Posts by Bacobaba_39

yeniköy şimşeklerle yıkılıyor radarda orda olanlar yazabilir mi ne oluyor orda ?

Mor gözüktü mgm radar uygulamasında, çok büyük çaplı dolu yağmış sanırsam, Kumbağa geldiğinde nispeten hafiflemişti kütleler yoksa oradakilere sorardım.

Kumbağda da şiddetli fırtına olmuş ve hava aniden kararmış, yıldırımlar ve şiddetli sağanaklar var dolu pek olmamış ufak çaplı olan da.

Fakat Yeniköy ve Uçmakderenin az kuzeyi yıkıldı muhtmelen hortum falan yoktur umarım.

Takvimlere göre Mart 21-Haziran 21 arası ilk bahar Haziran 21 Eylül 21 arası yaz.

Ama baharı iki parçaya ayırmak lazım, Mart 21-Nisan 21 hafif ısınan ağaçların çiçek açtığı ama soğuk ihtimali süren, doğanın henüz yeşermediği hazırlık diyeceğimiz hatta bu sene kış olarak geçen evre.

Nisan 15-20'sinden itibarenden kuzey bölgelerde her sene yeşerme olur doğada, nisan 21 sonrası bahar da bence tam bahadır artık soğuk atak mümkün değildir her sene nisan 15-20 gibi gelen son nispeten soğuk filiz kıran fırtınası da geçmiştir.

Yani her yıl dikkat edin nisan 20 dediğinizde heryer yeşerir soğuk kalmaz.

Mayıs sıcaklarını ise inceledim bazı seneler etkili olmuş ve etkili olan senelerde genellikle tesadüfen Temmuz'dan Ekim'e dek sağlam yaz olmuş.

Fakat bana göre doğanın, otların vs yemyeşil olduğu (Temmuzdan itibaren sararmasından önceki) her dönem bahardır, hafif serinlemeler, haziran yağmurları vs de etkili olur zaten.

Bir Karadenizli hatta çay üreticisi olarak çay içmeyi sevmiyorum sofrada 1 taş çatlasa 2 bardak içerim akşamları çay yapmak diye bir deyiş vardır bizde yemekten sonra işte ben orada da çay içmiyorum :D

Hocam ben de üzüm, elma, kiraz gibi meyveler üretiyorum ama çok meyve tüketemiyorum mesela bu denklem olabiliyor:D2 Rahmetli amcam da Trakyadaki sayılı koyun üreticilerindendi ama o da kuzu etini sevmezdi çok mesela:)

hocam dün istrancalarin yukseklerinde mahya dağında kar yağışı vardı.

Bu haftanın devamında da sanırım bu ihtimal devam edecek. Geçen yıl biz buraya geldiğimizde, havalar hep yağmurlu genel olarakta buna benzer dengesiz seyrediyordu. Genel olarak akşamları soğuk sabahları bahar kıvamındaydı, lakin bu sene bir fark var oda kimi sabahların ve gün içerisindeki zamanlarda kış kadar soğuk olabiliyor havalar. Birde ağaçlara gelecek olursak Geçen sene bu zamanlarda da hala ağaçlar çıplaktı, bir çok ağaç henüz çiçek açmamıştı. Yani doğa buralarda hala uykuda Geçen yıl olduğu gibi...

Geçen yıl da dahi 15 nisan veya 18 nisan tam hatırlamıyorum 3-4 cmlik cıvık bir kar yapmıştı Trakya'da nisan karı yazınca da 2020'den bir haber çıkıyor, son yıllardaki en erken sezon kapanışı 2017-2018'di o bölgede, yani sistemsiz sezon.. 24 Mart 2018de yağan cıvık karla sezon kapandı ondan önce yağan kar da şubat sonuydu, yani oralar için bile vasat bir seneydi sağlam kar olmadı hep ince.

Nisan 18-20 gibi soğuk-serin son kez konuşuyor çoğu yıl..

18-20 nisan gibi gelen dalga geçtiğimiz yıllarda özellikle konumumdan bildiğim Trakyanın kuzeydeki yükseklerinde ince-cıvık son bir kara sebep olabiliyor, bu soğuklar.

Bu sene yaşanan geç kışı da dikkate alırsak benim tahminim bir tık nisana göre sert soğuk dalgalar görebiliriz. Tabi içgüdüsel bir tahmin olarak söylüyorum.

Tekirdağ, Trakya yıkılırken ocakta hep cephenin güneyinde kaldı, cephe genelde Keşan-Kırklareli istikametinde kuvvetli oldu, Martta pek yağış olmadı Trakyada ama yine de mükemmel sayılar.

trakya boşluğu 0.2 derecede sistem kuşa döndü uçuyor

Kardeş bizim yağış çakışmadı bir beklentimiz yoktu zaten, ama bana kalırsa bu sistem beklenenden fazla oldu, sahillerde bile güzel kar yağışları görüldü, nisan ayına giriyoruz yağış olmadığında havanın güneşle ısınması normal, yani Trakya yağış olan yerlerden sıcak da olabilir, neredeyse Nisan karı diyeceğimiz kar yağışları görüyoruz.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 7.1k

• Narsil
    2. Replies
      7.1k
      Views
      532k
      7.1k
    3. 4 Şubat

1. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (2021) 473

• Narsil
    2. Replies
      473
      Views
      11k
      473
    3. Gokhanhocaoglu

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.1k

• Aytac
    2. Replies
      3.1k
      Views
      457k
      3.1k
    3. Aykut53

1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar 8.6k

• Samet
    2. Replies
      8.6k
      Views
      492k
      8.6k
    3. karasevda55

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 8.6k

• Interstellar
    2. Replies
      8.6k
      Views
      384k
      8.6k
    3. Orasa

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 11k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      11k
      Views
      746k
      11k
    3. Onur35

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      185
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) Genel Yorumlama 11

• Samet
    2. Replies
      11
      Views
      356
      11