Posts by Deniz

İstanbul’dan gelen görüntüler gerçekten baya ciddi. Özellikle dolu yer yer iri taneli yağmış. Radara göre muhtemelen Yalova, Kocaeli taraflarında da benzer şeyler yaşanmıştır. Geçmiş olsun diyelim.

Arkadaş şöyle en batıdan başlayıp kuzey-güney tüm batı kesimleri bolca yıkayıp aynı şekilde orta Anadolu’ya oradan doğuya giden sistemlere ne oldu. Küstüler mi bu coğrafyaya. Eskiden herkes iyi kötü tatmin olurdu. Şimdi kimi yeri yıkıyor kimi yer de damla düşmüyor. Zaten ayda bir anca sistem alıyoruz. Böyle bi acayip durum.

Çok sağlam kütlelerin vurduğu yerler oldu ve olmaya devam ediyor özellikle İstanbul, Yalova, Kocaeli hattı, Balıkesir-Bursa arasının kuzeyi ciddi şeyler yaşıyorlar. Biz Bursa olarak maalesef bu efsane kırmızı hatta mor kütlelerin istikametinde olamadık. Şu sıralar güçlü lodos etkili oluyor. Hava da ciddi şekilde kararmaya başladı Balıkesir üzerinden bir hat bize doğru yaklaşıyor gibi ama onun da yönü Marmara denizi olabilir. Bursa olarak bir şey alamadık şu ana kadar.

1 yıl önce bugün Silivri açıklarında Marmara Denizi’nde 5.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Açıkçası ben o depremin bizlere verdiği mesajı hala tam olarak idrak edebildiğimizi düşünmüyorum. Ama Cenk Hocanın bir anlatımı bu depremin ve depremlerin ne anlama geldiklerini anlayabilme açısından çok faydalı oldu benim için. Özellikle konunun kafamda yerleşmesi açısından. Bu depremleri kapının kilidi kırılmadan önce menteşelerinin çatırdaması olarak nitelendirmişti. Bu çok iyi bir izah aslında. Dolayısıyla menteşelerden sesler geliyor arkadaşlar. Bu kapının kilidi bir gün kopar. Peki ne zaman? Bir gün... Temennim umarım o gün yakın değildir. Yakın olup olmadığı konusunda da hiçbir fikrim yok.

Marmara normalde fazla artçı üreten bir yer. Ama şu ana kadar olmadı. Her depremin ayrı bir karakteristiği var belki de bu deprem de olağan durum bu şekildedir. Ana fayda olması tali fayda olmaması belki de artçı gelişmemesinin nedenidir. Soru işaretleri devam ediyor.

Ayrıca uzmanların uyarıcı öncü değil gibi ifadelerine çok takılmamak lazım. Zaten hiçbir uzman çıkıp da işte şu deprem öncü deprem demez diyemez çünkü arkasından daha büyüğünün geleceğini bilemez. Dolayısıyla şu an 4.3 değil de 6.0 büyüklüğünde olmuş olsaydı atıyorum yine benzer şeyleri söylerlerdi emin olun. Onun için öncü mü değil mi bilme şansı yok ama uyarıcı olduğu konusunda uzmanlarla hemfikirim.

Herkese geçmiş olsun arkadaşlar. Ben Bursa’dan hissetmedim ama sizler kadar tedirgin oldum. 24 eylül 2019: 4.7 - 24 Eylül 2020: 4.3. Şaşırdım açıkçası aynı tarihe denk gelmesi. Lokasyon ana fayda olduğunu gösteriyor. Kim ne derse desin hiçbir şey söyleyemeyiz. Dikkatli olmak lazım her zaman. Ayrıca hiç artçı gelmemesi şu ana kadar dikkat çekici.

aytutanx92 Valla ben ciddi ciddi endişeleniyorum. Çünkü kuraklık bir süreyi aştığı zaman tolere edilmesi zorlaşıyor. Süreklilik arz eden bol yağışlara gereklilik duyuluyor. Geçen kış zayıf kaldı, yaz sezonunda havzalar erimeye başladı şimdi bu sonbahar böyle boş geçerse daha da beteri yine aynı kışı yaşarsak inanın bana seneye bu zamanlar bunun derdini içme suyunda da, tarımda da çekeriz. İşte ben bu tablodan korkuyorum.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Futbola Dair Her Şey [2020/21] 5.4k

• Samet
    2. Replies
      5.4k
      Views
      167k
      5.4k
    3. Aykut53

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4k

• Vintersaga
    2. Replies
      4k
      Views
      322k
      4k
    3. Aykut53

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 12k

• Samet
    2. Replies
      12k
      Views
      762k
      12k
    3. Onur35

1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.2k

• Interstellar
    2. Replies
      5.2k
      Views
      546k
      5.2k
    3. 4 Şubat

1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

• Fease
    2. Replies
      23k
      Views
      1.8M
      23k
    3. 4 Şubat

1. Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler 4.6k

• Aytac
    2. Replies
      4.6k
      Views
      372k
      4.6k
    3. 4 Şubat

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Meltem Nedir?

• HF Bot
    2. Replies
      0
      Views
      21
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      258
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

• Samet
    2. Replies
      18
      Views
      371
      18