Posts by tahminci

Süper hücreyi bizzat gördüm önümde. Fotoğraflarını çektim ayrıca tımplase yaptım. Çok güzel bir derleme yapıcam. Şuan site kasıyor paylaşmıyorum. Tımplase YouTube koymayı düşünüyorum. Müsait olunca hepsini paylaşacağım...

WRF modeli şimdi lazımdı aslında. Bilgisayarı tekrar kurup en yakın zamanda tekrar çalıştıracağım, öneriniz varsa da yazabilirsiniz.

Böyle şeylere inanmayın bence.

Biraz geç olacak ama gözüme ilişti.

Örnekten yola çıkarak bir kuramı kanıtlarken "survivorship bias" denilen bir mantıksal hataya düşülebiliyor.

Örnek vermek gerekirse, lotoyu kazanmış birini haberde görmekle "Lotoyu kazanmamış 20 kişi tanıyorum, ama bu kişi kazandı, o zaman lotoyu kazanma ihtimalim 1/21." diyemeyeceğimize göre, binlerce olası örnekten bir tanesi doğru diye kuramı kanıtlayamayız. Kısacası kuramla eşleşen örneği seçip eşleşmemiş örnekleri göz ardı edemeyiz.

Test asamasini kısa tuttular yaklasik 2bucuk 3 hafta sürdü. Normaldede bugün 20 senaryolunun yerine gecmesi bekleniyordu zaten. Ben bir süre yaklasik 2 hafta kadar bakabildigim süre zarfi boyunca takip ettim ve eskisinden daha iyi oldugunu söyleyebilirim.

NOAA'nın model AR-GE'si bir beş yıldır tamamen hüsrandı, FIM modeli başarısız addedildikten sonra bayağı bir süre bir atılım yapamadı, ABD hükumeti de verilen bütçeyi önemli ölçüde kısınca GFS bildiğimiz dönek model oluverdi. FV3'ten sonra doğru dürüst ilk iyileştirmesi bu.

keşke hocam ama genelde bu kadar erken verirse en son bize esintisi geliyor inşallah gelir

348-372h olsa da bir göz ucuyla bakayım dedim, bu sistem şu an Medicane'den bahsederken geçen sene modellerde gözüküp giden bir sisteme benziyor, wind shear düşük, konvektif kararsızlık yüksek, baktığımda sıcak çekirdek gibi gözüküyor. Takibime aldım.

Bozcaada taraflarında Passiflora edulis veya ligularis yetişir mi? Birçok kaynak -5 civarına kadar dayanıklı olduğunu söylüyor. Bahçeme şöyle kolay bulunmayan egzotik bir meyve ekmek için bakıyordum, bu karşıma çıktı.

Bir de şunu merak ediyorum. Ayasofya da İsa freskleri altında mı namaz mı kılınacak yoksa Nasrullah Cami restorasyonu gibi komple beyaz badana mı vurulacak?

Umarım tarihe böyle bir ihanet yapılmaz. Vakti zamanında nasıl kılındıysa namaz öyle kılınsın.

sura16 Hocam enterasan bir zihniyet de var.Ayasofya Cami'ye çevrilince Yunanistan'ı devirmişiz gibi söylemler görüyorum.Tabi ki Yunanistan'ın egemenliğimize karışması düşünülemez.Ancak karşılıklı çatışmaya dönüşmez umarım.(Atatürk'ün doğduğu ev vs..)

Bu tarihin jeopolitik siyasete malzeme edildiğini görmek benim insanlığa olan inancımı azaltıyor. Kanımca bu tür yerler devletlerüstü bir statüye getirilmeli.

Ayasofya'nın cami, kilise, sinagog veya Budist tapınağı olması kimseyi ilgilendirmemeli. Antik kentlere gidince o kentleri yapanların kim olduğuna bakmıyoruz. Barbar, insanları canlı canlı adak veren kavimlerin yapılarını yıkmıyorsak Ayasofya'nın da ne olduğu umrumuzda olmamalı.

Bir buçuk milenyumluk bir tarih var orada. Orası Roma'yı, Bizans'ı, Haçlı seferlerini, 1453 fethini, Lale Devrini, I. Dünya Savaşı'nı ve Milli Mücadele'yi görmüş, tarihimizin tanığı olmuş bir eser. Bu eseri korumak da görevimiz.

Ayasofyanın manevi değerini anlamayanlar ''müze olarak kalmalı, yeterince cami yok muydu'' gibi cümleler kurar DÜnya niye bize burayı açma diye diretiyor Yunanistan neden sürekli bizi tehdit ediyor diye düşünmek yok.

Ayasofya Türkiye, Yunanistan, Hristiyanlık veya İslam'ın üzerinde bir yapı. Bir buçuk milenyumluk tarihi olan bir dünya mirası. Burayı ibadete açmak tüm insanlığa saygısızlıktır, tarihimize ve dünya medeniyetine nankörlüktür.

Burası jeopolitik veya politik meselelere malzeme edilecek nitelikte bir yer değil.

Konuyu aba altından siyasete getirmenin bir alemi yok kardeşim. Olayın kapitalizm izle kuzey kore ile ne alakası var. Neden biz Türk milleti olarak hep başkalarını örnek alıyoruz. Biz Türküz kardeşim. Bizim geleneğimiz adetimiz var. Bana ne kuzey koreden falan. Ben 32 yaşındayım benden 2 yaş büyük olan ağabeyimin yanında sigara içmiyorum ama benim amcamın 16 yaşında ki oğlu gelip benden sigara istiyor. Bana amerikanın batının kültürünü empoze etmeye çalışan sosyal medya lazım değil. Kimse kusura bakmasın. Ahlaken çöküyor bu toplum hala farkında değil misiniz Allah aşkına. Özgürlük kılıfı altında aile kavramı kalmadı. Batı tarzı aile yapısı sosyal medya aracılığıyla topluma empoze ediliyor. Biz batılı değiliz kardeşim. Tiktok denen lağım çukurunda ne rezillikler dönüyor. Buna birilerinin dur demesi lazım. Komple yasaklanmasın ama içerikler denetlensin.

İstenirse Kuzey Kore olunsun fark etmez. İnternet ve bilgi çağımızda yolunu bulacaktır. Kuzey Kore'de İnternet erişimi yine var, USB bellek vasıtasıyla. Hatta Kuzey Kore'den ayrılmış olanların hepsi aynı şeyi söylüyor, Güney Kore dizisi izlememiş olan yok orada da. Küba'da da aynı durum vardı, hatta belgeseli çekildi.

İnternet'in kısıtlandığı çoğu ülkeye de bazı açık kaynak projeler vasıtasıyla router ağları kuruluyor. Starlink de kuruldu, uydular üzerinden çok hızlı internet sağlanabilecek çok makul fiyatlara.

Bilgi bir yolunu bulur. Yapılabilecek tek şey doğruysa kabul etmek, doğru değilse de sebebini gösterip kanıtlamaktan başka yol yok. Adet, gelenek artık yeni kuşağı tatmin etmiyor. Tatmin edecek cevabı alamazsa da bunu gidip araştıracak, asla sorgulamadan didik didik etmeden bilgiyi kabul etmeyecek yeni kuşak.

Sulamada kullanılan 221 tesisin 42'sinde dezenfeksiyon ünitesi olduğu ve 42 üniteden de sadece 13'ünün çalıştırıldığı vurgulanan raporda, koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceği belirtildi.

Parçalanmış haldeki virüsün pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Sonuçta elimizi yıkadığımızda da virüs yok olmuyor, parçalanıyor. Virüsle ilişkili protein ve/veya lipidlerin bulunmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum bu haberin.

Kişisel olarak gevşeme planlarını şu an sakıncalı buluyorum. Asıl tehlike AVM'lerde değil, berberde değil. Şehirlerarası seyahat yasağında.

11 Mayıs'ta yasak kalkacak, büyükşehirlerden dışarı bir seyahat hareketi olacak. Herkes memleketine, yazlığına gidecek. Bunun hem gidişi, hem dönüşü büyük sıkıntı.

Büyükşehirlerde kişi başı düşen tam teşekküllü hastane sayısı daha fazla. Bir sağlık merkezindeki imkanlar yetmediği zaman başka bir kuruluşa sevk süresi oldukça kısa. Test kitlerinin merkezlere ulaştırılması çok daha hızlı. Büyükşehirler dışında şu an sistem işlese de böyle bir toplu seyahat karşısındaki nüfus artışlarına hazır değil. Yani COVID bulaşma hızı artmasa da, normal izleyiş üzerinde gerçekleşecek vakaların ölüm ve zarar oranları da önemli bir derecede artacaktır.

Ayrıca gevşeme planları çerçevesinde eninde sonunda büyükşehirlere geri gidilmesi gerekecek. Özellikle eğer 1 Haziran'da üniversiteler açılır, okullar açılır, işyerleri üzerindeki kısıtlamalar gevşetilirse bu kişiler bir kere daha geri dönecek. Yine bir toplu göç hareketi oluşacak, işyerleri ve okullarda virüsün yayılmasına açık şartlar görülecek.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Barajlarımızdaki Son Durum (Güncel Konu) 894

• Aytac
    2. Replies
      894
      Views
      78k
      894
    3. snowstorm81

1. Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.2k

• Interstellar
    2. Replies
      1.2k
      Views
      44k
      1.2k
    3. rockategran55

1. Formula 1'e Dair Her Şey [Formula 1 Genel Konu] 198

• Vintersaga
    2. Replies
      198
      Views
      4.6k
      198
    3. OgeBe_03

1. "Müzik Ruhun Gıdasıdır" 3k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      3k
      Views
      149k
      3k
    3. Northern Lights

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 1.6k

• Interstellar
    2. Replies
      1.6k
      Views
      51k
      1.6k
    3. karasah

1. Deprem Bildirim Konusu 11k

• Gray Cities
    2. Replies
      11k
      Views
      758k
      11k
    3. Fease

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      236
    1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

• Samet
    2. Replies
      18
      Views
      356
      18