Posts by Selamikaya

samsun merkez son yılların en kurak yazını yaşıyor. Resmen Akdeniz sistemine ihtiyaç duydu. E tabi aekamızda kup kuru çorum olduğu sürece Her zaman kurak olmaya devam ederiz. Ben otobüste çalıştığım zaman Türkiyenin her yerinde yagmur varken veya bazi kesimler kapalı ike, çorumdan geçerken havada tek bulut toktu ve güneşte yakiyordu. Oyüzden Meşhur Ankara boşluğu oluşuyor 😊😊

14 gün yasak olsun ülkemizde, vaka sayisi 100 ün altina düşer diye düşünüyorum. Ama mesela yine normalleşsek bu virüs yine artacağını şahsen düşünüyorum. Demek ki kademeli olarak normalleşme sürecinde tedbirlere sıkı şekilde uyarak vaka sayısını çekebildiğimiz kadar aşağiya çekmeliyiz.

Haftalardır millet ile içiçe olmaktan korkmuyorsunuz, sinava girmenin sakıncalı olduğunu düşünüyorsunuz. Sebep neymiş, okul önünde kalabalıkmış, kardeşim masken ağzında olacak mesafenizi koruyacaksiniz ki zaten sokaga cikma kisitlamasi var, herkes geniş sekilde durmalı. Sinav salonlarinda zaten mesafe olacak. Sinav esnasinda maskeni cikartip cozebilirsin, gidipte bilerek baska birine tükürcek degilsinya, her ihtiyacin olacak. Herseyden evvel testler olacak. Önce maske😷 sonra sosyal mesafe. Koronavirüslü hastalar da maskesi ile özel odalarda sinavlarini olabilirler, bunda da bir sikinti yok eğer hastaligi ağır değil ise. Bu virüs ile yaşamayı bilmeliyiz. Halâ korku ve endişe var, tedbirini alırsan ve sen sağlıklı birey isen korkmana gerek kalmaz. ÖNCE 😷 SONRA SOSYAL MESAFE.

MASKESİZ SOSYAL MESAFE İŞE YARAMAZ!

bu olayın ciddiyetini anlamayanlara ders niteliği olarak kurallari ihlal edenlere ceza verilmeli. Özgürlük özgürlük diye kuduruyorsunuz. Biz bu kadar özgür ülkede değiliz kardeşim. Birazcik herkes kendini toparlasın. Ayıptır yav. Bu gençler kafayı yemiş. Bu gidişle vaka sayısı artar zaten, eğer artmaz ise yada gücünü kaybederse mutasyona mi ugruyor diye düşünebiliriz.

Sicakliklar önümüzdeki hafta içi itibari ile yine kış değerlerine yakın geçecek. Yagışlae olacak gibi gözüküyor. Virüs olayı olmasa sevinirdim ama nisan bitti neredeyse, bir an önce adam akıllı baharı yaşamamiz lazim.

hava sıcaklığı artacağı zaman bu virüs bitecek diye bir algının yanlış olduğunu, sıcaklık artışı ile bulaşıcı özelligini yitirebilecegini yani aslinda bu virüslerin cogu yok olarak ve viruslerin tip degisterecegi düşünüldüğünden hızlı bulasici yetenegini yitirebilecegi öngorülüyor. Bence bu mantık normal. Vefat edenlerimiz için gercekten üzgünüz ama asla avrupa gibi olmayacağız o belli. Almanya ile kafa kafaya gideriz diye düşünüyorum.

Bu virüsten ölen vatandaşların neredeyse hepsinin ya kronik hastalığı vardır ya da vücut direnci düşktür. Bizim vücut direncimiz güçlü olduğundan bize birşey yapmayacak . Ozaman endisemiz nedir, Büyüklerimize , dedelerimize yaşli teyzelerimize bulaştırma bulastigi zaman risk ozaman var. Onların vücut direnci zayif oldugundan haliyle onlar icin riskli bir durum. Eğer ben Aksırıyosam tıksırıyosam takıcam maskeyi ki başkalarının başına dert olmayayım. hasta degilsem süper isem sağlıklı isem maske takmanın hiç bir manası yok.

Sanki, bunları biliyoruz niye gereksiz yere yazıyosun diye kendini kandıranlar bir zahmet sözde çok bilmişlik için yazmasın. Hatirlatmada fayda var, bende bu bilgileri ogrendim , gercekten yararli bilgiler .

Bu virüs illeti olmasaydi bu havalardan kimse şikayetci olmazdi hatta şuan daha sogumasi icin model takibi bile yapardik. Ama şuan bu virüs oldugu icin en azindan havalarin artik yavastan düzelmesini bekleyip bu virüsün nasıl bir yol izlyecegini merak ediyorum.