Posts by Mrbluesky


  ocak 25 icin kky gelmesi kesinlesmistir.fakat soğuk havanın etkisini hemen kaybedeceğini düsünmüyorum.cünkü yagıs kesildikten sonra sıcaklıklarda 2-3 derecelik bir artış söz konusu olacak.yani o yüzdende paniğe gerek yok diyorum. öte yandan ocak ayı kötü gecmis olabilir ama subat ayı metin olun bu senenin acısını mutlaka cıkaracaktır.neyse kaynak sağlam yerden geldi hemen detayları aktarayım; rus yetkililer ocak sonu itibariyle artık Türkiyenin agır kış koşullarına gireceği ve istanbul da dahil bir cok yerde son yılların en sert ve en yogun kar yagıslarınında olacagı uyarısını yapmıslar.evet kısaca son gelen gelismeler simdilik bu yönde.güncelleme olursa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.iyi aksamlar.


  Polonyalılara göre'de son 1000 yılın soğunu yaşıyorduk ya hani?


  Böyle insanları umutlandırmayın arkadaşlar, konuşuyorsanız bu haberi okuduğunuz kaynağı paylaşın bizlerle. Direkt olarak şubat soğuk karlı yada tersini ima etmeyin, hani nerede kanıt? açıklama?


  Ve bu arada şubatın 2. yarısı biraz ısıncaz gibi çünkü irlanda aktif olacak gibi gözüküyor şuan

  Ben gelecek 1-2 sistem dışında şubatın pek extrem değerler göreceğine inanmıyorum, son 3 senedir okadar vasat kışlar geçirdiki artık normal gelmesi gereken sistemler geldiğinde "extrem sistem geliyor uff kara gömülecek her yer" diye reklam yapıyor sonra kar yağıyor oluyor 30-40 cm kar 2 güne eriyor, herkes hayal kırıklığına uğruyor. tamam bende çok istiyorum kar yağmasını ama realist olun. geçen senede bu dönemlerde şubat için iyi şeyler gözüküyordu ya sonuç ne oldu? lütfen gerçekci olalım arkadaşlar.

  Kötü haber vermek hoşuma gitmiyor, böyle diagramların anlık değişmesine göre yorum yapmayı sevmiyorum ancak, modeller'de benim dediğime geliyor ne yazık ki! Yani şubatın 3'ünden sonra ki dalgalanmayı bekleyecez gibi, umarım kıdemsizliğim ve amatörlüğüm ile yanılırım, ve sistemverimli olur

  Ben her nekadar şuan modeller iyi göstersede 24-25 sistemini, ben bu sistemin sınıfta kalacağına ve istanbulda genel bir kar yağışı olmayacağını düşünüyorum. belki ayın son günü 31'inde bir ihtimal olabilir; Hemen neden böyle düşündüğümü açıklayayim arkadaşlar;


  1)Uzun süredir marmara bölgesinde gece sıcaklıkları 0 derecenin altını görmüyor, hata bu kış marmara bölgesi genel bir donma yaşamadı geceleri, en fazla bölgesel olarak 0 dereceyi gördük yeryer aynı şekilde bu ay genellikle güneşi gördük; peki bunun getirisi nedir? İstanbul bir metropol kent olduğu için kente tüm gün binalar ısı emilimi yapıyor, ve geceleri bu ısıyı geri veriyorlar bu sebepten dolayı şehir sürekli kendini sıcak tutuyor(ciddi soğumalar görmediği sürece) Aynı şekilde denizlerin soğuma zamanı sabaha karşı 3-6 arasıdır çünkü bu saatlerde denizi ısıtan güneş etkileri tamamen yeryüzünden gitmişdir(bu sebepten sabahları daha soğuk olur yeryüzü) deniz suyu sıcaklığı şuan 10 derece, halbuki biraz kuzeyimizde balkanlarda 5-6 dereceyi gören yerler var.


  2)Akdeniz resmen YB fabrikası gibi sürekli YB üretiyor şuan bu sistemin 24-25'ine kaymasının sebebide italya üzerine çıkan bir YB zaten


  3)Sibirya üzerimize gelmek için bir yol bullamıyor.


  Bu sebeplerden dolayı benim görüşüm bu gelecek sistemlerdede 2 / 3 derecenin altını göremiyecez.
  Net olarak pazar akşamı bir açıklama yapılabillir ama benim şimdilik görüşüm budur.


  Şubat ayında ne olacağını kestirmek şimdiden zor onları uzun tarihli tahmincilerden dinlemek lazım.


  Bir de bir dipnot: Aslına bakarsanız okadar kar sevdalısı biriyimdir ki, Sibiryaya taşınmayı orada yaşayıp rusça öğrenmeyi ciddi ciddi düşünmüşlüğüm vardır. :shy:

  Arkadaşlar, Ne yazık ki bu sistemde bizi "teğet" geçecek gibi gözüküyor. Sıcaklıkların kar seviyesine ineceğini düşünmüyorum sıcaklıklar 5-6 derecelerde olacaktır. belki kky alır yüksek bölgelerde kar alır, ama hayatı felç edecek kadar bir kar yağışı görmeyecez gibi gözüküyor. Şubatın 2. yarısına kadar ben totem yapmayı düşünüyorum şahsen.

  Sabahki GFS güncelemeleri hiç iç açıcı değil. yukarıda paylaştığım tablonun tam anlamıyla tam tersi oluşmuş durumda ancak Accuweather gibi en sıcak ihtimali önbaz alan siteler istanbulda 24'ünden sonra kar ve kky göstermiş. şaşırtıcı doğrusu

  Sıcaklıkların batı karadenizde özellikle marmaranın kuzeyinde 3 derece altına geçeceğini zannetmiyorum, Balkanlara soğuk bir hava inecek gibi ama sanki bizi teğet geçecek gibi. Eğer kuvvetli kuzey yönlü bir rüzgar almazsak ben bu yağışların kar şeklinde düşeceğine pek zannetmiyorum. Bu arada avrupa'da çok ısındı bknz:


  sibirya artık ne zaman parlayacak ve üzerimize sarkacak bilmiyorum ancak umarım bu 21-24 ocak sistemide bizi es geçmez ve yeterli soğumayı görürüz

  istanbul için bu modeller ile uzun vadede tahmin yapmayın derim.Ancak şahsi görüşüm durum her ne kadar kararsız gözüksede akdeniz y.b üretmekten vaz geçmeyecek gibi ve sibiryanın güçlenip kontrolü eline alabilceğini şuan için zannetmiyorum. Aynı şekilde aylardır altını çizmeye çalışıyorum. Kurak bir dönem geçiriyoruz 3-4 günlük yoğun yağışlar ardından düzenli olarak yağış almıyoruz yada vasat yağışlı akdenizli sistemleri alıyoruz. şahsi görüşüm şimdilik ne yazık ki havanın soğusada öyle aşırı kar yağışları olmayacağı yönünde.

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 2.2k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   2.2k
   Views
   169k
   2.2k
  3. ANGARALI

  1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 6.7k

   • Interstellar
  2. Replies
   6.7k
   Views
   660k
   6.7k
  3. Yesil()deniz

  1. Yaşadığınız Ekstrem Sıcaklıkları Paylaşın 90

   • Cold.EFso
  2. Replies
   90
   Views
   3.5k
   90
  3. maestro_fizik

  1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Şubat 2021) 5.7k

   • Samet
  2. Replies
   5.7k
   Views
   1.2M
   5.7k
  3. onurcanN

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 23

   • Samet
  2. Replies
   23
   Views
   950
   23
  3. recep.

  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 74

   • Interstellar
  2. Replies
   74
   Views
   3.4k
   74
  3. Storm Chaser

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 74

   • Interstellar
  2. Replies
   74
   Views
   3.4k
   74
  3. Storm Chaser

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021) Genel Yorumlama 23

   • Samet
  2. Replies
   23
   Views
   950
   23
  3. recep.

  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 13 (27.02.2021)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   358
  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 368

   • Samet
  2. Replies
   368
   Views
   33k
   368
  3. nzhtkdr

  1. Mart Başı Sistem Olasılığı Değerlendirmesi 1

   • KarFırtınası
  2. Replies
   1
   Views
   3k
   1
  3. KarFırtınası

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 508

   • Aytac
  2. Replies
   508
   Views
   92k
   508
  3. Erol bld

  1. Karadeniz Açıklarında Oluşan Koma Bulutu/Konvektif Oluşum 296

   • tahminci
  2. Replies
   296
   Views
   45k
   296
  3. Emre5252