Posts by 1912


  İstanbul Boğazı donacak mı? Prof. Dr. Orhan Şen ‘saçmalık’ diyerek açıkladı…

  • Yazdır
  • A Yazı Tipi

  Abone Olgoogle-news

  Bizi Takip Etfollow-youtube
  follow-instagram
  follow-twitter


  İstanbul Boğazı’nın önümüzdeki yıllarda donacağı iddialarını ‘saçmalık’ olarak nitelendiren CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şen açıklamasında ‘Bir buzul çağı artık dünyada yok! 20 bin sene sonra olma olasılığı var. O da nasıl olur eğer küresel ısınmayı durdurup sera etkisini ortadan kaldırırsak 20 bin sene sonra olur. Hele 2022, 2023’te olmaz bu. Akan suda da zaten buz durmaz. İkincisi tuzla su da zaten buz tutmaz’ dedi.

  Küresel soğuma ile ilgili İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar çok konuşulacak bir iddiada bulunarak ‘2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz’ ifadelerini kullanmıştı.

  CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bu iddiaya canlı yayında cevap verdi. Şen, canlı yayında çıkmadan önce ise sosyal medya hesabından ‘Boğaz donacak saçmalığını Şimdi CNN Türk de açıklayacağım’ dedi.

  Çok konuşulacak iddia: Küresel soğumayla İstanbul Boğazı donacak…Çok konuşulacak iddia: Küresel soğumayla İstanbul Boğazı donacak…

  İşte Orhan Şen’in canlı yayındaki o açıklamaları:

  "Açıklamayı hakikaten hayretle izledim. Endişeyle de izledim bir bakıma tamamen yanlış bilgiler. CNN ekranlarından doğruları vermek için geldik buraya. Yani benim meslektaşım değil kendisi akademisyen olarak meslektaşım Meteoroloji Mühendisi değil. İklimci de değil. Her neyse ben kişilere karşı cevap vermem doğrudan anlatırım.

  Bu mini buzul çağı dedikleri nedir? Nereden çıkıyor? Dünyanın güneş etrafından ve kendi etrafında hareketleri var. Çok basit ilkokuldan bu yana öğrendik bunları. Yalpalama hareketi vardır. Şimdiye kadar kimse bunu inkar etmedi ve yalanlamadı. Şimdi buna göre halkın anlayacağı dilde anlatayım. Yani güneşin dünyaya olan yakınlığı uzaklığı pozisyonu eğikliği bununla ilgili bir şey. Eğer dünyanın eğimi 23,5 derece diyoruz ya bu aslında öyle değil 22,5 derece ile 24,5 derece arasında değişiyor bu eğim.

  Eriyen buzulların arkasında gizlenen 3 olası felaketEriyen buzulların arkasında gizlenen 3 olası felaket

  Ne kadar zamanda değişiyor. 40 bin yılda bir değişiyor. Dünyanın güneş etrafındaki hareketi eliptik değil. Bu okulda öğrendiğimiz değil okulda öğrendiğimiz gibi bu eliptiklikten daireselliğe, dairesellikten eliptikliğe döner. Bu da ne kadar 100 bin yıllık. Yalpalama hareketi de 20 bin yıllık yalpalama hareketi. Bu da sürekli değişiyor.

  Şimdi buna baktığımızda en son biz buzul çağını günümüzden 11 bin yıl önce tamamladık. Bitti şimdi biz ılıman çağdayız. He bundan sonra buzul çağı tabi ki olacak. Yani periyodik olarak ama bundan yaklaşık 3 milyon sene 2 milyon sene önce artık dünyanın atmosferik iklimi oturdu. Hele hele 250 bin sene öncesinden oturmuş bir iklim var.

  Onun için bu kolay kolay değişmeyecek. Yani insan yapısından dolayı sera etkisinden dolayı değişiyor. Bakın bir şey daha söyleyeyim Eliptik olarak daireselliğe geçtiğinde bu dünyanın ortalama sıcaklığını 0,02 derece etkiliyor. Yani çok az etkiliyor. Yani 1 derecenin çok altında. Güneş lekeleri ne kadar etkiliyor. Onlar da 0,12 derece etkiliyor. Küresel ısınmaya bakalım son 10 yılda ne kadar etkili olmuş 0,18 derece. Yani bu soğuma ile küresel ısınmayı topladığımız takdirde bir buzul çağı artık dünyada yok 20 bin sene sonra olma olasılığı var. O da nasıl olur eğer küresel ısınmayı durdurup sera etkisini ortadan kaldırırsak 20 bin sene sonra olur. Hele 2022,2023’te olmaz bu. Akan suda da zaten buz durmaz. İkincisi tuzla suda zaten buz tutmaz."


  Çok konuşulacak iddia: İstanbul Boğazı donacak!


  Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirtip, "2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecektir" dedi.

  Güncellenme: 10:29, 26/02/2021

  HaberlerGündem

  Dünyada küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinin birçok olumsuzluğa yol açtığı konuşulurken; DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılan aksine ısınma değil, küresel soğuma olduğunu kaydetti.

  Prof. Dr. Doğan Yaşar, şöyle konuştu:

  * Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90’lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020’lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek.

  * Tıpkı 900’lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı’nın donduğunu göreceğiz.

  * İstanbul Boğazı’ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum.

  Küresel soğumanın getireceği sorunlara değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, “En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa’ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa’da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak” dedi.

  detay-kopya-5.jpg

  FOTO: 10 Şub 1929… İstanbul Boğazı ve Haliç’in belirli noktalarını Tuna Nehri'nden koparak gelen buz kütleleri kaplanmıştı…

  ‘DÜNYA, GIDA İÇİN KAPIMIZDA SIRA OLACAKTIR’

  Yağış oranında 2008 yılında yüzde 30 oranında düşüş yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Son ciddi kuraklığımız, 2008’di. Bu yağışlar düşünce, bir anda buğday üretimiz yüzde 7 gibi azaldı. Buğday fiyatları dörde katlandı. Şu an Çin aşıları nasıl birinci sırada. Soğuma döneminde dünya, gıda için bizim kapımızda sıra olacaklar. Ege’de dünyanın en verimli topraklarına sahibiz. Küresel soğuma için yapmamız gereken, akıllıca tarım politikası üretmek” diye konuştu.

  2-3.jpg

  1954 yılının Şubat ayında Tuna Nehri'nin donmasının ardından kopan buz parçaları İstanbul Boğazı’na sürüklendi. Boğaz'daki vapur seferleri iptal edildi. Günler geçtikçe buzlar ilerledi. Üsküdar, Haydarpaşa derken Marmara Denizi'ne geçmeye başladı. Buzların üstüne çıkmak yasaklandı.

  ÖNERİLERİNİ SIRALADI

  Prof. Dr. Doğan Yaşar, önerini de şöyle sıraladı:

  * Suyu çok dikkatli kullanmamız lazım. Yeraltı sularını biz çok hoyratça kullandık. Kanunlarla bunları bir çerçeveye almak lazım. Uzun zamandır söylerim. Büyükşehirlerde özellikle kanalizasyon ve yağmur suları ayrılmalı. Şu anda yavaş yavaş ayrılıyor. Yağmur suları denize verilmemeli.

  * Yağmur suları tekrar barajlara basılmalı. Kurak dönemde yüzde 30 eksik yağacak yağışlar. Çok şiddetli suya ihtiyacımız olacak. 1992 yılındaki kuraklıkta, Amerika rezervuarlarını 1.5 litre küçülttü. Bu şekilde önlemler alabiliriz. En önemli konuda, devletin tarıma kesinlikle el atması gerekir.

  * Bu yıl ne üreteceğine, devlet karar verir. ABD, yılda 150 milyar dolarlık bir ihracat yapıyorsa buna borçlu. Önce ne üretecek ona bakıyor. Kendine ne lazım, ona göre üretim planı yapıyor. Arkadan dünyaya ne lazım ona göre üretim yapıyor. (DHA)

  Günlerdir, sistem kovala, günde 4 defa model takip et, modeller gaza getirdikçe çoş, sonra iki gün kala neredesyse 180 derece dön, nasıl bir şeydir bu anlamış değilim, yıllardır takip ederim bu kadar istikrarsız model çalıştırmalarını

  sanırım bu sene gördüm, tadını çıkaralım diye p.tesi ve salı günü için izin almıştım elimizde patladı, duygularımızla oynuyorsun ecm,gfs yeter artık,bence uzun vade işini bırakın 5 günden fazlasını vermeyin göstermeyin,kafamızı bulandırmayın..

  iik kez modellerin bu kadar değişken,dansöz olduğunu görüyorum,güncelemeden güncellemeye bu kadar değişebilir, sabah ayrı,öğle ayrı,akşam apayrı şeyler gösteriyor,kafam allak bullak oldu,martın ilk haftasına kadar ısrarla soğukları gösteren ecm bu sabah her şeyi bitiriyor, bu kadarı da pes yani..Ya gerçekten çözemiyorlar, yada iklim değişikliği aldı başını gidiyor,sistemlerde çaresiz artık..Ama bu kadar teknolojiye ,binlerce uyduya rağmen çözülememesi enterasan..Elon Musk'a bi twit atalımda şu hava durumu işine de bi el atsın artık.. Ondan başkası çözemez bu işi..

  son duruma göre yine dağ yolları gözüküyor bizlere, yine yeniden son dakika kazığı gibi duruyor..Umarım son anda radikal değişiklikler olur da herkes sevinir..Çok karmaşık bir sistem, her şeye gebe, artık yaşayıp göreceğiz, hakkımızda hayırlısı neyse o olur inşallah.. Çok sınırda kalıyoruz, güzel şeyler görmek için soğuğun bi tık artması ,yağışın bi tık batılaması gibi..

  Biten kaybolan bir şey yok, koskaca modeller mutabık olamıyor daha ,sizler karalara bürünüyorsunuz, yağış konusu son ana kadar değişir, sakin olun, sabırla bekleyin, kötü duygularınızı içinizde saklayın arkadaşlar..

  Her şey güzel olacak inşallah..BURAYA KADAR GELMİŞKEN KAÇIRMAYIZ.. Bence düzelecek, tatmin edecek bizleri..

  Harika yorum, bu kadar güzel ancak anlatılabilir...

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 234

   • Interstellar
  2. Replies
   234
   Views
   11k
   234
  3. karasah

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 15

   • Samet
  2. Replies
   15
   Views
   690
   15
  3. GOJIRA

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 663

   • Aytac
  2. Replies
   663
   Views
   126k
   663
  3. YamukPrenses

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 649

   • Samet
  2. Replies
   649
   Views
   61k
   649
  3. nzhtkdr

  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar 3.3k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   3.3k
   Views
   167k
   3.3k
  3. icenow123

  1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 229

   • Samet
  2. Replies
   229
   Views
   33k
   229
  3. berkay_tuku

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 229

   • Samet
  2. Replies
   229
   Views
   33k
   229
  3. berkay_tuku

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 15

   • Samet
  2. Replies
   15
   Views
   690
   15
  3. GOJIRA

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   367
  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 234

   • Interstellar
  2. Replies
   234
   Views
   11k
   234
  3. karasah

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 198

   • Samet
  2. Replies
   198
   Views
   5k
   198
  3. Samet

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) 56

   • Samet
  2. Replies
   56
   Views
   916
   56
  3. Ecmedical

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 649

   • Samet
  2. Replies
   649
   Views
   61k
   649
  3. nzhtkdr