Posts by Kargülü

sonuna kadar katılıyorum hatta benim görüşüm söylediğimizden daha büyük ve daha korkunç bir senaryo bar karşımızda eşim afet koordinasyonda deprem sonrası çalışmaları oldu toplantıların gizlilik kararı var eşim detay vermedi o sıralar ama konuşulanları duysan ist bir dk durmazsın derdi . Biz ne yaptık avcıların yani başında oturmaya hala devam ediyoruz beşlide basiret bağlanması bilemiyorum

En iyi ihtimalle 300.000-600.000 kişi ölecek diyorlar,çok büyük deprem olacak diyorlar,çok riskli bölge var diyorlar, ama oraları terkedin lafı ağızlarından çıkmıyor.

bence çok daha fazla olur çünkü arama kurtarma diye birşey olacağını sanmıyorum Kartal’da yıkılan binayı bir haftada enkaza ulaşamadılar

Kesinlikle haklısınız. O bölgede yüzlerce sanayi tesisi, benzinlik, güvenlikli site var.

Üstelik o dönem çalıştığım fabrika da gayet gelişmiş kamera sistemleri filan da vardı.

Yani bir yerler de görüntüler olduğuna eminim ama hiç biri ortada yok.

Çok ilginç gerçekten.

asıl Gölcük sahil kısmı denize batan kısmı medyada varmış hatta ben bir kısmını izledim ekip otosu içindekilerle birlikte denize batmış ve içinde iki polis memuru vardı bunu bir süre tv de yayınladılar bunun gibi birçok trajik görüntü varmış ve medya kuruluşları ortak centilmenlik anlaşması yaparak bu görüntüleri yayınlamama kararı almış

okullarin cogu donusturuldu. Cok az bir kismi kaldi. Z.burnunda yapimi devam eden okullar var. Eski okul hic kalmadi. En azindan siginilacak bir yer. Kisin bu tur yerler siginma barinma yasam alani olacak. Her sinifa belkide 5 10 aile yerlestirilcek.

Türkiye’de güçlendirme diye bir şey yok . Bu Amerika’da olabilen bir şey bizde o malzemeler yok o bilgide yok düşünün hasar almış bir bina bir tarafını güçlendirdiniz diğer tarafı o kısma göre zayıf kaldı bu sefer depremde orası yıkılacak bu güçlendirme işi oyalamadan ibaret kesin çözüm mali olarak uygunsanız yıkıp kurallara uygun tekrar yapmak

Ramazan hocayla 2’li konuşmasında Kendininde benzer çözümler (2.çözüm) bulduğunu söylemişti.KD/GB derse benim kafamda soru işareti olur daha önce denk gelmemiştim böyle bir oluşuma bi nevi kendi haritasındaki fayı savunuyor yine.

büyük deprem için 3-11 yıl var diyor yanılmıyorsam

EnBiYa41 çok kalpsamlı bir çalışmaydı zemin etüdü yapıldı baya bir kazdılar makineyle oradan toprak örneği aldılar kolonların röntgeni çekildi çimento örneği alındı falan . Bizim binada bir şey çıkmadı ama 7,2 deprem gördümü gördü . Bundan sonrası Allah’a kalmış

Ozaman zorunlu olarak gönderdiler zaten depremden etkilenen evlerin tümü için. Ama 3000 dolar demişsin kaç yılında yaptırdınız bunu ? Böyle bi fiyat bana mantıklı gelmiyor. Eğer gerçekten bu fiyatlarda ise kolayına kimse yaptıramaz zaten.

99 da yaptırdık üniversite yaptı başındada bir Prof vardı. Bize sayfalar dolusu dosya verdiler bellide o dönem talep çok diye fiyatları arttırmış olabilirler randevu ile çalışıyorlardı

Ücret hakkında bilgi vermediler,çevre şehircilik il müdürlüğüne bağlı lisanslı firmaları arayıp bilgi alabilirsin dediler

Kolon ve kirişlerde gözle görülür çatlaklar varsa hasar almıştır ki Kocaelide eski yapıların tamımına yakını hasarlı dediler

Çevre şehircilik il müdürlüğün detaylı raporları belediyelere de geliyormuş,bu bilgiyi burdan veriyorum dedi

99 depremi sırasında valilikte gönderiyordu hasar tespit için ekip ama en iyisi İstanbul üniversitesi diye diliyorum

Bizler ekonomik zorluklardan dolayı zor geçiniyoruz,bir sürü hesap kitap yapıyoruz ay sonunu getirmek için

Detaylı Hasar tespit raporunun ücretli olması zoruma gidiyor ,elimizi kolumuzu bağlıyor

Resmen ölümü beklemek gibi ,Allah bilir sonuçta ölümün nasıl ve hangi sebepten olacağını ama deprem konusunda ne yazık ki böyle

Çaresizlik zor ,Rabbim yardımcımız olsun

biz 99 dam sonra yaptırdık 3000 dolar cıvarı bir para verdik yanmış hatırlamıyorsam teknik üniversite idi

bu arada bina guclendirme icin tanidigi olan vatsa mesaj atabilirmi ?

bu çok ciddi bir konu önce tespit yapıp binanın hasarının tespit edilmes gerekli ondan sonra bu işi ehil birine yaptırmak lazım ama ben tr yapılan güçlendirmeye inanmıyorum

Aynen öyle zemin çok önemli. Zemini sağlam olmasa oturduğumuz binaların şuanda bizde yoktuk. Kolayına bi bina 45 saniye 7.4lük bir sarsıntıya dayanamaz. Ama okadar uzun süreli hasar aldığı için o depremdeki sarsıntıdan asıl etkilenen binaların sağlam olmasıda artık pek birşeyi değiştirmez. Allah bilir ama 6.5 üstü 25 saniye veya üstü uzun süren bi depreme dayanacak bir bina olacağını sanmıyorum (Kocaeli bölgesinde 99 depremini yiyen yapılar için )

Aynı şey ist içinde geçerli diş gibi düşünün ilkinde salladı gevşetti ikincisinde sökecek bu böyle maalesef benimde bakırköydeki evime üniversiteden inceleme yaptılar bir tığın para verdik saglam raporu var ama ben hiç ikna olmuyorum çünkü bu bina darbe yedi

270 kişiymiş