Posts by tahminci

Konuyu aba altından siyasete getirmenin bir alemi yok kardeşim. Olayın kapitalizm izle kuzey kore ile ne alakası var. Neden biz Türk milleti olarak hep başkalarını örnek alıyoruz. Biz Türküz kardeşim. Bizim geleneğimiz adetimiz var. Bana ne kuzey koreden falan. Ben 32 yaşındayım benden 2 yaş büyük olan ağabeyimin yanında sigara içmiyorum ama benim amcamın 16 yaşında ki oğlu gelip benden sigara istiyor. Bana amerikanın batının kültürünü empoze etmeye çalışan sosyal medya lazım değil. Kimse kusura bakmasın. Ahlaken çöküyor bu toplum hala farkında değil misiniz Allah aşkına. Özgürlük kılıfı altında aile kavramı kalmadı. Batı tarzı aile yapısı sosyal medya aracılığıyla topluma empoze ediliyor. Biz batılı değiliz kardeşim. Tiktok denen lağım çukurunda ne rezillikler dönüyor. Buna birilerinin dur demesi lazım. Komple yasaklanmasın ama içerikler denetlensin.

İstenirse Kuzey Kore olunsun fark etmez. İnternet ve bilgi çağımızda yolunu bulacaktır. Kuzey Kore'de İnternet erişimi yine var, USB bellek vasıtasıyla. Hatta Kuzey Kore'den ayrılmış olanların hepsi aynı şeyi söylüyor, Güney Kore dizisi izlememiş olan yok orada da. Küba'da da aynı durum vardı, hatta belgeseli çekildi.

İnternet'in kısıtlandığı çoğu ülkeye de bazı açık kaynak projeler vasıtasıyla router ağları kuruluyor. Starlink de kuruldu, uydular üzerinden çok hızlı internet sağlanabilecek çok makul fiyatlara.

Bilgi bir yolunu bulur. Yapılabilecek tek şey doğruysa kabul etmek, doğru değilse de sebebini gösterip kanıtlamaktan başka yol yok. Adet, gelenek artık yeni kuşağı tatmin etmiyor. Tatmin edecek cevabı alamazsa da bunu gidip araştıracak, asla sorgulamadan didik didik etmeden bilgiyi kabul etmeyecek yeni kuşak.

Sulamada kullanılan 221 tesisin 42'sinde dezenfeksiyon ünitesi olduğu ve 42 üniteden de sadece 13'ünün çalıştırıldığı vurgulanan raporda, koronavirüs türlerinin parçalanmış halde musluk suyunda 10 gün, atık sularda ise 100 gün kalabileceği belirtildi.

Parçalanmış haldeki virüsün pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Sonuçta elimizi yıkadığımızda da virüs yok olmuyor, parçalanıyor. Virüsle ilişkili protein ve/veya lipidlerin bulunmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum bu haberin.

Kişisel olarak gevşeme planlarını şu an sakıncalı buluyorum. Asıl tehlike AVM'lerde değil, berberde değil. Şehirlerarası seyahat yasağında.

11 Mayıs'ta yasak kalkacak, büyükşehirlerden dışarı bir seyahat hareketi olacak. Herkes memleketine, yazlığına gidecek. Bunun hem gidişi, hem dönüşü büyük sıkıntı.

Büyükşehirlerde kişi başı düşen tam teşekküllü hastane sayısı daha fazla. Bir sağlık merkezindeki imkanlar yetmediği zaman başka bir kuruluşa sevk süresi oldukça kısa. Test kitlerinin merkezlere ulaştırılması çok daha hızlı. Büyükşehirler dışında şu an sistem işlese de böyle bir toplu seyahat karşısındaki nüfus artışlarına hazır değil. Yani COVID bulaşma hızı artmasa da, normal izleyiş üzerinde gerçekleşecek vakaların ölüm ve zarar oranları da önemli bir derecede artacaktır.

Ayrıca gevşeme planları çerçevesinde eninde sonunda büyükşehirlere geri gidilmesi gerekecek. Özellikle eğer 1 Haziran'da üniversiteler açılır, okullar açılır, işyerleri üzerindeki kısıtlamalar gevşetilirse bu kişiler bir kere daha geri dönecek. Yine bir toplu göç hareketi oluşacak, işyerleri ve okullarda virüsün yayılmasına açık şartlar görülecek.

3 4 aylık bir durum küresel ısınmaya katkı sağlamaz maalesef. Küresel ısınma için böyle bir çözüm yok. Küresel ısınmanın tek çözümü hayatımızı ve toplumu kökten değiştirmek.

Ayrıca virüs tamamen rastgele mutasyonlarla insana geçebilme özelliğini kazandı. Beşeri değil.

Ulkenin yarisi hizmet sektorunde calisiyor, evden m cikmayin demek kolay keske cikmasak. Benim calistigim sirketin merkez ofisinde 60 kisi çalışıyoruz ve 2 tane cam var. Bende isterim evde oturmayi. Anlayamıyorum bu durumu.

Sokağa çıkma yasağı olmadan işte bu yüzden olmuyor, hiçbir şirket kendini kapatmaz çünkü. Çalışanları da düşünecek bir tasarıyla getirilmeli.

Arkadaşlar %75'in evde durması yeter salgının 15-30 bin vaka arasında kontrol altına alınması için, biz Çin ve İtalya gibi geç uyanmadık unutmayın. Çalışan kesime bu kadar yüklenmeyin.

Niçin? Herkes evinde otursun, yoksa bunun kontrolü zaten yapılamıyor. Çalışanlara yapılacak bir şey yok, işverenlere maaş verme zorunluluğu getiren bir düzenleme elbet yapılır.

Tarım ise zaten sosyal mesafelere uyuyor, devlet de bazı işleme fabrikalarını açık tutar ve çalışanlarını karantinada tutar. Yoksa bir şantiyenin veya hediyelik eşya dükkanının açık durmasına sebep yok. Bunun yanında toplu taşıma da kaldırılmalı.

Neyin resmi açıklaması :). Adam Aralık ayının 13 ünde paylaşmış bu videoyu. Dediği şeyler çıkıyor mu videoyu izleyin ona göre yorum yapın.

Confirmation bias denilen bir durum var. Bir araştırın. Ayrıca, bugüne kadar dediklerinin doğru çıkması sonra da çıkacağı anlamına gelmez istatistiksel olarak. Zaman arttıkça tahmin zorluğu da kümülatif olarak artar.

Kesinlikle katılmıyorum. Öncelikle virüsün kaynağının tam olarak ne olduğu, hangi hayvandan geçtiği belli değil. Ayrıca etkisinin ne kadar süreceği zaman aralığının ne olacağı konusu tam bir muamma. En önemlisi hangi komplikasyonlara yol açtığı net olarak ortaya çıkmadı. Bilinmez bir hastalık için hayatı durdurdun ne kadar sürecek belli değil. Bu şuna benziyor biraz. Deprem olacak evlerde kalmayalım

Bir depremin ne zaman geleceğini kimse tam olarak tahmin edemez. Ama biz biliyoruz ki şu an izlediğimiz yolda 2 haftaya kalmadan İtalya gibi olabiliriz. Deprem önlenemez. Fakat bu önlemler artırılırsa bu hastalık çok verimli bir şekilde önlenebiliyor. Muamma falan da değil. Matematiksel modelleri var ve biz buna dayalı olarak konuşuyoruz.

Senin ülkende üretim ve ekonomik faaliyeti 1 gün durdurman demek milyarlarca lira içeri girmen demek. Kimse kusura bakmasın bizim kenarda milyarlarca liramız yok. Zaten sallantıda ekonomimiz böyle birşey olursa ülke yıllarca içinden çıkmayacağı buhran yaşar çok vah ederiz. Ben virüsün fizyolojik olarak değil ancak psikolojik olarak herkesi çökerttiğini düşünüyorum. Ölen sayısı belli öldürücülüğü az çok belli ama kafadan bittik modundayız. Şu günler bir geçsin, havadaki pus bir dağılsın covid 19 un arkasındaki amaç ta görülecektir.

İlk olarak, bu hastalık tamamen doğal ve rastgele mutasyonlarla insana geçti.

İkinci olarak biz ekonomimiz kötü olmasın diye insanların ölümüne izin veremeyiz. Hayatın fiyatı olmaz. 1 insan daha az ölsün diye gerekirse tüm millet fakirleşiriz.

Ülkemin yaşlılarına laf anlatamazsın. Kendi tercihleri çıkanların yapacak birşey yok. Ancak biz gençler için tedbirli bir şekilde hayat devam etmeli. Hayatı komple durdurmak ülkeyi çıkılmaz bir noktaya götürür.

Dışarıda bulunulan her dakika topluma ihanettir. Yalnız yaşasalar da asansör tuşuna, kapı koluna dokunmuyorlar mı? Gerçekten her mahallede polis kimlik kontrolü lazım.

Bakın bu "hayat devam etsin" felsefesi yüzünden İtalya bu durumda. Artık gerçeği görmemiz lazım. Ülkemizin ekonomik büyümesini geri plana atmamız lazım. Dişimizi sıkıp evde oturacağız.

Kısmete bırakılacak iş değil. Kısmete bırakanın kısmetinde yalnızca ölüm olur. Daha güçlü önlemler alınacak. Tek çare bu. Herkes elini taşın altına koyacak. İş yerleri kapanacak. Sokağa çıkma yasağı ilan edilecek.

Forumdaş,ne belli virüsün laboratuvar çıkışlı olmadığı? Günümüzde savaşlar genelde biyolojik,kimyasal,vekalet savaşları şeklinde yapılıyor ,uluslar savaşı yerine.Çin'in iddia ettiği gibi Amerikan ajanları da o bölgeye virüsü yerleştirip yayılmasına vesile olmuş olabilir.Kaldı ki ,Çin en çok kendi ülke ekonomisini yok edecek bir virüsü neden kendi ülkesinde başlatsın..Aşıyı ilk piyasaya sürecek ülke Amerika olacak gibi ,tesadüf canım..Hatta ülke de değil,uluslar üstü şirket ve aileler de bu virüsü gizlice üretip yaymış olabilir ki benim düşüncem o yönde.Ta 1980 li yıllarda dünya nüfusunu 500 milyona indirme hevesli olanlar var açık açık da anıtını bile yaptılar.!

Virüsün insan kaynaklı olmasının tamamen imkansız olduğu tartışmasız biçimde kanıtlanmıştır.

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9