Posts by deniz

Bilmiyorum bu Çankırı’da olan 4’lük depremleri artçı olarak mı değerlendirmek gerekir çünkü değerler birbirine çok uzak değil. Artı 4.9 ve 5.1 büyüklüğündeki olan depremlerin bu kadar çok 4’lük artçı üretmesi normal mi. Artçı sayısı aslında fazla değil değerleri biraz yüksek gibi geldi bana. Mesela geçen ay Denizli’de olan 6.0 büyüklüğündeki depremden sonra bugüne kadar belki bir kaç 4’lük deprem olmuşken bugünkü depremden sonra aynı günde 3-4 kez 4’lük oldu. Ki büyüklük değeri Denizlidekinden aşağıda olmasına rağmen.

Biz ne kadar güzel bir aileyiz. Meteorolojiden tutun, astrolojiye, yer bilimlerine kadar doğanın neredeyse tüm olaylarını, gelişimlerini, hareketlerini anlık olarak takip eden, birbirimizle paylaştığımız, bilimsel ve teknik temelli yorumlarla birçok konuda bilgi sahibi olduğumuz bir mecrada bulunuyor olmak ne kadar güzel ve kıymetli. Mesela şu Marmara denizindeki hareketlerden kimsenin haberi bile yokken biz anlık takip edebiliyoruz. Dışarıda esen rüzgarın yönünü anlamını kimse bilmezken onu oluşturan sistemi bilmek ne kadar güzel. Bu bizlerin bu forumda bulunan herkesin ‘farkındalığının’ farklılığının bir göstergesidir bence. Doğaya ve doğa bilimlerine ilgi ve araştırmak bilimin esas temelini oluşturur. Bizler bu yönüyle aslında bulunduğumuz ortamın ve toplumun da bilinç ve farkındalık düzeyinin yukarısında olduğumuzu bilmeliyiz. Çünkü birçok kişinin aslında bilmediklerini biliyoruz. Farkında olmadıklarının farkındayız. Onlar dışarıya bakıp basitçe hava açık rüzgarlı falan diyorken bizler o havaya bakarak daha farklı şeyleri fark ediyoruz. Tekniğini az çok algılıyoruz. Bunların ciddi bir kısmını bu foruma borçluyuz daha doğrusu borçluyum. 2013’den beridir üyeyim. Herhalde öyle zannediyorum ki eski üyelerden biriyim. Ve bu ailede yer alıyor olmaktan mutluluk duyuyorum...:hfyeni (25):

20 yıl önce bu gün bu saatler her şey normaldi. Hayat olağan akışı içerisinde ilerliyordu. Ta ki sabaha karşı 03.02’ye kadar. İşte o 03.02 öyle bir saatti ki ondan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı...

Unutmadık...

Arkadaşlar bu depremler konusunda özellikle beklenen Marmara depremiyle ilgili kendimce bir yorum yapmak istiyorum. Yanlış anlaşılmasın benim deprem veya başka bir konuda uzmanlığım yoktur naçizane sizlerden duyduklarım ve kendi bazı yüzeysel araştırmalarımla bildiklerim var o kadar. Değineceğim husus şu: Şimdi bakıyorum bir jeofizik uzmanı çıkıyor diyor ki işte büyük depremin eli kulağında. En az 7-7.5 arası falan. Diğeri çıkıyor 2045’ten önce olmaz diyor. Bir diğeri 100 yıl daha beklememek lazım diyor. Bir diğeri de oldu olacak diyor. Şimdi bakıyorum bunların her birini diyenlerin adının önünde ya Prof. yazıyor ya doç. yazıyor. Yani hepsi uzman. Ya da biz öyle biliyoruz. Ama her biri adeta ayrı telden çalıyor. Biz de sıradan vatandaşlar olarak yani hangisine inanmamız veya güvenmemiz gerektiğini bilemiyoruz. Elbette her birinin kendine özgü çalışmaları vardır ona dayanarak konuşuyorlardır ama ortada bazen çok fazla bilgi kirliliği oluşuyor. Daha doğrusu kirlilik değilde bilgi yoğunluğu desek herhalde daha doğru olacak. Bu durum öngörülebilirliği artırıyor mu yoksa belirsizliği derinleştiriyor mu bence tartışılır.

Bursa olarak güzel yağmur aldık. Ekstrem bir durum yaşamadık. Oraj oluşmadı. Rüzgar hafif-orta kuvvette etkili oldu. Yaz yağmurundan ziyade sonbahar yağmuruna benzer bir yağış oldu diyebilirim. Keza hava sıcaklığı da ciddi şekilde düşerek 18-19 derecelere geriledi an itibariyle. Özellikle Bursa ve Karacabey ovaları açısından çok sağlıklı ve zararsız bir yağış oldu. Hasat öncesi önemli bir yağıştı bu.