Posts by cografyaciburak

Kimsenin endişelenmesine gerek yok. Bal gibi sistem. Daha saat yeni 12. İşler beklediğimiz gibi ilerliyor

hocam beklediğimiz gibi derken beklenen yağış cuma geç saatlerde c.tesi sabah saatleriydi yani şu saate kadar bizim sağlam yağış almış ve şuanda da yağışın şiddetli şekilde sürüyor olmasıydı.sistem öğleden sonra illaki yağmur yapıcak demek istediğim şu zamana kadar yağmur bekleneni veremedi miktar az olucak

valla arkadaşlar şuana kadar hava beni olumsuz yönde şaşırtıyor kimse öğleden sonra akşama doğru diye lafı dolaştırmasın bu havanın en etkili saatleri şu saatlerdi yani cuma gecesinden itibaren şiddetli yağmasını bekliyordu herkes ve c.tesi sabah saatlerinden itibaren şiddetini artırarak devam etmesi gerekiyordu güneş var havada illaki yağıcaktır ama sistem geç ilerliyor buda yağış miktarını azaltıcaktır kışında böyle şaşırtmasında :Dzira bu sistem kışın gelse istanbul metre kar görürdü ve böyle yağmaz bizde isyan ediyo olurduk şuanda :D

Istanbul icin tahminim cuma gunu buyuk degisim olmazsa cok bulutlu gecicek c.tesi ogleden sonra tamamen tum istanbulda.yagislarin baslamasini bekliyorum son verilere gore pazar tum yurtta yagis war fakat istanbul icin yagis c.tesi aksam saatleriyle pazar ogle arasi kuvvetli olucak tum ilcelerin etkilenmesini bekliyorum.pazar ogleden sonra aksama dogru yagis gucunu kademe kademe azaltacaktir.

Vade falan tanımam :D Kesin tarih veremem ama bayramda bir sistem inecek, diyagramlar da bunu yavaş yavaş görmeye başladı. Gem ve Ecmwf'nin çıktıları da bunu doğrular nitelikte.
    Yüksek ihtimalle yağış göreceğimiz bir bayram olacak diyebiliriz :)

Kurban bayraminda rabbim bayramin 3.veya 4.gunu mutlaka yagmur yagdirip ortaligi temizliyor yagmursuz kurban bayrami gormedim ben o yuzden bu bayramda insallah yagicaktir

Ülkenin büyük bir kısmı (ege, akdeniz kıyıları ve iç kesimler de dahil) Eylül'e güzel bir şekilde Veda etmeye hazılanıyor.
    Eylül özellikle ülkemizin kuzey kesimlerine çok güzel şeyler yaşatan bir ay oldu.
    30 Eylül gibi etkisini kaybetmeye başlayacak olan sistemin ardından 31 eylülde yüksek ihtimalle ülkemiz genelinde atmosfer sakin olacak, bir nevi atmosfer 2014 eylülünü saygı duruşuyla kapatacaktır. Ayrıntılar cuma günü burada olacak.
    Bir sonraki sistem bayramda, takipte kalın :)

Hocam 30 cekiyor bu ay duzeltme babinda soyluyorum yanlis anlasilmasin

Hayirli aksamlar gecen yazdigim yazimi takip eden olduysa konusulanlar cikiyo bati avrudan baslayp orta avrupada sert soguklar war demistm isvecli arkadasimdan almistim bilgiyi ve simdi o sistemlerin geldigini we kar yagislarinin basladigini.mart sonuna kadar turkiye ara ara soguk we kar yagisi alacaktir dedi bende katiliyorum Turkiyenin kuzeyi ozellikle iyi yagislar alicak mart 20 si gibi arkdasmla knstgm sistemn bze glcegni yavas yavas modellerde de gormeye basladik hadi hayirlisi..

Arkadaslar bayadir yazmiyordum cunku bende bu kistan umudumu kesmistim takip etmeme ragmen yazicak umut wericek bi somut veri bulamiyodum.fakat sizinle edindigim bir bilgiyi paylasmak istiyorum.oncelikle ben ist.universtesinde cogrfya bolumunde okuyan 3.sinif ogrencsyim.hocalarimiz bize hava olaylari dersine yardimci amacli yabanci ulkelerden konusabilecegmz hava olaylaryla ilgilenen kisiler bulup facebook gibi sosyal aglarda sohbet edp bilgi paylasmamiza yardimci oluyolar.sunuda belirtmelyim bulduklari insanlar elbette unlu meteorolji mhndisi degiller bizim gibi hava delisi insanlar:) isvecten konustugum bir arkadasim var ve yine bole havadan konusurken bir bilgi paylasti dedgine gore biliyosunuz isvc norvec gibi ulkelerde bile kis aylarinda duzgun kar olmadi.onlarin meteorlji enstrusunde bile yani SMHI da bile bu yagissiz kis konusulmus fakat mart aynin bu aylara karsi nispet yapar gibi yagisli gececgni kuzey avrupada siddetli soguklarin beklendigini bununla birlikte efsane yagislarin olabilecegini soyledi tabi onlar kendi ulkelerini konusuyolar.simdi gelelim bize.bizene isvecten dyen ark.lar olabilir.azorun muhtesem.konumuyla o soguklarin bize sarkabilecigini we ara ara mart sonuna kadr orta sddette kar yagslarini gorebilecegimizi hatirlatmak istedim...mutlu gunler bol karli gunler dostlarim...sunuda belirteyim bu benim.gorusum...