Posts by cografyaciburak

Her bölgenin kendine ait tahmin durumu vardır.Burası doğu bölgesi olsa bu forum olmazdı zor yerleri tahmin ediyoruz ki istanbul bölgesi özellikle marmara bölgesi dünya da tahmin edilesi en güç yerlerden biridir.3 ve 4 gün sonrası tahmin meteoroloji de %40 %50 lere düşer gerçekleşme oranı ki biz burada 15-20 gün sonrasına yorum yapıyoruz diye bazı arkadaşlar kesin gelecek algılıyor.Biz salınım olacağını gücünü ve etki alanını son 5 gün kalana dek zaten anlamaya çalışıyoruz bu bilgilendirmeyi de tekrar yapmış olayım

Azor yükseği ingiltere civarına ay sonuna doğru harekete geçecek.Bu tarihler de izlandanın da aktif olmasını bekliyorum o yüzden bu ay sonu sistemi bizi etkileyecek olsa da ardından azorun tekrar 2.bir dalgası olacak hemen 2-3 gün sonra onda izlandanın da o an pasifleşmesini ve üzermize daha etkin gelebilecek bir mart sistemi bekliyorum yalnız burada durum şunu gösteriyor

1.si ilk sistem de soğuk kaçağı güney enlemlere yani yurdumuza inecek ancak 2.Sistem sinoptik olarak daha uygun olsa da ilk sistemin gücü 2.yi etkileyebilir olumlu ve olumsuz anlamda.Bu tarz arka arkaya gelecek sistemlerde Soru işaretleri olur birkaç güne oda belli olmuş olur.

Modellere yansır hafta snu dedik ptesi itibari ile yansımaları görmeye başladık daha da güçlenerek güncellemeleri takip etmeye başlarız yeniden

Bazı arkadaşlar sürekli aynı mesajı atıyor

Okuyorum hep aynı kişi aynı mesaj...

Kış bitti hala kar diyorsunuz martta kar mı olur gibi hep aynı cümleleri duyuyorum kışı kaptanlar foruma neden giriyor ? Bu konuyu neden okuyor ve neden yazıyor git o zaman gez toz bşka işle uğraş girme foruma.Biz birşey görmesek zaten biz de kapadık deriz ki zamanında aralık ayında istanbul kar beklemesn diyende bendim biz ne zaman diceğimizi biliyoruz ışık olmasa kimseye umut vermeyiz atmosfer de kesinlik olmaz diyen adam kış bitti diyor :)

Mart girişi sert olacak 2.Haftanın ardından artışa geçecek hava sıcaklıkları ama mart 10 -15 gün iş yapar

Her düşüşünde %100 sistem gelmiyor gelse bile kırıntı gelme ihtimali yüksek oluyor heleki bu sene. Tam nötrede inmiyor şuanlık ayrıca +1 -2 sigma civarları gözükyor. Mart ayından bence pek umutlanmayın derim ilk haftası sonrası için özellikle.

En son bu yorumlarınızı 6-9 şubat sisteminde okumuştum.

Totem sayıyorum bunu

cografyaciburak hocam aysonu sisteminden sonra herhangi bir sistem beklentiniz varmı ?

Zira ECMWF tahmininde mart ayının tamamını soğuk geçcek demiş.

valla kardeşim anadolu kesimi için yine soğuk geçebilir kar yapabilir ama megakent istanbul sürpriz şehri şuan kestirmek güç ama benim gördüğüm şubat sonu mart başı sistem var hatrı sayılabilir şekilde.Bundan sonrası için şuan görüşüm yok zaten 20 gün sonrası tahmini zor şuan da.Önce ay sonu kesinleşsin bu hafta sonuna kadar belki de hafta sonu model de sizleri de heyecanlandıracak görüntüler olacak ciddi bir salınım bekliyorum