Posts by nevakar

Okullar, eğitim-öğretim zaten tüm dünyada sorunlu, artık on kat daha sorunlu ve sosyal mesafe kuralıyla bilmemneyle içinden çıkılmaz, korkunç bir hâl alacak. Mesela ilkokul çağındakilerin kurallara uymasının çok güç olduğundan defalarca bahsedildi ancak 12-18 yaş arasında da pek çok problem çıkacaktır. Bin türlü disiplin sıkıntısı olan okulun birinde bir tanesi çıkıp öksürür, kasten tükürür sonra da "Filanca okulunda/lisesinde korona vahşeti: 1000 vak'a!" başlıklı haberleri okuruz buralardan. Hop okulları bir daha kapattık olur.

Pekâlâ. Bu, korkunç bir senaryoydu. Okulları bugün talebeler için bir nebze çekilir hale getiren nedir? Arkadaşları ve küçük bir kesim için de öğretmenleri. Sosyal mesafe ve maske kuralıyla zaten duygularını aktaramayan en az 20 kişiyi bir yere tıkıp, belki virüs saçmamaları için konuşmalarını bile engelleyip (havalandırması yetersiz, kapalı bir ortamda bunların da %100 koruyucu olduğu kesin değil) sosyalleşmenin de sıfıra indiği okulu açmak öğrenciye ekstra eziyetten ve sağlık sistemine yükten başka bir şey olmaz.

Yaz mevsiminde toplumsal bağışıklık da deneyemeyeceğimize göre.

Yakından hali zaten kötüyken uzaktan hali de en iyi ihtimalle vakit kaybı. Öğrenim zaten zordu öğrenciler için, bundan sonrasını artık düşünmek dahi istemiyorum.

Ülkemizde, önümüzdeki sonbaharda yakından öğretime dönülemezse bilgi, beceri kazanımlarında pek problem çıkmaz. Asıl problem bilgi eksikliği değil dadılık yapılamayacak olması. Durum böyleyken eğer en ufak bir şüphe oluşursa bile açılmamalı önümüzdeki sonbaharda. Öğrenciler kafa dinledi denir en kötü.

Sıcaklık arttıkça virüsün öldürücülüğü de azalıyor doğal olarak, şuanda Kuveyt Bahreyn Katar Arabistan dolaylarında ölüm oranı grip virüsünden farksız, bizde de ölüm oranı gittikçe azalıyor vücut bağışıklığı güçleniyor sıcak havalarda bulaş oranı da azalıyor ve bugün dışarı çıktım arabayla sokaklarda maskesiz insan sayısı çok az bunun da etkisi vardır bence kalabalık ama maske çok etkiliyor bulaş oranını o yüzden yazın günlük 100-1000 vaka ölüm sayısı da 10-20 bandında seyreder fakat Ekim sonuna doğru neler olacağı muamma gibi duruyor ama daha rahat atlatılacağınj düşünüyorum çünkü gelecek kış toplumda şuanda yaklaşık %2 si bu virüsü bir şekilde atlatmış olur o zamana, bir de tecrübe edindik maske alışkanlığı da kazandık asıl sıkıntyı hindistan Brezilya gibi ülkeler yaşayacak İspanyol gribinde olduğu gibi bu ülkelerin nüfususnun %1-%5 oranında kaybedilme olasılığı yüksek

Buna göre; toplum bağışıklığını sağlamak için önümüzdeki yaz mevsimi iyi bir şans denebilir mi?

İyileşen sayısının da bir "peak"i var elbette. Artık zaten bu hastalığı çok zor atlatanlarla, iyileşme süresi 40-50 günü bulan hastalarla karşı karşıyayız. Hastalığı atlatma süresinde bir değişiklik olduğunu zannetmiyorum ben.

Okulların açılmamasının nedeni.Bu sezon kesinlikle açılmaması lazım.

15 yaşındaki lise öğrencisi tüm akrabalarına koronavirüs bulaştırdı Doç. Dr. İskender Gün, İstanbul'dan Kayseri'ye gelen 15 yaşındaki bir kız çocuğunun tüm akrabalarına Covid-19 bulaştırdığını ve bu durumun filyasyon çalışmaları ile tespit edildiğini söyledi.

Kızın durumu iyi.Hiç ağır hasta olmamış.

Seyircili maç oynatmak kadar riskli, hatta daha riskli okullar. Eğitim - Öğretim sevdalısı toplumumuz rahatsız oluyor ama 2021'e kadar açılmasa yeridir.

Afyonda devlet hastanesinin bahçesine çadır kurulmaya başlandı malesef. Yoğunluktan diye laflar dolaşıyor ortalıkta.

https://yenikutahya.com/2020/0…den-karantinaya-alinmadi/

Son karantinaya alınan 5300 kişiden saatler sonra gelen 170 kişi bunlar.

"94’ü Kütahya, 67’si Afyonkarahisar ve 9’u Uşak olmak üzere toplam 170 vatandaş umre dönüşü Kütahya Zafer Bölge Havalimanında sağlık kontrolünden geçirildi. Koronavirüs bulgusuna rastlanmadığı kaydedilen yolcular daha sonra sağlık müdürlüğü yetkililerince evlerinden çıkmamaları uyarısıyla serbest bırakıldı."

İtalya'da Koronavirüse (Covid-19) yakalanan ilk kişi olduğu bilinen 38 yaşındaki hasta, tedavisi tamamlanarak taburcu oldu.

Muhtemelen ocak ayının sonunda Çin temaslı arkadaşlarından kapmış ve belirtiler 24 gün sonra ortaya çıkmış. Avrupa'daki salgını başlattığı düşünülen 19 Şubat'taki Atalanta - Valencia maçında bulunmuş kendisi. Ayrıca maraton koşuyormuş.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar 7.5k

• Samet
    2. Replies
      7.5k
      Views
      493k
      7.5k
    3. WinterİsComing

1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

• Fease
    2. Replies
      23k
      Views
      1.8M
      23k
    3. Fatihaltinay55

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.6k

• Interstellar
    2. Replies
      1.6k
      Views
      51k
      1.6k
    3. Al1han

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4k

• Vintersaga
    2. Replies
      4k
      Views
      317k
      4k
    3. Aytac

1. Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.2k

• Interstellar
    2. Replies
      1.2k
      Views
      43k
      1.2k
    3. İbrahim_55

1. İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar 12k

• Samet
    2. Replies
      12k
      Views
      656k
      12k
    3. OgeBe_03

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      228
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

• Samet
    2. Replies
      18
      Views
      350
      18