Posts by karasah

  Aslında genel olarak değerlendirirsek ,


  devletin aldığı önlemler yetersiz, halkın ,yetersiz tedbirlere uyma oranı daha yetersiz.bilinç çok düşük .


  Bu bağlamda bunca yetersizliğin ortasında rakamlar çok kötü değil aslında ,ama kötüleşebilir.


  Şu aşamada ilk adımın , şehirler arası bireysel seyahatlerinde yasaklanmasıdır.

  salgının anadoluya yayılması konusunda , iç işleri bakanımızın yaptığı açıklama manidardır. üst entry de SnowHunter arkadaşımızın paylaştığı durum ile direkt alakalıdır. Rica ile karantina olur , üstüne bir de şehirler arası dolaşım serbest bırakılırsa olacak budur. Sayın bakan çok güzel bir tespit yapmış ama , görevi tespit değil , icraat. maalesef olmuyor olmuyor.


  eşimin köyüne, (amasya/musaköy) son bir hafta da , istanbul ve büyük şehirlerden gelenlerden dolayı , köy camiinden durmadan anons yapılıyormuş. Gelenler 14 gün dışarı çıkmasın diye. olayları bu kadar ciddiye alıyoruz işte.

  Ne demek '' kişisel hürriyetlerinin kısıtlanması taraftarı değiliz ,, İçinde bulunduğumuz şartlarda yapılabilecek en saçma açıklamadır. Rica ile karantina olur mu ? Bu anlayış ile , çok uzun süre bu salgın ile uğraşacağız. çok canımız yanacak.

  Bilim kurulunun sistemi Ohal yaparak önlem alan ülkelere göre yapılmış.Ekonomik yapımız ise self Ohal yapılmasına uygun.Akdeniz insanlarının genel karakteri disiplinsiz olmaları düşünüldüğünde self Ohalin buna uygun olmadığı ortadadır. % 1-2 arasında ölüm oranı düşünüldüğünde 800 bin minimumda ihtimal var.Ohal olursa ki uygulayıp kontrol alma süresi 3 ay gibi.Adam başı sadece aylık iaşe yardımı 500 tl verilse 3 ay boyunca 1.500 tl olur.Yani 100 milyar değil paketin 1 trilyon 200 milyar olması lazım minimumda...

  anlatmaya calistigimi , cok guzel aciklamissiniz. Arti olarak belirttiginiz rakamlar sadece vatandaslarin devlete verecegi yuk . isveren ve isletmeler var.ohal suresince alinamayacak olan vergiler var. totalde ekonomik yuk daha fazla.

  Isim geregi ,gun icinde bir cok firma geziyorum. Gittigim firmalarda , ozellikle idari kisimlarin oldugu bolumlerde onlemler aliniyor ama maalesef imalatta calisanlar icin alinan onlemler yetersiz ve son surat imalat devam ediyor. Idari kisimlar ,home office gecmis ama imalat devam ediyor. Idari kisimlar hafta sonu evde oluyor ,ama imalat hafta sonu uc vardiya devam ediyor. Gordugum kadari ile salgin henuz imalat bolumlerine gecmemis cok sukur. Yarin sabah yine ,binlerce isci ayni ortamlara girecek. Bir an once radikal kararlar gelmeli. Gelmeli ki is cigrindan cikmasin. Salgin bile maddi durumu olmayani vuruyor. Ekonomik gucu yerinde olan kendini kurtarabilir ama olmayanlara bulasmaya baslarsa ,allah korusun.

  Cok uzun bur sure kaldigini dusunmuyorum.illaki ohal gelecek. Daha once herkesin dilllendirdigi tarih olan bir hafta once radikal kararlar alinsaydi , belki de nisan ayi icinde vaka sayisi pik yapar ,mayis ayinda rahatlardik. Bu karar ne kadar gec alinirsa , pik haftasi ve rahatlama sureci ertlenecek , vaka sayilari cok yukselecek ,olum oranlari artacak. Bunlari gormek icin alim olmaya gerek yok.

  Vaka sayıları çok üst düzeyde artış göstermediği sürece derken 4 gündür günlük 1.500-2.000 vaka tespit ediliyor az mı bu rakam italya ispanya gibi 5.000+ vaka mı gelmesi lazım

  tabi ki ,belirttiginiz rakamlara gelmesine gerek yok. Hatta bir hafta oncesinden bu karar alinmaliydi ama belirttigim gibi, ohal ilan edildiginde ,bu surecte ,isci ve isverenin ugrayacagi ,ekonomik kaybi ,karsilayacak gucu olmadigi icin devletimizin , son ana kadar bekleyecekler ve bence is isten gecti zaten

  Devletin ,vaka sayilari cok ust duzeyde artis gostermedigi surece , ohal cikarmasi mumkun degil. Ohal cikardiginda , ohal suresince , devletimizin butun ekonomik yuku, kaldiracak gucu yok. Bilim kurulu da biliyor , halk da biliyor , ohalin sart oldugunu ama hesap oyle demiyor maalesef. Bu topa giremiyorlar

  Bende öyle düşünüyordum hocam sanırım Kocaeli de PCR laboratuvarlari yok. Kocaeli üniversitesi hastanesinde bu pazartesi çalışmaya başlayacak. Dün şöyle bir yorumda aldım doktordan hızlı tanı kitinin doğru sonuç veremeyeceğini en güvenilir testin bu oldugu konusunda

  yahu bu saglik !!!! Beklemek niye ? Istanbul’a gonderilse ayni gun sonuc gelir . Pazartesi acilacak hastane beklenir mi? Hem bu sekilde hastaneyi de mesgul ediyorlar . Belki de hic bir sey yok umarim.

  Millet olarak orduyu ,silahlı kuvvetleri çok seviyoruz. Bu sevginin alt nedenlerinden bir tanesi de ,insanlarin sivil hayatlarinda ,uygulayamadiklari ,tabi olamadiklari ,disiplinli yasam seklini ,bu ocakta gudulen suru psikojisi ile kabullenmeleridir. Sivil hayata donduklerinde de ,bu yasamin izlerini tasimalaridir.


  bu baglamda toplumumuz gonullu karantinayi uygulayamadi , uygulayamayacak. Samet hocamin dedigi gibi alt yapimiz yok.


  sokaga cikma yasagi olmadikca ,asker ,polisi sokaklar da gormedikce bu millet ,sonuc alamayiz maalesef.