Posts by HayaLogLu

Kişilerden ayrı yazıyorum ;

1 - Saatlerce saat 00:00 da oylama bitecek diye anons yap,keyfiyeten değiştir son saniyelerde (sezon boyunca "yarışma benim yarışmam" düşüncesiyle oyun içinde ha bire kural değiştirdi zaten.)

2- Finalist 2 aday varken bir tanesine ait vtr görüntüler ezici olarak diğerine göre çok olsun,hatta elenen yarışmacıların bile görüntüleri finalist adaydan çok olsun

3- Gizli zarf ile sadece noter biliyor denilen oylama sonucunun önceden şu kadar fark var ekranımda gözüküyor denilerek spoiler verilmesi.

4- Adada ve final boyunca görsel iletişim yasak olduğu halde bazı isimlere bu imkanın haksız olarak sunulması.

Aslında daha çok ekleme yapılır ama daha önce de yazmıştım yine yazacağım.Şu teknoloji çağında Acun Ilıcalı bir gün çok fena çakılacak ,yükseldiği hızda geri düşecek haberi olsun.

İşin adalet kısmına gelirsek ; Sercan,Berkan ve hatta Ersin şu iki finalistten daha çok hak ediyordu kazanmayı.

Hindistan film endüstrisi Bollywood'un efsanevi aktörü Amitabh Bachchan covid19 pozitif olduğunu açıkladı. Kendisi 77 yaşında. Şayet hastalığa yenilirse Hindistan'da psikolojik olarak da büyük bi yıkım olur.

Sadece Hindistan için bir kayıp olmaz.Biz sinamaseverler de çok üzülürüz.Umarım tez zamanda atlatır ki ben yeneceğini düşünüyorum.Gerçekten büyük bir aktör.

Acun'un gelecek senelerde Survivor yarışmacılarını sosyal medya eksenine kaydırması durumunda olacakları merak edenler, Netflix'te yeni çıkan Exatlon'a bakabilir. Parkur izlemeye 5 dakika bile dayanılmıyor.

Barış ve Furkan iyiler orada.Barış fena hızlı,atışları da daha iyi olsa Survivor tarihinde rakipsiz olurdu.

Sercan'ın bu akşamki bölümünde olanlar oyun hilesi gibi geldi bana.Diğer yarışmacılar puzzle kısmında evirip çevirmek zorunda kalırken parçaları,Sercan direkt koyuyordu sanki hazır bırakılmış gibi...Bir olur tesadüf dersin,iki olur tesadüf dersin ama çoğunda hiç çevirmeden direkt parçaları yerine koydu.

Zaten ne olduysa Acun'un o meşhur Avrupa'dan takım alma ve o takımda "Sercan olsa ne güzel olur" sözlerinden sonra oldu.Acun zaten kendi yarışması diye istediği hafta istediği kuralı değiştiriyor,kimin hangi oyunlarda-atışlarda başarılı-başarısız olduğunu biliyor.Ona göre de kurguluyor programını.Yalnız bu kadar kurgu zaman gelecek başını çok fena ağrıtacak.

Göz ardı edilen bir husus var yorumlar yapılırken.Endemi değil,pandemi yaşanılan süreç.Dolayısıyla sadece bir ülkenin değil,dünya üzerinde tüm ülkelerin bilim insanları birbirleriyle etkileşim halinde sorunun çözümü adına.Her geçen gün ve hatta saat yeni gelişmelere gebe.Mesela bu gün ajanslara düşen bir haberde Fransız doktorların araştırmasında (geriye dönük) Kasım ayında çekilen röntgen ve tomografilerde şu an bu virüs için teşhis koymada kabul edilen görüntüler görülmekteymiş.Rakam olarak sanırım 2500 civarı bir röntgen sayısından bahsediliyor.Hal böyleyken,çoğu sıradan vatandaşın dile getirdiği "Bu kış,bu bahar benzer belirtileri ben de yaşadım" tarzı cümleler işte bu tür araştırmalar sayesinde anlamlı hale bürünüyor.1-10 oranı gibi tespit edilemeyen asemptomatik vaka oranı dillendirilmekte bilim insanları tarafından.

Şu an virüsün en gizemli yanı bence ; Neden bazı insanlar hiç ama hiç belirti göstermezken ,bazıları aşırı reaksiyon veriyor.Gizemli olması şundan dolayı ,kendi çevremden örnek vereyim ; Spor salonundan çıkmayan doktor bir tanıdığımız genç yaşına rağmen çok ağır geçirdi,90 yaşında olan bir teyze ise kolayca atlattı.Bağışıklığı güçlü insanlar kolay atlatır deniyor ama bu sefer de içki sigara kullanmayan ,hiç bir rahatsızlığı bulunmayan body building salonundan doktor arkadaşımız neden ağır geçiriyor...

İşte toplum içindeki tedirginliğin,telaşın tek sebebi bu ; piyango gibi bir durum.Dünya geneli belki % 80'i ayakta hiç hissetmeyerek atlatabileceği bir durumu,kalan yüzdeye girer miyim stresine baskın gelmesi.

Çok güzel özetlemişsiniz durumu

Medyayı da yetersiz buluyorum

Örneğin Acunun kanalı şu an Prime Time’da Virüsle mücadele ile ilgili yayınlar yapmalıydı

Dizi ve şov programı veren tüm kanallar için geçerli bu durum

20-22 en çok izlenen saatler çünkü

Forumdaş,medya tam tersi etki yapıyor aslında .Tv8'in yaptığı bence en doğru olan.Sabahtan akşama kadar her kanalda Covid aşağı Covid yukarı.Sağlıklı insanların da psikolojisini alt üst etmeleri an meselesi.Stres bağışıklığın 1 numaralı düşmanı.Kesinlikle 1.sırada.Hal böyleyken asıl yapılması gereken sağlam bir karantina .Medya da sadece bilgilendirme yapmalı haber bülteninde.Geri kalan zaman insanların zihnini boşaltacak,eğlendirecek yayınlar olmalı.

Tekrar diyorum hastalık geçtikten sonra çözümü bulunduğu zaman tüm dünya çin'den hesap sormalı. Tazminat manevi,maddi her ülke hakkını aramalı. Eğer çin olayı saklamasa , sorumsuz davranmasa iş bu noktalara gelmezdi. Hastalığı saklayarak dünyaya büyük kötülük ettiler. Avrupa ülkeleri çin dışında İtalya'da hesap sorabilir. Tedbirsizlik, dalgaya almaları sebebiyle tüm Avrupa'yı mahvettiler.

Forumdaş,ne belli virüsün laboratuvar çıkışlı olmadığı? Günümüzde savaşlar genelde biyolojik,kimyasal,vekalet savaşları şeklinde yapılıyor ,uluslar savaşı yerine.Çin'in iddia ettiği gibi Amerikan ajanları da o bölgeye virüsü yerleştirip yayılmasına vesile olmuş olabilir.Kaldı ki ,Çin en çok kendi ülke ekonomisini yok edecek bir virüsü neden kendi ülkesinde başlatsın..Aşıyı ilk piyasaya sürecek ülke Amerika olacak gibi ,tesadüf canım..Hatta ülke de değil,uluslar üstü şirket ve aileler de bu virüsü gizlice üretip yaymış olabilir ki benim düşüncem o yönde.Ta 1980 li yıllarda dünya nüfusunu 500 milyona indirme hevesli olanlar var açık açık da anıtını bile yaptılar.!