Posts by huso_1905

2021 kışının ülkemizin iç kesimleri için bol karlı ancak sahil kesimleri için özellikle kar açısından sıkıntılı geçmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu daha kasım sonu belirtmiştim. Çünkü bu kış için birçok parametre subpolar baskın bir kış olacağını gösteriyordu. Evet soğumanın olacağı ancak soğumanın ardındaki motorun İzlanda D.A.B merkezi olacağını ve bunun güçlü ihtimal olduğunu belirtmiştim. Aralık ayında Sibirya antisiklonik hava merkezinin zayıf seyri devam etmişti. Ayrıca Azor yükseğinin konumlanma tercihlerinin de çoğunlukla aleyhimizde olduğunu aralık ayı boyunca da gördük. Ve kutup bölgesi basınç anomalisinin de istikrarlı olmadığını ve fazlaca dalgalı seyrettiğini gördük ki görmeye de devam ediyoruz. Ya fazla negatif faza iniyor ya da fazla pozitif faza çıkıyor. Bir türlü nötr ve nötre yakın pozitif - negatif fazda daha istikrarlı salınım yapamıyor. Sadece bu gelişmeler dahi bize etkin bir subpolar etkinliğin olacağının güçlü ipuçlarını veriyordu. Ben naçizane kışın özellikle de sahil kesimleri için bu parametrelere paralel olarak normal gittiği kanaatindeyim. Yağışsız ve kurak geçseydi çok şaşırırdım ve yine çok soğuk ve yoğun karlı geçseydi çok şaşırırdım. Zira : parametrelerin söylediklerinin dışında ekstra large bir kış yaşıyoruz derdim ve benim için güzel bir sürpriz olurdu. Şu anda gayet olağan bir kış yaşadığımız kanaatindeyim.

huso_1905 kardeşim , Bünyamin beyin burada sempazitanı olan forumdaşlar var. Bu bey her türlü saygiyi ve sevgiyi hakediyor , bu beyin başarlı ve isabetli tahminleride ortada. lütfen bu beyin hakkini verelim.ve konusunu burda kapatalim yazmayalım. İyi forumlar kardeşim.

Haklısınız. Yalnız ben kendisine hakaret etmedim. Sadece havayı koklayan adam ünvanını kazandığı 2002 yılı kışından bu yana başarılı tahminlerinde naçizane düşüşler olduğu kanaatindeyim. Mesela 2006 ocak sisteminde Marmara bölgesi genelinde ve bilhassa da 24-28 ocak arasında gündüz sıcaklıklarının dahi -7 derecenin üzerini göremeyeceğini ve uzun yılların en sert sisteminin gelmekte olduğunu hava durumunda belirtmişti. Hatta CNN de 24 ocak 2006 tarihinde İstanbul gündüz -6 gece ise -10 derece olarak tahmin etmişti. Peki ne oldu. İstanbul gündüz -1 derece ve gece ise -4 derece olmuştu. Oysa sayın sürmeliye göre İstanbul gece sıcaklığı -12 -14 dereceyi gündüz ise -8 dereceyi görecekti 28 ocak 2006 tarihine kadar. Ben sayın sürmelinin başarısız olduğunu ki tek başıma asla bunu iddia edemem!. Ancak kendisinin gerçekleşmeyen küçümsenmeyecek kadar birikimli yanlış tahminleri vardır. Bu yazdığı ilk aklıma gelendi. Bu da bu konuda son yazımdır. Tüm forumdaki arkadaşlara saygılarımı sunuyorum. iyi forumlar arkadaşlar.:)--:thumbup:

Ocak ilk yarısı çok sicak geçtiği için sonlarına doğru dengeleme olmasi gerekiyordu , oldu diyor.Ama Şubat stabil gececek; yani dalgalanma olmadan normal sıcaklık değerlerinde bir ay yasayacakmişiz.

Bünyamin bey dikkat ediniz özellikle amatör hava tahmin sitelerinde söylenenlerin sürekli tersini iddia ediyor. Emin olunuz amatör tahmin siteleri bahar tadında kış yaşayacağız tahmininde bulunsun kendisi mutlaka soğuk bir kış geçireceğiz tahmininde bulunur.

Ay sonu sistemi vur-kaç sistemi olacak sanırım. İşin kötüsü İzlanda deli gibi saldırıya geçiyor rk23_kgigf-123 İntikam almak ister gibi!. İzlanda 960 - 965 mbar a kadar düşüyor. Golyat gibi ab demek bu. Azor yükseği de bu golyat ın altında eziliyor adeta. Azor güçlü olsaydı vur-kaç değil güzel bir sistem daha almamız içten bile değildi. Ancak ab ler dominant yapıda olmadıklarından dolayı değişkenliğe fazlasıyla açıklar. Belki şubat başlarından sonra aktivitesinde azalma olur. NAO endeksine bakılacak olursa bu kadar güçlü İzlanda siklonu öngörmüyor. Lakin endeksler modellere göre şekilleniyor. Ayrıca bu durumda kutup bölgesi basıncı da ciddi yükselişe geçerek polar girdabın çok zayıflamasına ve fazla negatif fazda bir AO endeksine yol açabilir. Bu senaryo gerçekleşirse eğer batı Avrupa polar yada Sibirya atağına tamamen açık hale gelirken bizim yeniden ılık tarafta kalma riskimiz çok artmış olur. En kötü senaryo ise ki aman aman asla olmaz umarım; Grönland blokajı senaryosu!. Şubat ayı gibi en önemli dönemimizin ciddi bir kısmını yiyebilir. Önümüzdeki 15 gün çok önemli bu yönlerden. Umarım bu senaryoların tam tersi gerçekleşir.

istediğimiz kar yağışını pek alamadık il geneli olarak ama umarım soğuk rekoru kırarız yer yer -10 dereceler ölçülecek gibi duruyor. İstanbul ocak ayı için en soğuk rekor -13.9° C muş MGM verisine göre şubat ayı içinse -16.1°C.

Evet 1963 kışında 17 ocak gecesi -14 derece ölçülmüş. Hani şu Trakya' nın dünya ile bağlantısının kesildiği meşhur kışlardan !. Metrelerce karın olduğu üç hürriyet gazetesi muhabirinin aracının kara saplandığı ve bu yüzden ne yazık ki donarak vefat ettiği 63 kışı!. Ve elbette efsanelerin efsanesi 1929 kışı!. 1929 şubatında -16 derecenin bile altında sıcaklığın yaşandığı o devasa kış. Ancak 1929 şubatında ölçülmüş olan -16 derece acaba gündüz mü gece mi ölçülmüş bu belirtilmiyor. Bir de 63 kışında İstanbul bile gece -14 dereceyi gördüğüne göre Edirne ilimiz belki de geceleri -25 dereceyi görmüştür.

potansiyelinin %10’unu bile gösteremedi bence bu sistem ama iyi örtü alan yüksekler adına sevindim.

Bir sistem potansiyeli ne ise onu gösterir. Bu sistemin potansiyeli budur. Potansiyel doğru ölçülmemişse beklentiyi karşılamaması normaldir. Ben naçizane gerek siklonun derinliği gerek rotası gerek sistem öncesi sıcaklıkların çok fazla yüksek oluşu ve bu siklonik sistemin ardında termik kökenli bir soğuk desteği de olmadığı için sürprizlere fazlasıyla açık bir sistem olur demiştim. Tabi sürpriz hem olumlu hem de olumsuz anlamda gerçekleşiyor. Yani bazı noktalar için olumsuz bazı noktalar için olumlu sürpriz yaptığı da ortada!.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (2021) 355

• Narsil
    2. Replies
      355
      Views
      9k
      355
    3. Narsil

1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 7.1k

• Narsil
    2. Replies
      7.1k
      Views
      530k
      7.1k
    3. Narsil

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) Genel Yorumlama 4

• Samet
    2. Replies
      4
      Views
      42
      4
    3. fehmi28

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 1 (12.06.2021) Genel Yorumlama 177

• Samet
    2. Replies
      177
      Views
      2.9k
      177
    3. Samet

1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar 3.9k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      3.9k
      Views
      239k
      3.9k
    3. Gogebakanadam

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3k

• Aytac
    2. Replies
      3k
      Views
      446k
      3k
    3. Aykut53

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      37
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) Genel Yorumlama 4

• Samet
    2. Replies
      4
      Views
      42
      4