Posts by Nebil Oktay

batman parlak yıldızlar skdkskdksk yemişim karını bığtım skdjskddj yağacaksan yağ yağmayacaksan bekleme yapma kardeşim...açalım ggs sezonunu yağmurlara kavuşalım:D2

Ggs için rakım düşük, soğuk geç girdi, yağışla soğuk çakışmadı, balkan sistemi bize yaramıyor, azor dik duramadı, ab giritte patladı vs. gibisinden binbir türlü dert çekmeye gerek yok. Uygun şartlarda radarda kütle kovalayıp yakalamak kalıyor. Yıldırım düşüşünü , şimşeğin parlamasını gördükten sonra gök gürültüsünü, patlamayı duymak ve akabinde kalbin heyecanla atmaya başlamasıyla vücudu saran o adrenalin, tatlı telaş. Ve bardaktan boşanırcasına yağan o sağanak. Vallahi muazzam bir şey. Hava delisi olmak bence güzel bir şey. Böyle havalardan zevk alan insan sayısı çok az. Başkaları için havanın güzel olması güneşli olması demek. Bizde ise tam tersi.^^

Bilal5656 kardeşim ilerleyen saatlerde sıcaklık daha hızlı düşecek. Şuan üzerimizde güzel bir kütle var gök gürültüsüne neden oluyor. Yağış anında sıcaklık düşüyle birlikte kar görebiliriz ama yağış uzun sürmeyecek gibi. Yarından cumartesi sabahına kadar kar var inşaallah. İşimiz radarı takip edip yeşil kütle yakalamaya kalmış. Yağış zayıf kalmazsa güzel bir kapanış olur bizim için

Nebil hocam batman için bişeyler varmı

Bu geceden itibaren soğuk girişi başlıyor inşaallah. Cumartesi gününe kadar aralıklarla yağış ihtimali var. Bu yağışların cinsi ne olur bilemem ama yağışın kuvvetli olduğu zamanlarda kar şeklinde olabilir diye düşünüyorum. Özellikle Cuma akşamı diyagramda çok güzel yağış senaryoları var. Gerçekleşmesi halinde çok güzel bir kar örtüsü oluşacaktır. Önümüzde az bir zaman kaldı. Cuma akşamı için modellerde gözüken etkili yağışı dikkatle takip etmek gerekiyor.

Bilal5656 Kardeşim bu gece ve yarın ki yağışlar yağmur şeklinde. Hatta yer yer gök gürültüsü dahi duyabiliriz. Yarın gece saatlerinden itibaren ise sıcaklık kar degerlerine inecek gibi duruyor. Perşembe Cuma ve Cumartesi günü sabah ilk saatlere kadar yer yer kar şeklinde yağışlar görülebilir. Güzel yağış yakalarsak iyi bir örtü oluşur inşaallah. Ben şahsen sistem sonuna kadar 7 ila 10 cm kar örtüsü oluşur diye düşünüyorum. Bu saatten sonra radarı takip edeceğiz.

Valla ben sistemin nasıl olacağını son sıcaklıklara ve radara bakarak anlayabiliriz diye düşünüyorum. Şöyle haşin, genç , dinamik , güçlü ve yemyeşil kütleler varsa ve sıcaklıklar modellerin beklediğinden düşük seyrediyorsa birçok şehirden gol haberleri alırız. Yok eğer cılız ve sıska bulutlar ve beklenenden yüksek sıcaklıklar olursa dar bir alan dışında hüsran yaşarız. Hakkımızda hayırlısı olsun inşaallah.

Nebil Oktay hocam Birecik hakkındaki düşüncenizi de öğrenebilir miyim şimdiden teşekkürler 😊

Sıcaklık sorun olacak gibi duruyor şimdilik. Ama her güncelleme bir öncekine göre farklı çıkıyor. O yüzden net bir şey söylemek doğru olmaz. Önceki mesajlarım da modellerin en son gösterdikleri üzerinden birşeyler söylemeye çalıştım. Dediğim gibi hocalarımız zamanı gelince gerekli açıklamaları yapacaklardır. Bana sorarsan modeller sistemleri bir yere kadar çözebilir. Her sistemini dinamiği işleyişi tıpatıp modeldeki gibi olacak diye bir kural yok. Bazen iyi veya kötü sürprizler olabilir. Son ana kadar takibe devam. Temennimiz değişikliklerin lehimize olması yönünde. Siz yine de bölge sorumlularının tahminlerini bekleyin. En doğru analizleri yapıp bilgi verirler bize.

Nebil Oktay hocam kahramanmaraş için ne dersiniz

Oranın havasına pek hakim değilim ama yanılmıyorsam merkez 570 metre civarında bir rakıma sahip. Çarşamba günü ikindi vaktinden sonra sıcaklıklar kar değerlerine yaklaşıyor. Şimdilik yağışın son demlerinde kar ihtimali var. Yağış ne kadar devam edecek, soğuk daha erken mi girecek bunu bilemeyiz. Birkaç gün sonra olacakları daha net konuşuruz. Hele bi sistem rayına otursun o zaman hocalarımız daha detaylı analizlerini bizlerle paylaşırlar inşaallah.

Nebil Oktay Hocam batmana ne diyorsunuz?

Siirt için yazdıklarım Batman için de hemen hemen aynı sayılır. Şimdilik kar yağışı için uygun şartlar 17 Şubat Çarşamba gecesi oluşuyor. Tabi rakım yüzünden kar şartları daha geç oluşabilir. Yağışlar cılız kalmazsa şayet.aynı şekilde Perşembe sabahına beyaz örtüyle uyanma ihtimali var. 2 cm mi 10 cm mi yoksa kıyıda köşede görebileceğimiz miktarda mı olur onu bilemeyiz. Artık o gün geldiğinde son sıcaklıklara ve radara bakacağız. Güçlü ve yeşil kütleler yakalarsak şayet istediğimizi alırız diye düşünüyorum. Tabi net konuşmak için birkaç gün daha güncellemeleri takip etmek gerekiyor.

Nebil oktay hocamız ne diyor acaba Siirt için

16 Şubat'tan itibaren yağışlar başlayacak gibi duruyor. 17 Şubat Çarşamba günü yağışlar kuvvetli olacak. Bu yağışlara yer yer gök gürültüsü de eşlik edebilir. Gece saatlerine doğru soğuk havanın giriş yapmaya başlamasıyla birlikte yağışlar zamanla kar a çevirecek. 18 Şubat sabahına beyaz örtüyle uyanma ihtimali bir hayli yüksek. Perşembe günkü kar yağışları yer yer yoğun olmak üzere akşam saatlerine kadar devam edecek. Soğuk hava 22 Şubata kadar üzerimizde kalacak. 18 Şubat'tan sonraki yağışlar hakkında şimdiki verilere bakarak net birşey söylemek doğru olmaz. Ama önümüzde hareketli günler var. Son verilere göre bi yorum yapmaya çalıştım. Bundan sonraki güncellemeler daha farklı görüntüler sunabilir. Önümüzdeki birkaç gün daha modellerde değişiklikler olmaya devam edecek. Daha net ve doğru bilgiler için biraz daha beklemek gerekiyor.

Bu arada Bilal5656 kardeşim bi dahaki sefere herhangi bir şey soracak olursan bu şekilde beni etiketle. Ayrıca burdaki hocalarımız zamanı gelince gerekli açıklamaları yapacaklardır.:)--

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 7.1k

• Interstellar
    2. Replies
      7.1k
      Views
      270k
      7.1k
    3. berkay_tuku