Posts by Khan M.

Er geç bu hastalığa yakalanacağız. Herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar için yazın yakalanmak daha iyi olur bence. Hazır D vitamini yüklüyken kışın geçireceğimizden daha hafif atlatabiliriz. Kronik rahatsızlığı olanlar hiçbir zaman yakalanmasın orası ayrı.

Aralık 2. haftası covid belirtili gribal enfeksiyon geçirdim. Öncesinde satış ekibimizden birinde vardı ondan bana bulaştı. Astım geçmişim olmasına rağmen solunum sıkıntısı hissetmedim ama kuru öksürüğüm ve burun tıkanıklığım vardı. Astımım olduğu için her gribal enfeksiyon bende alt solunum yolu enfeksiyonuna dönüşür genelde antibiyotik kullanmadan da geçiremem. Hastalandığım ilk gün tesadüf iş yeri hekimimiz muayeneye gelmişti. Yazdığı antibiyotikle erken bi müdahele sağlayıp seconder bakteriyel enfeksiyon gelişiminin önüne geçtim. (zatürreye de sebep olan bakteridir, virüs sadece işini kolaylaştırır yol açar) Ayrıca hayatımın en yorucu gribiydi. Halsizlik, bitkinlik eklem ve kas ağrısı hat safhadaydı. 2 Hafta çektim. 3-4 gün boyunca koku ve tat duyum sıfırdı. Benim düşüncem bu hastalık kış başından beri vardı. İlk fırsatta antikor testi yaptırmayı düşünüyorum.

Siz de 65 yaş ve üstünün çoluğuyla çocuğuyla yaşadığı fikrine nasıl kapıldınız? Mesela hem benim annem babam hem kayınvalidemlerin yanına kimse girip çıkmıyor. 65 yaş üstülerin sadece ihtiyaçlarını karşılayıp kapılarından geri dönen çok kişi biliyorum.

Çoğunluk olarak Anadolu'dan gelmiş insanların yaşadığı semtlere bakın, Esenyurt, Esenler, Bağcılar, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ümraniye buralarda yaşlıların %80'i çoluk çocuğuyla yaşar. Vaka yoğunluğu da en çok bu ilçelerde görünüyor.

Geçen ay yazmıştım. Kuzenimin kocası 35 yaşında Covid-19'dan vefat etti. Hastalığı ağır seyretmiyordu eve göndermişlerdi, fakat günde 16 tablete kadar varan ilaç tedavisi uyguluyolardı. 4 gün sonra böbrekleri iflas etti, diyalize bağlandı. Ertesi gün vefat etti. Şimdi bu ölümün sebebi Corona virüs mü, yanlış tedavi mi?

Şu an Türkiye'de enfekte olanların 20 ve 65 yaş arası kesim olduğunu düşünürseniz farkı kalmıyor gibi ama 65 yaş üstü enfekte sayısı fazla olursa ve hastanelere yüklenme olursa gripten farkını o zaman anlayabilirsiniz.

Bu bilinmeyen 400 bin vakanın çoğunluk olarak 20-65 yaş grubundan olduğu çıkarımına nasıl varabiliyoruz? Sokağa çıkma yasağı demeyin, bir evden bir kişi dışarı çıkıyorsa bütün hane halkı aynı seviyede risk barındırır.

almanya da göremiyoruz nedense o etkiyi bir türlü onlarda önlemleri fazlasıyla gevşetti okulları açtı başka virüs onlardaki galiba ispanyada yansımış hemen rakamlara(!)

Alman toplumu çok farklı. Disiplin ve sosyal bilinç konusunda oldukça gelişmiş yapıdalar. Bir Akdeniz ülkesi olan İspanyol toplumundan bu derecede disiplin beklenemez, doğalarına aykırı. Bunun neticesinde de en ufak bi gevşemenin etkileri çabuk yansıyor.