Posts by Paez

  Barajın dolması başka bişey toprağın susuz kalması başka bir şey.

  Baraj dolu kaldığı sürece içecek su var ama tarım ve doğa için belli periyotlar ile yağış olmalı tüm akarsuları içme suyu olarak kullanıp susuz kalmayabiliriz ama tarım da verimlilik için toprağın susuz kalmaması gerekiyor

  Neticede şu lazım ama tarımda gerekli çok büyük bir kuraklık olursa deniz suyundan içme suyu üretilir belki çok pahalı olur ama kimse susuzluktan ölmez

  Hayat sadece ölmek ve ölmemek olarak düşünülemez ki sonuçta yaşamak dediğiniz şey nefes almaktan çok daha fazlası cevremmize verdiğimiz zarar bize muhakkak fatura edilecek bundan kaçış yok

  aynen öyle sadece baraj yetmiyor toğrağın derelerin yer altı kaynaklarınında beslenmeye ihtiyacı var. susuzluktan ölünmez tabiki deniz suyu arıtımı en son çare olur aşırı masraflı . tarım biter rekolte düşer öyle gider bir çok şeyi pahalı yeriz. çiftçide kredi borcuyla boğuşur. göç başlar topraklarını satarlar . dışa tamamen bağımlı hale geliriz. yer altı kaynaklarıda tamamen çekilmeye başlar. dediğiniz gibi faturasını ödemeye başlıyoruz öyle gidiyoruz bakalım neler olacak. bu seneyi kritik eşik olarak görüyorum

  bursada baraj suyu % 45 lere geriledi.

  Istanbulda % 46 lara indi ortalamada.


  %100 dü baraj suyu kistan ciktiğımızda yağmaya yağmaya % 45 e indirdik. Gerçi onümüź kış bi sekilde azda olsa yağar kurtarır.


  Geri donüsum olmasa varya nanay ankara aritma tesisleriyle ayakta ve yer alti kaynak sularıyla


  Aritma tesisleri olmasa varya su falan kalmazdi. Ekmegini yiyoruz.


  Günluk tuketilen 2.5 m3 3 nilyon m3 suyun % 50 sini arıtıyorlar belki daha fazla .


  Cok degil soyle 2 3 sistem yakalasak 2 gun ataliksiz yağan ocak 2021 deki gibi 40 saat yagan yagmur yakalasak baraj hemen cosar. Ama yok öyle kısmen.


  Kasımda umut var birseyler olur elbet.zaman var onümüzde

  Bu kadarda uzun vadede modele bağımlı kalmakla yanlış yapıyor kendisi. Cfsv2'nin yağış haritaları heryer için çok tutarlı değil ona bakılırsa İstanbula aşırı kuraklık veriyordu öyle olmadı 40-60mm civarı arası alan yerler oldu ayrıca ayda bitmedi hafif bi kuraklık var eğer 24-25 sistemindede iyi yağış yakalarsa kurak felan denemez batı bölgelerimizi saymıyorum bile oysaki model buraları aşırı kurak gösteriyordu zirveydi yani.

  zaten ekim ayı için şunu diyordu kendisi ilk baş çok kurak geçecek demişti . sonra veriler güncellendi ekim ayı için dediki kurak ama çok değil orta derece kurak dedi. nitekimde orta kurak tamamlıcak gibi duruyor yada hafifi kurak .

  yani bu mesafeden doğruluk payı elbette az . çok fazla şey yapmamakda lazım.


  ekim ayı için ekim başında şunuda demişti ortalamada 3 derece altı çıkıcak vs. ortalamada çıkarsa şükret. gidişata göre ortalama çıkıcak görüntüsü var bu akşamda ekim ayını ortalamada sıcak kapatabiliriz dedi. anlıycan sıcaklıkta çuvalladı :) 3 derece altı demek ciddi birşey.


  ama benim gördüğüm yağışlarda genel bi azalma var. lanina etkisimi dersin süreçmidir bilemem orasını .


  ilk ciddi yağışımızı bursa olarak 2 3 gün önce aldık işte ondan önce aylardır adam gibi yağmadı desem yalan olmaz.


  bünyaminin sunduğu o veriler mutlaka değişir .ama ana senaryo değişirmi o önemli

  aynen öyle 23 eylülde soğuk tam girdi içeri iç kesimlerde soğuduydu. şimdi dikkat edersen ankara sıcak afyon sıcak vs.. içeri giremiyor soğuk cephe tam olarak . girsede kısmen zayıf kalıyor.


  kafayı sokuyor çekiyor :) o yüzden iç kesimdeki dağlarda yağmur alıyor kasım belirleyici olucak kasımda ak koyun kara koyun belli olur az çok.

  23 eylülde uludağa kar yağdı bir daha tık yok .23 eyluldeki soğuk kadar soguk yakalayamadı bursa henüz.ilginç muhtemelen bugunde yarinda yagmurla kapatcak uludağ. Soğuk girişi kisıtlı alanda .kalıyor ic kesime ilerleyemiyor soğuk cephe.


  Yagiş iyi topraga islemistir barajlar aynı bekledigim gibi aralikli ve bolgrsel yagişlar baraja pek yarar saglamiyor

  Afyon Bölge istasyonunun olduğu konumun Allah cezasını vermiş. Şu an etrafa bakıyorum bir tek orada bulutlanma yok. Bulut çekmekten bile aciz bir konuma kurmuşlar istasyonu bir de sağlam yağış almasını bekliyoruz. Yağmurun çiselemesi bile mucize orası için.

  :D boşver be reis akışına bırakalım ^^ afyon :) kuru soğuk

  NOAA açıklama yapmış eylül ayı ile ilgili 2021 eylül ayı dünyada malesef en sıcak 5. eylül ayı olmuş. bu sefer durum karışık . normalde güney yarım kure sıcaklığı aşşağı çekmeye çalışırken bu sefer kuzey yarım küre sıcaklığı aşşağı çekmeye çalışmış.

  güney yarım küre eylül ayını sıcak geçirmiş. yetkili kişilerde bu ters durumu araştıracaklarmış. bu durum nadir oluyormuş .. bu konudaki düşüceleri ise küresel ısınmaya dünyanın kendisinin tepki verdiğini reaksiyon gösterdiğini dünyanın kendisini onarmaya çalıştığını düşünüyorlarmış.


  ayrıca LANİNA 3. kez tekrar yapıyormuş.

  Yani bakın Eylül bitti Ekim yarı oldu şu ana kadar konumum için söylüyorum yanlış anlaşılmasın ama hiç doğru düzgün bir yağış tutturamadık. Yağmıyor değil yağıyor ama hep 2-3-5 kg. Ötesi yok

  aynen toprağa bile işlemez o yağmur ... gürsu hepten cacık malesef.