Posts by hayalperestbirealist

Meteoroloji radarına göre şu an Marmara'nın doğusu ila Batı Karadeniz'in batısında (KOCAELİ ve SAKARYA hattında) oldukça sağlam yağış oluyor gibi.

Muhtemelen bu hat üzerinde süper hücre oluşumu da gözleniyordur.

Yukarı seviye alçağı bu hat üzerinde muhtemelen sağlam yıkım yapıyordur.

MGM çalışanları like meraklısı ergenler gibi Twitter üzerinde like kavgası yaptıklarından, amatör tahmincilere saldırmaktan İstanbul'a uyarı vermekte geciktiler her zamanki gibi hiç ama hiç şasırmadım.

Bu tür sistemlerin son saatlere kadar nereyi vurabileceğinin öngörüsünü yapmak bazen çok zorlaşabiliyor.

Dengenin sağlanması, taşların yerli yerine oturması için AĞUSTOS ayında döngünün aleyhimize dönmesinin normal olduğunu düşünenlerdenim.

Avrupa'nın batısı özellikle bu ayda ekstrem sıcaklarla kavrulurken biz neredeyse hiç alışık olmadığımız bir TEMMUZ ayı yaşadık (iyiki yaşamışız).

Şimdi kıta Avrupası serin havaları yaşayıp biz MESUT Hoca'mın dediği gibi kavurucu sıcaklarla ondan da ziyade poyraz'ın Karadeniz üzerinden taşıyacağı nemle boğuşabiliriz.

Ben bilimsel olarak değil ama uzun yıllar boyu gözlemlerime dayanarak şu kadarını söyleyebilirim ki Ağustos ayının 2. ve 3. haftası muhtemelen nem çok yükselip bizi baya zor duruma düşürecektir.

Ağustos ayının son haftası ise aşırı sıcağa tepki olarak muhtemelen Kuzeyimizden sokulacak serin ve yağışlı hava bizlere nefes aldırabilecektir.

Bu sene (2019) TEMMUZ ayı şehrimiz (İSTANBUL) için sıcaklığın geçmiş yıllar TEMMUZ ortalamasına göre daha düşük değerlerde ölçüldüğü bir ay olarak beni belki de bizleri bir hayli memnun etmiştir.

Aynı tarz bir serinlemeyi ÇARŞAMBA günü yine kuzeyimizden sokulacak mevsimine göre epeyce serin sayılabilecek hava kütlesiyle yine yaşayacağa benziyoruz.

Bu gelebilecek sistem bu sene TEMMUZ ayında görebileceğimiz 4. (Dördüncü) serin hava dalgası olarak bizlerin bu şehirde yaşayanların yüzünü bir kez daha güldürecektir.

TEMMUZ ayında art arda gelen bu serin hava sistemleri;

1) Senenin en sıcak ayını bu şehrin yaşayanları olarak daha rahat geçirme.

2) Bu ay da gelen her serin hava sistemiyle tarihe geçebileceğini düşündüğüm bir istatistiki verinin daha da sağlam zemine yayılması.

3) Üzerinde yaşadığımız şehrin çok sık görmediği ender oluşumlar olması dolayısıyla önem arz etmekte olduğunu düşünüyorum.

İstanbul'umuzda Temmuz ayı için oldukça iyi sayılabilecek bir serinleme yaşıyoruz.

Gerçekten mükemmel yaratılmış kadim bir şehrimiz var. Kuzeyden sarkacak bir soğuk hava dalgası şehrimizi bir anda yazın o kavurucu sıcağından sonbaharın o mükemmel esinti iklimine sokabiliyor.

Ben bu kıştan çok umutluyum, Temmuz ayında Kuzeyimiz ve Balkanlar'dan soğuk hava akışları gerçekleşmekte.

Bir sonraki sistemde hafta sonu Pazar günü gerçekleşecek gibi.

Temmuz ayı böyleyse kışında bu koridor çalışacaktır diye umuyorum. Söylediğim bilimsel değil sadece umudum bu yönde.

Sistem geceye dogru girecek. daha dogrusu istanbul genelini etkileyen kismi. ne bu acele.

Teşekkür ederim MESUT Hocam bu güzel açıklamanız için.

Biz de kendimizi bu gece ve yarın sabaha göre hazırlayalım o halde.

Değerli hocam,

okyanusumuz ne kadar büyük olursa olsun testimiz kadar su alacağız bu sistemden.

Şu serinlik bile kavrulduğumuz şu günlerde Rab'bimizin bizlere hediye ettiği bir rahmet esintisi değil mi ?

Anadolu yakasında Kadıköy Maltepe hattı iyice bulutlanmaya başladı.

Yağış muhtemelen ikindi akşam arası başlayacaktır. Yağışın etkili olup olmayacağını hep beraber gözlemleyeceğiz. İstanbul'umuz adına yağışın gücünde kırpılma olacak gibi.

Karadeniz'in doğusunda ise durum gerçekten çok ciddi görünüyor. Allah o bölgede oturanların yardımcısı olsun inşallah.

Değerli MESUT AŞAN Hocam,

yeni konunuz hayırlı olsun.

Saygıdeğer hocam dediğiniz gibi bu kadar ısınmanın ardından gelmesi muhtemel sistem mevsimine göre epeyce bir serinlik oluşturabilecek cinsten.

Sıcak deniz ve oldukça etkili olma potansiyeli bulunan serin hava etki tepki sonucu ciddi zararlara yol açabilir.

Bence de bu sistem Karadeniz için ciddi bir risk barındırıyor, toprakta suya doymuş vaziyette.

Meteoroloji bu konuda gerekli uyarıları en geç Cuma günü yapacaktır.