Posts by deniz

İki gün önce Bursa’ya geldim. Ovada meyve bahçelerinin yaprakları büyük oranda dökülmüş ama dökülme sebebi sonbaharın olağan akışından çok ağaç hastalığı sebebiyle. Soğuk, kırağı olmadığı için ballıcaya sebebiyet veren bir küçük böcek türü ağaçları sararak yapraklarını kuruttu. Hastalık bulaşmayan ağaçlara bakıyorum neredeyse yemyeşil. Ve ovada ciddi bir ilaçlama mücadelesi yapılıyor olmasına rağmen önü alınamadı. İklimsel şartlar her şeyi alt üst edebiliyor işte böyle. Dengeleri bozuyor.

Çok ciddi bir kuraklık yaşıyoruz. Size şöyle söyliyim Bursa’da duyumlarıma göre BUSKİ büyük sondajları devreye almış. Bunlar normal şartlar altında kullanılmayan olağanüstü durumlarda çalıştırılan takviye sistemleri. Artık siz düşünün durumun ciddiyetini.

Lodoslu bir gün zaman zaman sert esiyor. Ve tabi ılık bir gün. Lodos iyidir umut verir. Lodos estiği zaman genelde birçok kişi rahatsız olur baş ağrısı, migren durumlarından vs. Basınç durumundan kaynaklıdır esasında bu sorun. Ama benim ruhum lodosla hep barışıktı. Bana hiç rahatsızlık vermedi bugüne kadar. Aksine lodos fırtınası olduğunda ben o gün daha dinç oluyorum daha iyi hissediyorum. Lodosla iyi anlaşıyorum ayıptır söylemesi 8):D

İçinde bulunduğumuz kurak süreci sonlandırabilecek yağışlar değil bunlar. Öyle 20 günde bir gelip 2 saat yağıp giden yağmurlarla bu döngü kırılmaz. Olması gereken yağışlı bir gün değil bir sürecin başlamasıdır. Yağışların sıklığının artması ve miktar olarak fazlaca yağışın daha uzun soluklu düşmesidir. Ama şu an ki görüntüde böyle bir şey yok. Tabi süreci takip etmek lazım ve umut edelim ki bu patern bir an önce değişsin ya da değişeceğinin işaretlerini fazla geçmeden görelim.

Şimdi bugün ki havaya bakınca kışa dair umutlanmak istiyorum ya da en azından şu kısır döngünün kırılmış olmasını umut etmek istiyorum ama gelgelelim ki şu görüntü tüm hevesi kırıyor;

Ayda bir yağış alıyoruz arkası boş.

Bu sene Gemlik, Mudanya, Bandırma bölgesinde zeytinlerde de sıkıntı olduğunu duyuyorum. Hem eksiklik var hem de zeytinin tam olarak olması için soğuk yemesi lazım. Kırağı görmesi lazım. Bu sene zeytinlerde de rekolte düşük gibi duruyor.

Saltanatın ve emperyalizmin boyunduruğunu kırarak, halkımıza laik ve demokratik bir ülkede eşit, özgür ve çağdaş yurttaşlar olarak yaşama olanağını sağlayan Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yılı kutlu olsun.

Başta Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu devrimi gerçekleştirenleri saygıyla yâd ediyorum.

Onlara çok şey borçluyuz...

Benim endişem kuraklık sıkıntısı. Eğer bu süreç uzun süre böyle giderse ve en kötü senaryo kışı da kapsarsa su sorunu baş gösterir. Hem barajlar anlamında hem de tarımsal sulama anlamında. Şu anda dahi suları çekilmeye başlayan göller ve kurumaya başlamış tarımsal sulama göletleri var. Yani sorun ciddi. Soğuğunu sıcağını geçtim ciddi yağışlı süreçlere ihtiyacımız var durumu dengelemesi için. Tabi karlı bir kışa ihtiyacımız var çünkü karın besleyiciliği ile yağmurun ki bir değil.

Biz Bursa ovasında tarımsal üretim yapıyoruz (meyvecilik). Zaten doğru dürüst kapsamlı bir sulama altyapısı yok ovada. Gölbaşı göleti var ve buradan kanaletler aracılığıyla arazilere uzanıyor ancak yeterli gelmiyor. Birçok üretici sondajlarla sulama ihtiyacını karşılıyor. Mesela bizim bir sondajımız var yaklaşık 130 metreden su çekiyor. Günün birinde bu derinlikler de yetmeyecek. Eskiden mezar kazdıklarında suyu tahliye eder öyle cenaze defnedilirmiş şimdi düşünün yüz metreden su geliyor. Fabrikalar, sanayi tesisleri yeraltı sularına en büyük darbeyi vuranlar. Tarımsal sulama da eklenince tabi bir de küresel iklim değişikliği de vurunca durum sıkıntılı bir hal alıyor. Üreticinin halini zaten anlatmaya lüzum yok mevcut ekonomik koşullarda. Kamu tarafından doğru düzgün destekleme yok. Girdiler çok yüksek. Adeta kan ağlayan çiftçi üretici kesim var. Bu gidişle belki de bir on yıl sonra (belki 10 yıl bile değil iyimser olarak söyledim) Bursa ovasında artık tarım kalmayacak. Ve birçok ova benzer şekilde. Bizzat işin içinde olan biri olarak söylüyorum acı ama gerçek.