Posts by zlod mamba

Gfs panik yok diyor. Hatta örtü demiş. Valla ben yorum yapmıyorum artık. Perşembe sabah nokta demiştik. Yarın sabah modellere son kez bakıp artık model takibini bırakmak lazım. Modeller arasında ciddi bir sınav var.

hocam gonlumuz gfs den yana ama bilemiyoz belki gercekler ecmf dedir. hayırlısı diyelim .

bir sey sormak istiyorum . gfs ve ecmf nin veri kaynagı nedir acaba ? yada kendi modellerini yapan farklı algoritmalarımı var ? veya uydular yardımıylamı ? bunu neden soruyorum biliyormusunuz , bu işin galibi sanırım modelleme yontemininde galibi olacak . cunku bolgemiz cok hassas modelleme yapılması greken bir yer . kapıkuleden vize soruluyor sanki . iceri giremiyor soguklar.

arkadaslar , fazla büyütmeyin , sinirlerinizide bozmayın . cunku bu kar yağması olayı onem sıralamasında sizin hayatınzda inanın en sonlarda bir yerlerdedir.. olsa tamam cok guzel olur .. ama olmazsa da olur. Allah saglık sıhhat , huzur mutluluk versin .

Zaten yavaş yavaş bozulacak, dikkat edersen sahil illerinde iklim iyice yumuşadı. Bundan 10 sene sonra Ardahan gibi illerde de ılımanlaşma olur, 20 sene sonra New York civarlarında da olur, 50 sene sonra iskandinav ülkeleri şu anki Türkiye iklimine sahip olur vs. vs. Sayıları sadece örnek olsun diye verdim, daha kısa bir süre içinde de olabilir veya daha uzun bir sürede de olabilir.

ben 50 senelik 100 senelik zaman dilimlerinin , 4,5 milyar yasında oldugu soylenen dunya icin cok cok kısa oldugunu dusunuyorum boyle seyler varsa bile ( kuresel ısınma yada buzcagı vb) onbinlerce yada yuzbinlerce yıllara yayılacak donguler halinde gerceklesebilecegini dusunuyorum . yani 2017 ocakta istanbula metrelik kar yagdıysa. 2019 da kuresel ısınmamı oluyor diye dusunmek bence olmaz. ha en son büyük kar 50 sene once yagmıstır .. ve o gunden bu gunede hep cılız sistemler olmustır sadece turkiyede degil . butun dunyada o zaman belki bir seyler konusulabilir bu konuda . cünkü 100 seneler , 300-500 seneler cok kucuk zaman dilimleri dünya icin.

o ihtimalin peşinden koşmak için yeterli sebebimiz , direncimiz ve bir o kadar bilenmişliğimiz var

O sene ha bu sene !

O senenin bu sene olmasını cok isterim ama istatistikler moral bozucudur sanırım . cunku 87 haricinde hic gecen yuzyılda bilmiyorum martta oylseine uzun bir sistem oldumu .1900 den 2000 e kkadar istanbulda. hatta 2019 a kadar diyelim ..elbette marrtta cok senelr kar gorulmustur ya havada yada ince ortu seklinde ama 87 gibi hic olmamıstır sanırım

zaten subatın sonundayız arkadaslar. bu gelecek gibi yapıp gelmeyen sistem aslında belkide normal bir seydir. yani bu tarihte istanbula boyle bir sistemin inmemesi normaldir ve de o sistem bu normale gore işliyodur . aynı kışın nasıl karpuz olmazsa .subat sonu gibi bir tarihte istanbulda boyle günler süen karlı bomba bir sistemde olmaz oldugu icindir. doganın kuralalrı geregi sistem yukardan guzel geliyor gibi gorunur , bir sekilde azor mazor mevsimsel etkenler falan filan , o sistemi istanbula indirmez doğa.

Azda örtü olsa onada razıyız ama .

beklentim zaten cok değil . subat sonu . ne olabilirki en fazla .

Bir seyler yine değişebilir durun bakalım .,.son 4 gunde 2 kere gelmiyomus gibi yaptı 2 kerede geliyorum dedi. .ben anlamıyorum ama bu modellerde gorunuen her neyse sizi uzen bir kez daha değişebilir.Bu sene %80 geliyormus gibi yapıp %20 ile kaca sistemler silsilesi var .