Posts by Ahmet Can Alanç

  Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz. Geçen sene bu kadar heyecanlı model takibi yaptıgımız anlar bile yoktu. Bir an önce kabus gibi, geçen kışın sona ermesi için gün sayıyorduk.

  Bu sene Allah'a şükürler olsun, Aralık ayında 3 kez karlı sisteme denk geldik. Üstelik 26 Aralıkta birçok noktada kısa süreli örtülerde oluşmuştu. Aradan uzun süre geçmemesine rağmen, farkettiyseniz yeni bir sistemin peşindeyiz. Şehrimiz adına rüya gibi kış yaşıyoruz, aslında farkında değiliz. Bizi o rüyadan Allah'ın izniyle tatmin edecek şekilde gelen 3/5 Ocak sistemimiz uyandıracak.

  bVJ5jj.png


  Marmara Denizi Üzerinden Türeyip Gelen DEK``ler...

  GFS sabah güncellemesinde genel olarak ender rastlanan bir duruma sebep oldu. Marmara denizi üzerinde türeyen Deniz etkisi kar sağanakları İstanbul'a ilerledi.. Skewte göre 3 Ocak akşam saatlerinde 500 hPa da -40 derecelik çekirdeğin denize çökmesiyle birlikte 4 Ocak ilk saatlerine kadar lodos yönlü esen rüzgarlar aracılgıyla deniz üzerinde oluşan yağış kütleleri şehire ilerliyordu. Ayrıca sistemin en çarpıcı noktası yer seviyesinden itibaren atmosfer boyunca havanın hızlıca soğuduğu göze çarpıyor. Ortaya çıkacak termodinamik kararsızlık GÖKGÜRÜLTÜLÜ ve şimşekli kar sağanaklarına neden olabilirdi. Geçmişte yaşadık yine yaşardık.Olması muhtemel durum mudur? Hiç rastlamadım ama Marmara denizi üzerinden DEK almayı yaşamak isterdim.

  Sistem İtalya'dan ziyade son ECMWF çıktılarına göre kıyaslama yapıldıgında gıdım gıdım doğulamış. Cold.EFso hocamız harika analiz paylaşmış. Görünce içim rahatladı,ECMWF ile GFS sistemi ilk gösterdiklerinin orta yolunu bulma derdine düşmüşler.

  İstanbulumuz özledigi soğuk ve karlı günlere kavuşacak inşAllah.

  Gfs ile Gem neresi benzer Allah aşkına?

  Ukmo+Gem+Jma+Icon şimdilik 4 lü ittifak halindeler, sistemi GFS ye göre batılı veriyorlar. Tabi buda şehrimiz için kar yağışı miktarını arttırıyor. Bakalım Ecmwf'nin de katılmasıyla ittifakı beşleyecekmiyiz?

  Farkettiyseniz öğle güncellemesine kıyasla biraz daha batılı ilerleyen akşam güncellemesi izledik. Batılamaya devam ederse, illaki Akdeniz dolaylarında alçak basınç patlayacak. İşte o zaman İstanbulumuzu son yılların en efsanevi sistemi bekleyebilir. 6/10 Ocak 2017 sistemiyle yarışabilecek potansiyel var üzerimizde unutmayın! :)

  grVMR2.png

  Dün sabah GFS güncellemesi 3 Ocak 13.00

  JZkbBB.png

  Bu sabah GFS güncellemesi 3 Ocak 13.00


  Şair burada şunu kastetmek istiyor. 1 gün içersinde görüldûgü üzere sistemde bariz batılama var. Öğle güncellemesine bakıpta ağıtlar yakmak yerine önümûzdeki güncellemelere umut ışığıyla bakalım. Görüyorsunuz, Azorun 1035 milibarlık merkezinde 150/200 Km lik gerçekleşen batılama ve İskandinavya'ya doğru kuzeye ilerlemesi sistemi ne hale getirmiş...

  1 hafta daha neler görecek bu gönül dostlar! 😀

  Bizim buralarda hafif karla karışık yağmur var. Kar taneleri arabaların farlarından ve renk tonu koyu olan noktalarda net belli oluyor.

  Berkay34 dostum canlı yayınlara facebook sayfam üzerinden devam ediyorum. Reklama girdiginden burada paylaşamasamda profilimde linki birazdan paylaşacagım. İsmime tıklayıp profilden ulaşabilirsin.

  GFS Ters Köşe Oldu!
  GFS ile anlık radar gòrüntüsünü kıyasladıgımızda yanılgı içersinde oldugu apaçık ortada. İstanbul'un en batisini açık yeşil kütleler vuruyorken,GFS yağış dahi beklemiyordu. Karadeniz üzerinde hafif skalada verdigi yağışlar, tahmin edilenin aksine kuvvetli şeklinde görünüyor.


  Gözler radarda olsun son sözü Atmosfer söylecek! Allah yardımcımız olsun...

  Rica etsem Ukrayna Wrf linkini atabilimirsiniz?

  GFS skewte göre sistemde DEK mekanizmasının en aktif olacagı zaman dilimi yarın 03.00/09.00 arası görünüyor. Gece yarısı 700 hPa da -19 derecenin giriş yapmasıyla Karadeniz üzerinde gelişen DEKler güç kazanacak. Yoğun nem adveksiyonuyla, (taşınım) yıldız/kertel karayel bileşenli rüzgarında katkısıyla şehrin boğaz hattına ve Anadolu yakasına aralıklarla kuvvetli kar sağanakları bırakabilir. Soğumanın giriş yaptıgı sıralarda bulutların tepe yüksekliği 3 Km seyrediyor, neredeyse Cumulus boyutuna kadar ulaşıyor.

  Yarın öğle saatlerinde ise 700 hPa da gerçekleşen ısınmayla DEK ler ne yazık ki gûç kaybedecek.