Posts by karasah

  Yıl olmuş 2020 hala yerli yabancı diye ayırım yapılıyor . Siyasetin popülist ikilemi zorla futbola dayatılıyor. Mevzu yerli ,yabancı değil alt yapıdır. Yapacakları iş , bütün kuluplerin altyapı takımların, tesisleri ve imkanları ilgili düzenlemelerdir.


  Ama maalesef ülkemde hiç bir zaman bataklık kurutulmaz , herkese sinek ilacı dağıtılır üstüne de yerli ve milli yazılır olur biter.

  Bu zamana kadar yapılan tüm normalleşme çalışmalarına şahsım adına destek verdim . Eğer normalleşme sürecinde tablo eskisinden kötü ise , bunun vebali % 30 devlette % 70 vatandaştadır. Okul meselesi benim kırmızı çizgim. Bütün tepkilere rağmen okullar açılacak , bir süre sonra yeniden kapanacaktır. Ama bı konuda çok ısrarcı olmamak lazım.

  Sercan ilk haftalarda ünlü potasına girse gidecekti. Kuntiliğiyle bir çok potadan yırttı. Son düzlükte yaptığı performans toplu SMS sonrasına denk geldi. Son 2-3 haftaya bakıp kahraman olması sadece balık hafızalı oluşumuzdandır. Yolu açık olsun...

  hocam toplu sms ten önce de bu performansı gösterse bile elenecekti. Asıl problem medyatik olmaması idi. Sosyal medyadan takipçisi azdı. Tip zaten yok. Yani ağzı ile kuş tutsa bile elenecekti.

  Tam tahmin ettiğim gibi sercan elendi. Bizim gibi yaşını almış kişiler için sistem iflas etmiştir.


  Ama seneye daha da fazla seyredilecektir z kuşağı tarafından.


  Aslında hayatın bir özeti gibi oldu. Emek karşılıksız , görüntü herşey olmuş.

  Acunun derdi para ve reyting sms olayini kaldirmaz hicbir sekilde. Belki haftalik yerine toplu sms yaptirir aylik olarak ama kaldirmaz yani.

  acunun önümüzdeki survivor un yarışacak adaylarının nasıl belirleneceğini ,netflix de yayınlanan exathlon da gösteriyor. Hepsi sosyal medyacı . Bütün dert fazla sms

  Barışın , sercan her oyunda onu tokatladığı halde , potada bende olmak isterdim , benim ismimi söylemeliydi ,korktu demesi ne ilginçti.


  Performans olarak ,sercanın nalları topla, ama ergenusların sms leri ile konseye gir,artislik yap.

  bu konu maalesef yurdumun kangreni olmuş durumda . Toplu taşıma tüm gelişmiş ülkeler de devlet ve yerel idareler tarafından , metro , tramway , belediye otobüsleri ve deniz işletmeleri ile yapılır. Kişisel teşebbüler ancak şehirler arası taşıma yapabilir. Minübüs yoktur hiç birinde .


  Yurdumda minübüsçülük ve taksicilik yıllar içerisinde büyük rant kapısına dönüşmüş ,minibüs ve taksi plakaları fahiş fiyatlara ulaşmıştır. Astronomik plaka fiyatları ,plakalacılık denen başka bir aracılık sistemine zemin hazırlamış , plaka sahibi değilde ,aracılar pazarı kontrol eder olmuştur. Aracıların karları sabit ve yüksek iken minübüs şoforün kazancı attığı sefere ve ayakta aldığı yolcuya bağlı olarak artar. Dolayısı ile bu sistemde şoförler yolculara bir can ,bir insan olarak bakmaz.


  Olayın bir ilginç kısımıda , bugün hali hazırda kullanılan minübüslerin zaten ayakta yolcu taşımak için dizayn edilmiş olmasıdır. Bir kenarda tek sıra koltuk ,arkada dörtlü ,başka bir yerde koltuk yok. Bu minübülere ruhsat veren kim ? Yerel yönetimler . Yıllardır bu şekilde çalişıyorlar.kolluk kuvvetlerimizde denetliyor !!! Yıllardır insanlar özellikle yoğun saatlerde kapılarda seyahat ediyor. Bu konunun pandemide gündeme gelmesi daha da acı.


  İnsanlar zaten insanlığa yakışmayan şekilde yıllardır bir yerden , bir yere gidiyor. Bu işin çözümü şoförden insaf ,yolcudan bu konuda bilinç beklemek yerine ,devletin ve yerel yönetimlerin tüm toplu taşımayı üstlenmesidir.
  özelleştirilmiş plaka sisteminden vazgeçilmesidir.