Posts by Ahmet Ustaoglu Kasva

  Arkadaşlar detay için çok erken kaç kere daha yazmam gerek. Her model çıktısı için ayrı ayrı tahmin yazamam ki. Zamanı gelince nowcasting yapar yazarız..


  Şimdilik YAKIN MEŞALELERİ rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123

  Öncelikle Trakya'lı arkadaşlar üzülerek söylüyorum hiç bir beklentiye girmesin. Azor çabuk yatıyor, soğuk doğuya hızlıca süprülüyor. Ukmo düne göre süper görüntü verdi. Sistem öyle bir hal aldı ki Efsaneye de evrilebilir yada kıyılar hariç sıradan bir sistem olur. 150/200 metre üstü iyi kar alır.

  Şu nada takibi devam etmek zorundayız. Detaya girmek yanlış olur. İnşallah azor biraz daha batılı çıkar. O zaman ülkenin bütün kuzey iyi bir kar yağışı yakalar..

  Emeğinize sağlık hocam Aksaray, Nevşehir hattı nasıl olur? Şimdiden teşekkürler.

  15 - 20 cm kaparsınız ;)

  Elinize saglık hocam hocam kastamonu için öngörünüz nedir 4 gündür kar beklenıyor ama yagmıyor yagıs ve soguk sıkıntısı zaman zaman oluyor onumuzde kı 28-29-30 aralık için tahmininiz nedir özellıkle yarın 28 aralık için hocam seyhat durumum var kar yagısı gerceklesır mı durumu nedır sımdıden tesekkur ederım hocam basarılarınızın devamını dılerim

  İç kesimler hafif- orta arası kar yağışlı...

  hocam trakya bolgesi corlu icin bi tahmin alabilirmiyiz.

  Çorlu geneli yağmurlu beklentiye girmeyiniz.

  Hayırlı olsun tahmin sezonu Ahmet Ustaoglu Kasva başarılar dilerim. Ferhatpaşa,Çamlıca,Acarkent bunlardan birinde Pazar sabah saatlerinde kar yağışı görülme ihtimali mevcut mudur?

  Analizde rakım verdim gerisini sen hesapla :D

  Değerli üstadım Çorum için tahmininiz nedir sürekli yağmur var rakım 810 fakat 1000 ile 1200 metre arasında 2 gündür kar yağıyor sizce iyi bir kar yağışı alabilecekmiyiz?

  Tatmin edici gözüküyor. :thumbup:

  Orta Karadeniz yorumu lütfen.

  Kıyılarda kar beklemiyorum ama iç kesimler hafif kar yağışlı

  Ahmet Ustaoglu Kasva Ankara sizce bu sistemde 10 cm yi devirirmi

  Ankara merkez de değil ama doğu ve güney içlerinde olabilir.

  Ahmet Ustaoglu Kasva Hocam Konya Merkez için şartlar nedir son güncellemelere göre

  Sistemin en şanslı yerindesiniz..

  Hocam Kar Merkeze İner Mi

  Hangi merkeze :/

  İlk olarak İstanbul şehrini analiz yapıp sonrada diğer bölgeler hakkında da güncel bilgileri paylaşacağım.


  İSTANBUL;


  Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava İstanbul üzerinde kar yapma gücüne sahip mi hep beraber inceleyelim.  İlk olarak yukarı seviye Thicness değerleri ve sıcaklıklara göz atalım...


  500 hPa thicness ve sıcaklığı ;

  500 1.gif500 2.gif

  Sistemin tam olarak girdiği zaman diliminde 500 hPa Thicness değerlerinde ılımanlaştırılmış katman süprülmüş ve 522 gpm ile tam kar sınırında gözlemleniyor. 500 hPa Sıcaklığı yarın akşam gece itibari ile -27 derece, 29 akşamı ise -35 dereceye kadar düşüyor. Bu bilgiler tek başına yeterli olmayacağı için diğer seviyeleri de inceleyelim.


  700 hPa thicness ve sıcaklığı;

  700 1.gif700 2.gif


  Yukarıda görüldüğü gibi 700 hPa Thicnees değerlerinde ılımanlaştırılmış katman doğuya süprülmüş ve 285 gpm ile kar sınırını aşmış oluyor. Ancak burada 700 hPa sıcaklıkları tam sınırda kaldığı için yağışın kar olarak düşmesini zorlaştırıyor.

  Aşağıdaki 700 hPa sıcaklık haritasında 28 Aralık gecesi -15 derece, 29 Aralık gün içerisinde -16 dereceye düştüğünü görüyoruz.


  1.gif2.gif
  İstanbul gibi kar yağması zor olan, kalabalık şehirlerde ısı adasını da göz önüne alırsak 700 hPa sıcaklığın -18,-19 derece olması gerekmektedir.

  Son olarak İstanbul için kar yağma ihtimalin olduğu yarın gece için Skew-T diyagramına bakalım.


  17060_19122800_2706.gif


  Sıcalık parseli ve çiğleme parlesi arasında tam bir organize olamama durumu söz konusu. Ancak 700 hpa yukarı seviyesinde enverziyon gözlemlemekte olup, rüzgar kuzeybatılı şiirinin uygunluğu göz çarpmaktadır. Yani yarın akşam, gece 250 - 400 metre arasında rakımlara düşebilecek yağışların kar olması muhtemel bir ihtimaldir.

  İstanbul için özetleyecek olursak yarın akşam ve gece kısa süreli hafif kar yağışları gözlemlenecek semtler olabilir...  Kar yağışı görecek diğer şehirlerimiz;


  Ankara;

  Yarın hafif Kar yağışlı pazar günü orta kuvvette. Alemdağ Yolu özellikle pazar günü etkili kar yağışı alacaktır. O yolu kullanacak sürücülerin tedbirli olması gereklidir.


  Karaman, Konya Niğde hattı ;


  Pazar günü kuvvetli kar yağışlı.


  Kayseri, Malatya, Sivas hattı;


  Pazar günü orta kuvvette kar yağışlı  Sormak istediğiniz şehirleri bu konu altında yazıp sorabilirsiniz. Gün içerisinde ben ve tahminci arkadaşlarım sizlere yardımcı olmaya çalışacaktır.