Posts by kilanli

Bugun orta bati bolgemizde gözüken yağışlar yarin konya genelinde özelikle merkez ve güneyinde nevsehir nigdeye kalan olan bolumde baya etkili olacak.yine yozgat civarları da kuvvetli yağışlar alabilir.

Persembe erciyes gibi yerlere ilk kar yağabilir. Guney dogumuz daha etkili olmak üzere dogumuzda yağış olacak.

Eylul son haftasi tekrar sistem gorebiliriz

eylul ayinin ilk günleri bir sistem görebiliriz suan icin serinlik kesin ama yagis konusunda yaz olmasi dolayisiyla biraz daha beklemek gerek.ihtimal bolge geneli icin konusrsak yuzde 60 yagis olacak insallah.

Sonbhar da da iskandina etkinliği olursa beklenen den farkli bir sonhahar yaşayabiliriz

uzun süreden sonra bolgemizin bir cok yerinde yagislar olacak özellikle sivas civarlari konya kuzey dogu kesimleri daglik toroslar kesiminde etkili saganaklar olacak.yinr kayseri civarlarında da yagis olacak.

Özelikle konyada kısa sureli firtinalar ve dolu yagislari olabilir

Sürekli her güncellemede boşluk görünüyor bu nasıl oluyor biri anlatsın sürekli boşluk görüyorum sinir ediyor adamı heryeri gömüyor konya ortada kuru bir boşluk.:(3232

Fotoda gördüğünüz uzere en kuvvetli ruzgar o yorede buda sistemin dagilmasina neden oliyor.eger o ruzgar denizde kuvvetli olsaydi bu sefer akdeniz sahilleri kuvvetli yagis alirdi.ama ic kesimlerde yuksek olmasi buna neden oluyir.zaten turkiyenin en sanssiz yerleinden biri olan konya ve civari ruzgarla iyice sanssizlasiyor.

Peki bu nasil degsiir yukarda dedigim gibi a.b dogularsa ozman bir anda sansi artar.

Ayrica sistemin tek olmamasi ve bikac sistemin iç içe olmasi nedeniyle bu kadar bosluk olusmayacak belkide ikinci sistemde en cok yagis alan yerlerden olacak

kilanli hocam merhabalar sizi uzun süredir takip ederim genelde güzel tutarlı tahminlerde bulunursunuz sizi tebrik ederim sorumuda sorayım. Hocam Ankaranın 1100 ve üzeri rakımlı yerleri önümüzdeki sistemlerde sizce kar açısından nasıl olur özellikle kuzey çevreleri acaba kara doyarmıyız? Teşekkürler.

Evet en sansli yerlerden biride suan oralar.nerdeyse direk kar bile alma olasiliginiz var tahminler aslinda 3 asagi 5 yukari bellli ama ben biraz daha bekleyelim doyorum cunku a.b değişebiliyor onu kestiremiyoruz.yinede her halukarda size yarar.bu arada tesekkurler

3 yıldır bu forumdayım bu tarz değişken sistemlerde kilanli hocam şaşırtıcı düzeyde başarılı fikirler sunar hocam bu sefer ne diyorsun genel anlamda gerçekten yorumunu merak ediyorum şu an

50 100 km yr bagli ya lodos yiyip yagmur kar kavgasi yapacaz (ama bunu bilr druma göre kar lehine çevirebiliriz) yada a.b 50 100 km dogulatip nerdeyse direk kar alacaz suan bölge geneli gayet iyi ama esas showu ikincide görebiliriz.

Tabi bunda da hayal kirikliklari olir buda dogaldir.

Antalyadako a.b doguladikca bize yarayacak.

İcon da bozmuş soğuklar 15inden önce giremiyor maalesef iki senedir öyle özledim ki karı toprak ilk karla kaplandığında karı kazıyıp toprağı öpücem

Kısın ikinci yarisi daha guzel gececek insallah.ve 17 sinden ay sonuna kadar soguk sistem olasılığımız hayli yuksek.ha ne kadar kar bırakır onu bilemeyiz bi bakarsiniz 2012 gibi ard arda gelir azar azar birakir yada 2008 gibu vurur geçer

Görüldüğü uzere ruzgar ozellikle o bolgede etkili.normal sartlarda hic ruzgar olmasa bile konya batisi ve karaman arasindaki bbölgebir sistemden genelde etrafına oranla az yagis alir.bu düz ic anadolu alanlarinin hepsinde vardır

Hocam bir sorum var. Yağış ve kar haritalarının neredeyse hepsinde Konyanın Doğusu ile Aksarayın Güneyinde yağışlar düşük gösteriliyor. Mesela Aksaray Merkeze 30mm yağış verirken o bölgeye 5-10 mm yağışı zor veriyor. Ćevresi o kadar yağış alırken o bölgede neden yağışlar düşük gösteriliyor ? kilanli

Ruzgarla alakali 3 gun kuvvetli rüzgar var ve yağışi dağıtabiliyor ama buna ragmen öyle bos kalacağını sanmıyorum

bu genel olarak coğrafi sartlara göre verilmis bir harita.eger etrafınız daglarla cevrili sizde düz bi alandaysaniz yagis doğal olarak daha az dusme ihtimali vardir ama bu herzman tutmaz bir kütle gelir düzalana yagis bırakırken.hemen yandaki yuksek alana yagmaz