Posts by pazarsuyu

cevaplar:)
    1- adalarda ya da sahile yakın yerlerde su kütlesine yakınlık nedeniyle nem miktarı fazladır ve bu durum aşırı ısınma ve aşırı soğumaya engeller. bu nedenle yıllık sıcaklık aralığı daha dardır.
    2- en yüksek sıcaklığın güneşin en dik açıyla düştüğü zaman değil de birkaç saat sonra görülmesinin nedeni kara yüzeylerindeki ısı birikimidir.
    3-güneş ışınlarının dik geldiği yerler dönenceler arasındaki noktalardır. eğer kuzey yarım kürede yengeç dönencesi dışında kalan bir lokasyonda ev inşa etseydik güneş ışınlarından daha fazla faydalanabilmek için pencerelerinin güney cepheye bakmasını isterdik.( soruda dönence dışında mı içinde mi belirtmemişsiniz eğer 0 derece enlemi ile yengeç dönencesi arasında bir noktada olsaydı pencere yönü farketmezdi. yıl içinde güneş ışınlarının dik geldiği yerler kuzey ve güney arasında yer değiştirecekti.)
    4- 0+-9=-3

bu gibi hadiseler 0 ila 600 rakım arasında bir yerlerde farklılık gösterir , yaylalarda bunun görülebileceğini sanmıyorum , yağışlar dağların paralelliğinden dolayı dar bir alana sıkışıyor , aramızda coğraf öğretmeni var oda az çok bilir

eğim faktörü de önemli yağış farklılığında. hocam mahsuru yoksa siz ne iş yapıyorsunuz öğrenebilir miyim?

vay be

doğu karadenizde en yağışlı il rize geçer , rizenin bütün ilçeleri heryerden fazla yağış alıyor görüntüsü vardı , hopa kendi başına iyidir hatta çoğu yeri geçer , ama il geneli bazında rize olarak biliyordu , yalnız kuşculu istasyonu konulduktan sonra bir rekorla karşı karşıya kaldık , rizenin tüm noktalarını 2ye katladı , şuan kuşculu takibimizde yıllık yağışını topluyoruz , ve bunu bir kaç yıla yayacağız ve göreceğiz , bu bir tesadüfmü yoksa kuşculu herşeyi yeni baştanmı yazdıracak göreceğiz

yıllık ortalama ne kadar kuşçulu köyü hocam?

Cumhuriyet döneminin Marmarisin eski arşivlerine gazete köpürülerine baktım efsane kışlar yaşanmış.25 30 cm yağış gerçek bu

1985 yılında tarihinin en yüksek kar yağısını aldı marmaris ve miktar 25 cm. bu marmaris için ekstrem durum tamam ama böyle ekstremlerin görülme aralığı ancak 100 yılda birdir. belki de daha az.

büyük konuşmayın gördük bu sistemde büyük konuşmayı 2004 diyorduk ne çıktı

şu efsane konusuna da ayrı gıcık oluyorum zaten. soğuk dalgası görünce hemen 'efsane' diyor ve beklentileri yükseltiyorlar anlamsızca. tdk'dan noktasına virgülüne dokunmadan veriyorum efsanenin anlamını:
    Gerçeğe dayanmayan, asılsız söz, hikâye vb. umarım bundan sonra ota çöpe efsane demezsiniz