kasım olmadı aralık he şimdi ocak derken ve bir türlü gelmezken, eylül ayı geldiğin de basınçlar sonbahara uygun pozisyonu bir türlü almazken, nasıl oluyor da daha mart bile girmeden bunlar yaz pozisyonu alıyor son 10 senedir aklım havsalam almıyor bu işte ciddi bir tersil var ama sonucu ne olacak çok merak ediyorum

bu kış için artık soğuk hava kar mar zor değil imkansız bence modeller resmen şaka gibi, çok değil daha gece guncelleme lerinde 6-7 mart civarında ıngiltere ve ıskandinavya semalarin da bize umut veren koca bir yb vardı ancak son guncelleme de aynı tarihlerde malum yerde yine ab ler türedi resmen şaka gibi ne sonu gelmez izlandaymus pes doğrusu bu lanet olası ızlanda hep böyle bir kere sazı eline aldi mi aylarca birakmiyor

Azor ıskandinavya ya kadar çıkıyor fakat soğuklar yine de batı avrupaya iniyor,daha sonra yb az doğuya hareketle bu sefer soğuklar taaa azerbaycan a iniyor bu nasıl iş anlamadım orta da kuyu mu var

sürekli aynı şey oluyor modeller dönüp dolaşıp aslında bir aydir aynı görüntüleri veriyor hiç bir şey değişmiyor.ayın 25 -26 sında sistem inecek gibiydi son anda ıngiltere üzerinde bir ab türedi ve yalan oldu şimdi aynısı 4-5 mart icin oluyor bir iki gündür sistem inecek gibiydi yine birebir aynısı oldu ve ıngiltere üzerinde ab turedi ve sistem yalan oldu ben zaten artık kar beklemiyorum havalar isinsin diye bakiyorum