Posts by 1912

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba, geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Saat 14:59 itibariyle buca 14 derece ve yağmurlu, sanki bir kış havası mevcut,

mgm de yeni güncelledi, c.tesi hariç 1 hafta boyunca yağış alacağımız gözüküyor.

Sıcaklıkta max .20-21 derece civarında olacak.

Kuraklık için son derece iyi haber, sıcaklığın bu kadar gerilemesi de ilginç bu mevsimde..

Artık kar yağsa bile şaşırmayacağım, dünya değişiyor, değişmeye de devam edecek gibi..

Mart 15 ten nisan ilk haftaya kadar enteresan bir süreç gözüküyor,Mgm de ilk defa bu kadar önceden ısrarcı davrandı, artık şaşırmıyorum , küresel ısınma ile her şey olabilir, yaz tadında giderken ciddi sıcaklık düşüşü olacak.

özellikle ayın 21 den sonra hızlı ve öfkeli gözüküyor..

Küresel ısınma faktörünü her geçen yıl biraz daha hissediyoruz,bu kadar karbon salımı sonucu ve bir şey yapılmaması,buzulların çok hızla erimesi, 2090 yılında erimesi öngörülen toprak buzulların şimdiden erimesi gibi çok hızlı gelişen bu olaylar ,iklimi inanılmaz etkiliyor, bu olayların hepsi geri dönülmez sonuçlar doğuruyor.

Bundan sonra çok extrem değişimler olmadığı sürece 750-1000 rakım altı yerlerin kar görme olasılığı her geçen yıl azalacak gibi gözüküyor,belki beş on yıl sonra bu rakam 1500 mt çıkacak..

Dünya oluşumundan bu yana hiç bu kadar hırpalanmamıştı..Tek kurtuluş da henüz bilimselliği kanıtlanmamış mini buzul çağı gibi gözüküyor..Yaradan insanlık için buna da bi çare bulacaktır,Allah yardımcımız olsun.

Biraz karamsar konuştum ama maalesef gerçekler de böyle..

Olumsuz yazilara dayanamiyorum. Ortada bir emek var ve meteorologlarin isi bu yani... Ben meteorolojik verileri degerlendirme hakkinda hicbirsey bilmiyorum. Ama doganin bize sunacaklarina karşı kar yagmur firtina merak duyuyorum. Hayatta is,ev ve cocuklar haricinde biseye merak duyulmazsa bir sure sonra insan monoton hayattan bikar.. Hayatin amaci rutin seylerin disinda da bir aktivite bulmak ilgilenmek mutlu olmak...Benim icin bu da ilgilendigim bircok konudan biri...

Kesinlikle katılıyorum, insanlar merak edip, bu merakının karşılığı bolca okuyup,araştırıp kendini geliştirmeli, kulaktan duyduğu yanlış bilgileri doğru olarak görmemeli, okuyup öğrenmeye başladıktan bir süre sonra öyle bir döneme giriyorsunuz ki okumaya doyamıyorsunuz. Bu dönemi yaşamak için önce okumaya başlamak, doğru bilgiyi bulmak gerekiyor.. Gerisi kendiliğinden geliyor, aydınlanmak, uyanmak gibi bir şey..

Bugün yaş günüm, 50 yaşına gidim, bu hayatta öğrendiğim en büyük tecrübe, boş konuşan insanları kaale alıp,

boşu boşuna bir şeymiş gibi hissettirmeyeceksin, çünkü daha da gaza gelip, daha çok saçmalayabiliyorlar, sonra o sarmal içine senide çekiyor, anlamsız boş bir konu için gereksiz geriliyorsun. O nedenle Wildleo 1907 kardeşim

gereksiz insanları kaale alma, bırak öğrensinler öyle konuşsunlar..

Maalesef toplum artık iyice bozuldu ve cahilleşti, ağzı olan konuşuyor ,ne eleştiri yapmayı biliyorlar nede öğrenmek istiyorlar, hep haklılar, bu tiplere bir şey anlatmak imkansız..Allah yardımcın olsun..

Sistem gelir -gelmez ,takip edip her seferinde bir şeyler öğrenmek varken, hesap soran bir guruhtan ne bekleyebilirsin ki..

Uzun vade değişir daha, geçenlerde +12 gösterdiği yere şimdi +4 ü geçemiyor,AO nun negative meğili var,

Azorun nereden yükseleceği önemli,her şey olabilir,her güncelleme farklı olabilir, bizim adımıza olumlu gelişmesini ümit etmekten ve beklemekten başka şansımız yok, ancak bu görüntülerle İzmir adına kış kapanmıştır diyememem..

Çatalkaya ve Yamanlar'ın Mart, Nisan aylarında bile kar alma potansiyeli var ki zaten 2015 yılında Nisan'da gelen bir soğuk salınımla yağış çakışınca almışlardı. Ben oralar için Nisan ortasına kadar bile beklerim :D .

Aynı şekilde şehre yakın ve ulaşımı kolay olan Beşyol (Sabuncubeli yanı), Çamiçi gibi yüksek köyler de İzmir 5-6 dereceye indiği zaman kar yağışı alıyor.

Yanlış hatırlamıyorsan 4-5 yıl önce nisan ayının 20 si gibi yamanlarda lapa lapa kar yağmış ve tutmuştu,Videosu var, youtube yüklemiştim, bulabilirsem atacağım..Çok ender olsa da Nisanda da kar alabiliyoruz..

Anlaşılıyor ki, benim yaşımda

Rahmetli Ali Esin bizim jenerasyonda bir çok kar seven dostumuzun soyadı gibi esin kaynağıdır. Mekanı cennet olsun... Benim küçükken çizgi filmler kadar sevdiğim ve evde tek kanallı dönemde çıt çıkarttırmadığım tek program hava durumuydu... O yaşta manyak olacağımız belliymiş...

Tek olmadığıma sevindim, demek ki bu hastalık bir tek bende değilmiş...Gerçekten manyaklık derecesinde bağlanmışız..

Spile, Bozdağa zaten baharda bile yağar, şehir merkezlerine yağmayınca napalım.

Spil ve Bozdağ'dan bahsetmiyorum, Yamanlar , Çatalkaya ve Nif dağından bahsediyorum.

Sana bi tüyo kuzeyli havalarda İzmir 7 derece oldu mu Yamanlar,Çatalkaya ve Nif zirve kar alır,

9 derece olduğunda Spil alır,10 derece oldu mu Bozdağ kar alır. Baharda 20-25 derecede

ne Spil ne de Bozdağ kar alır, sıcaklıkla alakalı bir durum bu.

Her 100 metre de yarım derece düşer sıcaklık, kışın poyrazlı sistemlerde yağış anında bu düşüş her yüz metrede 1 dereceyi bulabiliyor..

Sonuç olarak en azından Dağlarımız olduğu için bir bakıma şanslıyız İstanbul'a göre,

Kar görmek, yağışı izlemek için yarım saatte Yamanlara veya Çatalkaya'ya çıkma şansımız var, buna da şükür

diyelim..

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun ! 83

• KarTutkusu03
    2. Replies
      83
      Views
      7.5k
      83