Posts by xhacker09x

Bu sene buna benzer bir sinoptik mora tarafına değilde rodos adasına doğru uzanırsa İzmir de yine kar yağışı alabilir. Önceki yıllarda sistemler hep Yunanistana girip Türkiye den geçmiş haliyle AB sıcaklığı arttırmış. Önümüzdeki sistemler Türkiye Azerbaycan ve Batı Asya üzerinde çalışacağa benziyor. Sistem Ege ve Marmara bölgesinden girdiğinde batı Akdenizde AB oluşumu zor. Ege de ki soğuk anlayacağınız kalıyor. Bundan sonuç çıkarırsak önümüzde çetin bir kış var. Diyagram görüntülerinde soğuk havanın kilitli kaldığını görüyorduz. Aralık ayında soğuk açısından Rusya gibi olacağız. Ocak ve Şubat için birşeyler söylemek için erken. Bu yazdıklarım sizi sonuca götürecektir

Mert_35 in merak ettiği soru bence bu hocam :) aşağıdaki sinoptikte nasıl kar aldık :) izmir olarak xhacker09x

9-7GR.GIF?

9-574GR.GIF?

Rüzgardan dolayı fakat sinoptikte - 3 gözüküyor ama - 5 girmiş olmalı. Buda İzmir açısından fırsat haline gelmiş. Geçmiş sıcaklıklara baktım sıcaklıklar çok düşmüş. Soğuk hava mora adasına doğru uzanınca AB oluşup kıyıya vurmuş. Hem yağış hem rüzgar kısa sürede giriş yaparak kısa sürede sıcaklık düşüyor.( - 15) 850 hpa sadece İzmir için değil Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye içinde önemlidir

İç ege de 18-19-20-21 tarihi dolaylarında Uşak Afyon Kütahya genelinde sıcaklıklar ortalama - 4-5-6 seyrederken, denizli ve Manisa 1+2+3+4 bandında, İzmir geneli ve aydının orta ve doğusu 5+6+7

Güney Ege kıyıları 7+8+9+10 derece etkilenecek. Hissedilen sıcaklık dahil değildir. Kıyı ege dışında buzlanma etkili olur.

Kar sınırı rakım 300 metreye kadar düşebilir.

Havanın bu kadar soğuması çok iyi bir durum. Ege geneli 850hpa (-3-4) bandını yakalarsa, aralığın başında güzel bir sistem bizi bekliyor olacak . Yağışa fazla takılmayın :P

Saygılarımla,

Evet kış geliyor... Kısa süre sonra ege bölgesinde bir çok şehire kar yağışı olur. Kıyı egenin yüksek dağlarında kar yağışı olur. Accuweather kış tahminine güveniyorum. Aralık ayında İzmir genelinde kar yağışı olabilir. Aklıma bir kış tarihi 6 ocak 2015 sisteminin daha güçlü bir şekilde Aralık ayında faal gösterebilir. Bu kış kuzeyden güneye doğru didim sınırına kadar kar yağışı olabilir. 6 ocakta didim-akbük mahallesine (150 200) rakımlık dağlarına kar yağmıştı. Önümüzde yeni bir kış modeli mevcut. Bazı arkadaşlar önceki yıllardaki tarihlere göre gidiyor fakat Türkiye artık eski iklimi yaşamıyor. Türkiye nin batısı Kasım ortasından aralık ayına kadar uzanan soğuk halkası devam ederse Aralık ayında dondurucu soğuklar ve bir çok şehre beklenenden çok kar yağışı gözükür. Kasımın ortasından sonuna doğru uzanan sistemi ege bölgesi sistemi olduğunu düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Gerçekten güçlü bir sistem geliyor. Basınç anormali değerleri önceki aylara göre daha düşük. Kışın ne kadar güçlü olabileceğini Ege ve Akdeniz kıyı sahil sıcaklık derecelerinden çıkarım bulunabiliriz. 15 kasımdan sonra sahil bandında 850hpa (0) ortalama sıfır bandındaysa emin olun karasal açıdan çok fark ettirecek.

Aklımda kalmıştı sanki 2011 Aralık ayında çok güçlü bir sistem gelmişti. Çok iyi hatırlıyorum ki ege sahilinde arabalar yollarda tutan buzdan hem kaymış hemde motorları donmuştu. Sahil bandında 200 rakıma kar yağmıştı. Rüzgarın etkisiyle - 10 derece olduğunu hatırlıyorum.

Söylediklerimin aksine birşey varsa söyleyin

Gerçekten güçlü bir sistem geliyor. Basınç anormali değerleri önceki aylara göre daha düşük. Kışın ne kadar güçlü olabileceğini Ege ve Akdeniz kıyı sahil sıcaklık derecelerinden çıkarım bulunabiliriz. 15 kasımdan sonra sahil bandında 850hpa (0) ortalama sıfır bandındaysa emin olun karasal açıdan çok fark ettirecek.

Aklımda kalmıştı sanki 2011 Aralık ayında çok güçlü bir sistem gelmişti. Çok iyi hatırlıyorum ki ege sahilinde arabalar yollarda tutan buzdan hem kaymış hemde motorları donmuştu. Sahil bandında 200 rakıma kar yağmıştı. Rüzgarın etkisiyle - 10 derece olduğunu hatırlıyorum.

Söylediklerimin aksine birşey varsa söyleyin :P