Posts by buraksefer

Valla ben 10 şubatta kışı Doğu Karadeniz adına bitirmiştim. Neredeyse hiçbir model düzenli soğuk havayı ortaklaşa sokmadı. Mütabıklığın olmadığı yerde sistemlerin kaçma, küçülme, yumuşama eğilimi de%90 olmuştur. Bu gelecek olan sistemde de o büyük kütle aşağıya hareket etmeyecekse 2-3 saatlik kar yağışına çok bel bağlamayın derim. Lakin beni 3-5 cm lik kar zaten mutlu etmez. Genel olarak düşünürsek ülkemiz bu kış çok güzel yağışlar aldı. Örnek ben 4 yıldır Kütahya'da okuyorum ilk defa bu sene bu kadar çok kar yağdı. İç kesimlerin bazı yeleri de nasiplendi. Evet kıyılar adına belki de en kötü kışlardan oldu, geçen sene de kar alaamyınca herkes gerginleşti. Tahmincilerimz de yeni şeyler öğrenmeye, tecrübe edinmeye çalıştılar çünkü anormal modellerle dolu bir kış geçirdik. Sağlıcakla..

Sisteme bi kaç gün fazla olsaydı Marmara dahi sıkıntı yaşardı. Gün gün eriyişini izledim sistemin ve böyle olacağını eski mesajlarında söylediğimi görebilirsiniz. Karadenizin kar Alma ihitmalinin de çok düşük olduğunu söyledim. Buna Batı Karadeniz de kısmen dahildi. Bu tür sistemlerin kaçma, erime ihitmalleri hep çok yüksek olmuştur. Sağlık olsun diyorum.

Hocam, martta kar yağmaz değil, yağar ama bi taraftan erir , bi taraftan yağar. Sabah bi kapatır yağar, öğlene kadar ortada bir şey kalmaz. Yani martta yağan kar, Aralık Ocak gibi kaliteli Olmaz. Çok sağlam soğuklar olacak ki ancak o zaman işe yarar. O da zaten bu sene gördüğümüz gibi olmuyor.

Arkadaşım hurafeler ile bilimi karıştırmamalıyız. Burası bilim ve araştırıp öğrenme yeri. Cemreler ile kar arasında hiçbir bağlantı olmaz. Olsaydı buzullar olmazdı. Kaçkar dağlarında buzullar var. Everest tepesinde milyonlarca yıldır erimeyen buzlar var. Karın o tarihlerde erimesinin sebebi yeryüzünün bahara geçiş nedeniyle ısınması. Bu yani fazlası yok.

Hocam, martta kar yağmaz değil, yağar ama bi taraftan erir , bi taraftan yağar. Sabah bi kapatır yağar, öğlene kadar ortada bir şey kalmaz. Yani martta yağan kar, Aralık Ocak gibi kaliteli Olmaz. Çok sağlam soğuklar olacak ki ancak o zaman işe yarar. O da zaten bu sene gördüğümüz gibi olmuyor.

Doğu Karadenizin umutlanmaması gerektiğini söyledim hala söylüyorum. Gfs son 4-5 gün ne olursa olsun bi ECMWF ye uyar . Ve sinoptik her türlü batılı geleceği belliydi. Sağlık olsun yarın ve diğer gün belki bir mini ihtimal olur. :(

Dün gece de 3 gün önce de yazdım. Sistem Marmara ve Batı Karadeniz sistemi olmaya aday. Bu şekilde yol izleyip de doğulayan sistem görmedim. Sürekli batılar.. Ben bu Riske Samsun ve Doğuşunu da ekliyorum. Kar için yeterli soğuk yok. 2. Salınım için de fazla umut beslemeyin lakin 4-5 gün kala bile değişen sistem için 15 gün sonrası çok uçuk kalıyor. Saygılarımla canlar

Giresun-Trabzon-Rize ve Artvin kıyıları riskli. Özellikle Trabzon Rize ve Artvin kıyıları... Sonuç olarak -6 -7 nın yetmeyeceğini hepimiz net bir şekilde biliyoruz. Doğulamadığı sürece fazla hayal kurmayın derim :)

girsunun doğusundan itibaren ne olursa bu sistemden pay alırız,açık söylemek gerkirse güçlü bir salınım ve kaçırmak istemiyoruz. Kıbrıs civarı ve doğusunda a.b patlayıp yukardki soğuk akışını bize daha çok yaklaştırabilir mi, pamuk ipliğindeyiz,

Bu şekilde gelirse karlakarışıktan ilerisini göremezsin.

Şaka gibi şubat 10 olmuş ve hala modeller 5 gün sonranın ortak çıktısını sunamıyor. Yağış konusunda çok iyi ancak soğuk anlamında Rezalet bir kış. Bu saatten sonra gelecek olan da bir çok kişi tatmin etmez kanımca. Koca 3 ay bomboş geçmiş :D

Valla 3 ayın 2 ayı boş geçtikten sonra şubatın 15 inde gelecek olan kar beni mutlu etmez. Her türlü berbat bir kış. Artık öyle üç ay önceden Türkiye kutupları yaşayacak türden haberlere herkes güler. Meteoloji alanına güven iki yıldır iyiden iyiye kırıldı. (genel) Hayırlısı olsun bakalım.