Posts by karsever ugur

  Merhabalar herkese,uzun bir aranın ardından yine sizlerleyim ve lafı daha fazla uzatmadan sizlere bu ayın son tahminini yayınlamak istiyorum.isteyenler facebook profil sayfamdanda tahminime ulaşabilir;


  GFS'ye Göre Kasım Sonu Sistemi Geliyorum Diyor Artık;


  Gfs'nin 25 Kasım Tarihli modeline şöyle bir göz attığımızda artık sistemin kuzey yönünden ülkemize doğru giriş yaptığını görüyoruz,ve Ege istikametindeki alçak basıncın Sibirya yükseği ile buluşmasıyla beraber özellikle batı kesimlerinin kıyıları mevsimin ilk karı olmasına rağmen oldukça güzel kar yağışları alacak gibi görünüyor ve eğer soğuk hava gelmesine 24 saat kala hizasını,yönünü bozmazsa muhtemelen kar yağışları bu tarihlerde gelebilir.son durum şimdilik böyle inşallah ay sonuna kadar değişim yaşanmaz umarız.bekleyip göreceğiz.  karsever ugur


  NOT:Yazı elle yazılarak düzeltilmiştir bilgilerinize sunulur.


  Düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum Aralık ayında görüşmek üzere hoşçakalın.


  Karsever Uğur Facebook İletişim:


  https://www.facebook.com/karseverugur


  Uğur Akten Facebook İletişim:


  https://www.facebook.com/UgurAkten?fref=ts


  Merkez de herangibir havada kar görme durumu var mı ? MGM de sıcaklıkları güncelleyip 2-3 derece daha düşürttü.


  Şu modellere göre Kasım ortası gelecek herhangi bir karlı sistemde kıyılar rahat kar alır,çünkü denizler soğudu oldukça şimdi sıra toprağın soğumasına geldi.o nedenle kıyıların artık kar alması şart bundan sonra.

  Kocaeli il geneli yağmurlu dün geceden beri sürekli kesilip tekrar başlayan bir yağmur var,amazon iklimine döndü havamız için iyicene.


  Şu an yağmur ince ince yağıyor ama her an dinebilir.sıcaklık kentte 9-10 derece civarında bu saatlerde,fakat poyrazın esmesiyle birlikte sıcaklık 5-6 derece arası hissediliyor..

  Kocaeli il geneli bulutlu ara ara yağmur alıyor şu an,hava baya soğudu sıcaklık oturdugum yer Darıca'da geceyarısı itibariyle 10-11 dereceye kadar düştü ancak rüzgarın esmesiyle hissedilen sıcaklk 10 derecenin altında seyrediyor,merkezde ise hava daha ılık 12-13 derecelik bır sıcaklık var ama yüksek kesimlerinde soğuk daha baskın ,kısacası sıcaklık kentin çeşitli bölgelerinde yer yer değişiyor..


  Rüzgarda yok hava ılık.Ağaçtaki yaprakların çoğu döküldü,kalanlar da sapsarı.Birşeyler var ama hayırlısı...


  11 Kasım 2011 inşallah 2-3 Kasım'da tekerrür edecek,soğuma aynı.Hiç unutmam merkeze bile kar yağmıştı,köyde 30 cm vardı.


  El nino dönemleri bol yağışlı gecmistir hep,bunun son örneğini 2011 ve 2012 kışlarında da yaşamıştık.şimdi tarih yine tekerrür ediyor..

  Kasım ayı her sene pastırma yazını öyle ya da böyle yapar,en son geçen seneyi hatırlayın kasım ayında ılık bir hava olmustu arkasından hemen Aralıkta mükemmel bir kar yağdı,bu senede benzer bir tablo yaşanabilir ama kar bu sefer Aralıkta değilde Kasımda yağacak gibi görünüyor.nedeninide daha sonra şahsi tahminlerde açıklayacağım..