Posts by Mrbluesky

  illmeteo her ne kadar türkiye tahminlerinde birçok gez yanılsada şuan iyi bir grafik vermişler ayın 18'inden sonra ancak verdikleri grafikle yaptıkları hava tahminleri ters köşeye düşmüş 20'sinden sonra batı avrupaya soğuma trendi ve kar yağışları gösterirken istanbul ve türkiye geneli için lodos göstermiş. tabikide tahminler daha çok değişecek daha erken ama bu kararsızlık hoşuma gitmedi şahsen.  2. resimin çok realistce çizildiğine inanmıyorum. Nerdeyse rusyanın en kuzeyine ulaşmış aynı şekilde baltık denizinde kendi içine almış. Ben bu kadar sert bir şekilde sıcak hava akımlarının avrupaya çıkmasını beklemiyorum.  Arkadaşlar aralık 28-29 tarihleri arasında istanbul genelinde kky olma olasılığı fazladır.fakat güneyden gelebilecek ani bir y.b akımı ülkemize doğru uzanırsa belki ozaman yağışlar ocagın 1 inden itibaren kesilebilir tabii bunun olma durumuda simdilik belirsiz. bu yüzden aralık sonundaki soğumadan sonra kar yağışı beklemeyin.cünkü 1 ocak günü havanın açma ihtimali var bunuda unutmadan ekleyelim de en azından tereddütler ortadan kalksın.

  Katılıyorum, ve ekliyorum ne yazıki kışı bitirmek istemiyorum kış yeni başlıyor ancak Ocağın 10'una kadar herkes istanbulun geneli için yoğun bir kar yağışını unutsun. Şahsi görüşüm olarak ocak ayının 12-15 arası batı avrupaya güneyden yüksek basınç gelecek, alçak basınç üzerimize doğru gelecek, ancak ne yazık ki çok yağış bırakan bir sistem olmayacak gibi gözüküyor şimdilik, Ardından batı avrupa tekrardan soğumaya başlıyor. Çok uzun vadeli konuştum umarım yanılırım.


  10-16 ocak avrupa


  Yılbaşı için gfs modelleri şuan harika gözüküyor. Ayrıca ilmeteo'dan takip ettiğim üzere avrupanın batısı 25'inden sonra uzun bir süreliğine ısınmaya başlıyor. Eğer bu şekil de kalırsa sistemler yılbaşına kadar, yılbaşın'da güzel bir kar yağşı görebiliriz gibi gözüküyor.

  Bugün hava beklenilen'den daha az ısındı. Bunun nedeni sanırım 850mb sıcaklığının hala soğuk olması, bu sebepten akşama doğru istanbulun yüksek kesimlerin de hafif kar yada kky görülmüş olabilir gece ilerliyen saatlerde buralardada yağış yağmura dönecektir. Ancak sabah'a karşı rüzgarın yönü kuzey'e dönecek gibi eğer biraz olsun bir süpriz olacaksa sabah saatlerin de deniz seviyesinden yüksek yerlerde kky yada kar yağışı görülebilir. Haftanın geri kalanın da cuma günü dışında vasat geçecektir. sonrasın'da 26 aralığa kadar istanbul ısınacak gibi gözüküyor. Ama yılbaşın da istanbul için ciddi bir kar yağşı bekleyebiliriz.

  Muhip Ege Çağlıdil,
  18 yaşındayım
  Webmasterim php ve işletim sistemleri konusun'da ECDL sertifikam bulunmakta.
  Daha önce birçok site de adminlik ve moderator'lük yaptığım.
  14 yaşım'dan beri amatör olarak hava ile ilgli arşivleme yapıyorum günlük tutarım, araştırma yaparım her türlü yorumu okurum ve kendim tahminler de bulunurum. yaşım küçük ancak bu konu'da oldukça hevesli ve araştırmacıyım.


  bence kısacası bu sistem beklediğimizden zayıf çıktı :(


  Zayıf değil aslında biraz fazla büyütük sadece, aslına bakarsanız oldukça iyi soğudu hava iyi rüzgar aldık ancak yağış azdı (cuma günü dışında) bunun yanında deniz suyu sıcaklıkları hala çok yüksek, aynı şekilde istanbul gibi bir büyük şehirde oldukça çok ISI ADALARI bulunmakta. Ama bu yağış sayesin'de birdahaki gelecek sistem'de daha oturmuş yeryüzü ısısı ve deniz suyu sıcaklığı olucağı için iyi oldu bu sistemin geldiği.


  Ama bence bu kış Oldukca soğuk bir kış olacak ama malesef çok kurak geçicek; uzun süre kuraklıklar ardından yoğun ekstrem kar afetleri görülcek gibi şimdilik. Umarım yanılırım.

  Benim görüşüm bu sistem, istanbul avrupa yakasında ve özellikle kuzey istanbul'da vasat geçicekdir. Çünkü yağış güney'den soğuma kuzey'den belki gece istanbul için bir yağış gerçekleşebilir. Ama onun dışında aralıklarla yağan yağışlar dışın'da istanbul'da somut bir kar yağşı görmemiz olanaksız gibi. Belki gece yada yarın sea efect sayesin'de çatıları beyazlatıcak kadar bir yağış gelebilir.