Posts by Estate

stresli olan fayda meydana gelen her deprem stresi daha çok arttırır. Tam kırılma gerçekleşmediği sürece enerjiyi boşaltamaz ve stress azalmaz. Doğru bilinen yanlışlardan. Halk arasında 4-5 arası deprem olunca iyi işte stress azalıyor diyorlar da öyle bir şey yok.

Yanlış yazmışım hemen düzelttim zaten,ben de aynı düşüncedeyim sizinle.Bu yaşanan depremin ana fayda yaşanmış olması endişe verici.

İzmir'de ki depremi Kuşadası'ndan hissettik,yaklaşık 5 saniye ufaktan kanepeyi salladı.İşin ilginç yanı dün rüyamda istanbul depremini görmüştüm,bugün de başka bir depremi gerçekten yaşadım,hayırlara vesile olsun diyelim.4.2 bu kadarsa 7-8 ne olur aklım almıyor,düşünmek istemiyorum.

Büyük İstanbul depremi rüyalarıma kadar girmişti bir ara,artık o kadar takmıyorum çünkü durum yok,olsa da bizimkilerin niyeti yok.Tuzla'da 3 katlı müstakil bir villada oturuyoruz,98 yapımı depreme de zamanında yakalandı bir çatlak dahi oluşmamış,tabii şuanda böyle bir şeyin olmamasının mümkünatı yok çünkü donatı çürümesi,kullanılan malzemelerin ömrü gibi etmenler çok fazla.Kolondaki demirde nervürün olmadığını bilmek dahi içten içe beni korkutan bir durum,artık araştıra araştıra işin piri oldum :) Binayı iyi elenmiş dere kumundan yaptık,usta işi oldu mühendis işi olmadı,dolayısıyla bir çok hata;çıkma mevcut.Evin zemini de sağlam olmadığından ara sıra sürekli kontrol eder oldum bu aralar,kiriş ve kolonlara bakıyorum hiçbirinde hala en ufak bir çatlak yok ancak sıva çatlakları başladı ufaktan.Yaz dolayısıyla egeye geldim buradaki evi de kendim kontrol ettim(4 katlı bir bina,2012 yapımı) kolonlarına baktım nerede ne var diye,tavandan çıkan kolon demirlerinin bükülmeden öylece bırakılmış olduğunu görünce biraz endişelendim açıkçası,bina da deniz kumundan yapılmış tamamen ama iyi elenip elenmediği belli değil vs tamamen bunlara bakar oldum mesleğim bu olmadığı halde :) Yani diyeceğim o ki deprem kapıda ve ansızın bir gün bizi vuracak,can kaybı kaçınılmaz olacak ancak biz tedbirimizi alalım takdir Allah'tan gelsin,biz de isterdik tabii ki muazzam sağlam bir binada oturmayı lakin hem günümüz kaypak müteahhit-mühendisleri,hem de ülkedeki alım gücünün ve ekonominin giderek kötüleşmesi neticesinde maalesef elden bir şey gelmiyor.Herkesin yapması gereken birkaç altın kural var,bunları kendi canını seven herkesin uygulaması gerekiyor.Elden geliyorsa şüphe varsa mutlaka evler yapı denetime gösterilmeli,en kısa zamanda mutlak çözüme ulaşılmalı.Deprem olağanüstü bir şey değildir,olağanüstü olan malzemeden çalan hiçbir denetime uymadan bina yapabilen insanımsı varlıklar ve bunlara göz yuman kişilerdir.

Kutuplarda çok sıcak. Geçen kuzey kutubunda yakın bir yerde 30 küsür derece ölçülmüş... forumda biri paylaşmıştı.

Muazzam bir değer,ciddi derece tehlikeli bir durum.Daha önce eşi benzeri görülmedi herhalde,o derece alarm veriyor buzullarımız.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar 7.4k

• Samet
    2. Replies
      7.4k
      Views
      487k
      7.4k
    3. Bacobaba_39