Posts by zlod mamba

  Bu sistem son ana kadar güçlenmeye devam edecek.

  evet olabilir o kadar cok bi o yana bi bu yana giderek geliyorki yarında bizim lehimize olabilir. aslında sitemin karakterinden bir cıkarım yapmak gerek 2 gunde 3 kere değişmişse son hali gercek deildir. o haline 3-4 değişiklik dha koymak gerekebilir. Bizlerin yanılgısı habire deşien sistem icin su anda üzerimzideymiş gibi uzulup seviniyoruz.

  https://m.youtube.com/watch?v=-zNU8GbqBS8&feature=youtu.be


  Herkes bu gece bu 87 kışı videosunu izleyip uyusun. Uyuyan sabah bunu görenlerde güne bu video ile başlasın. Artık saatler kalacak sistemin girişine. İstabul süprizi sever. İstanbul a kar çok yakışır. İstanbullu olan herkes bu günleri büyük keyifle hatırlar anlatır. Ben yaşamadım ama kuzenlerim dün gibi hep hatırlar anlatır. Güzel günler güzel İstanbul. Yarın 87 olmasa bile. İyi ki o günler yaşanmış. Yaşayacak çok kışın var istanbul

  BU videoyu belki 20 kere izlemişimdir. ama tesekkurler yine izleyecegim :)

  MGM'de çalışan değerli bir abim var, kendisi 0z'de yüzümüzü güldürecek güncellemeler beklediğini ve beklentisi doğru çıkarsa yoğun kar ikonunu koyabileceklerini belirtti. Bakalım görelim :) GFS hakkında soru sordum, 18z dikkate alınmasın önceliğiniz ECMWF ve UKMO olsun sabah mutlu olacaksınız dedi.

  Oz Nedir acaba ?

  ">


  son gune kadar dik suran ama sonunda patlayan gfs.Temsili


  Bu sistemleri tahmin etmek oyle zorki. onumuzdeki senede yine boyle sistemler goruldugu zaman , tahminciler bu seneyi baz alıp yogurdu ufleyerek yiyecekler ama belkide sistem oldugundanda güclü gelecek .


  Tahminciler bence dogru olanı yapıyorlar %80-%90 gibi oranlarla iyi gelme ithimali olan bir sistem icin gelecek diyorlar ama sistem iki seferdir kacıyor. bu demek degildirki her zaman boyle olacak . iki kere , uc kee arka arkaya uzaktan gorundugu gelen sisgtemlerlede karsılasabilirz.


  Neyse artık olanla yetinecegiz.

  Keşke 2004 kışını yaşarken biraz daha büyük olsaydım da hayal meyalin ötesinde hatırlasaydım. İstanbul'da adam akıllı hatırlayıp yaşadığım en etkili kar yağışını 2015'te gördüm ama 2017 efsanesinden önce büyük kazık yemiştik, o kazığın üstüne o efsane ayrı tat vermişti İstanbul'da en sevdiğim sistem Godzilla.


  Ama ben doğuda 3000 civarı rakımda iki kış geçirdim, eskilerde dağ eteklerinde kurulan yerleşim yerlerindeydim. Godzilla ile 18/2/2015'in toplamını iki gecede geçiyorduk. Açıkçası bu yüzden İstanbul'da ne görsem fazla tatmin olamıyorum. Ama şehre göre en kuvvetlileri 2004 haricinde 2015 ve 2017 bence :)

  evet 2004 gercekten 87 ile yarısabilecek bir sistemdi. hatta soyle diyeyim ., 2004 sistemi 87 yılında olsaydı , 87 sisteminin efsane kısmından bir eksilme olmazdı...kaldıki bana göre 87 yi asıl efsane yapan sistemin gücü degil zamanıdır.Mart ayında oldugu icin bu hadise , ocak ayında olana göre 2 kat daha büyük ses getirmiştir. 87 efsanesi ocakta olsaydı belkide bu kadar konusuluyor olmayacaktı.Birde soyle bir durum var.. efsaneleri efsane yapan cok kar yagması ve o yagan karın , okulları tatil etmesi , yolları kapaması , hayatın düzenini biraz ,,bir kac gün sekteye ugratması . fakat son yıllarda modern makinelerle her türlü onlemleri alıyorlar. . kar düşmeden tuz düşüyor yollara. bua biraz kafa karısıklıgına nedne oluyor .. mahalle arası efsanedesin .. anayola cıktınmı ankaraya kadar kuru asfalt. .:) 87 de buda olmamıştı işte.. her taraf kapanmıştı..oda efsaneligine efsane kattı.

  2004,2012,2015,2017 .. sizce bunlardan hangisi iyiydi.


  ben 2004 diyorum .


  2015 ve 2017 biraz bardaktan bosalırcasına yaptı , kısaydı . kısa zamanda cok iş. ama 2004 baskaydı ..tipi fırtınası cok uzun surdü.


  ikinci ise 2015 diyorum ..ücüncü 2017 diyorum

  Yer seviyesinin ne kadar soguk oldugu cok onemlidir. Kar yagdiginda yerde tutunabilmesi icin 0 derece olmasi gerekir. Ancak sis ve benzeri hadiseler yagis öncesi yer seviyesini soguttugundan sistem esnasinda soguma daha da kolaylasir. Ve de yavisin heba olmasi muhtemel kismini geri kazanma durumuz olusur

  teşekkurler ustad acıklamanız icin , umarım güzel olur. ortü bile olsa razıyım aslında :)

  oyle bir noktaya gelindiki . ecmf yanılırsa çop olacak , gfs yanılırsa çöp olacak .

  ben sistemin gelmesini canı gonulden istiyhorum gfs nin haklı cıkmasını.. ama ecmf ile gelmesini daha cok isterdim cunku pek bilmiyorum kurumları ama avrupa kaynaklı oması arkasında daha disiplinli bir yapı izlenimi bırakıyor bende.

  bulgaristanda -21 leri goruyorum . way be .