Posts by Efkan 85

Bi velet bana sorarsa abi küzey kutbu neresi diye, abd ile kanadanın birleştiği yer diyecem.,, yahu arkadaş o ne soğuk öyle resmen kutup inmiş , bizde yok gelecek yok yok burda sulu kar yağıyor, yok yağış kara döndü adamlar 15 gün - 10 -15!” Dereceyle yaşayacaklar 😤😤😤

Efkan 85 hocam nacizhane yanlış bildiğiniz ya da dile getirdiğiniz şeyler var, ülkemize baba sistemler ya polar atakla ya da sibirya ile gelir yani YB hareketleriyle gelir. Azor yükselir şartlar uygunsa yukarıdan kutup soğuklarını aşağı atar ya da sibirya YB si batıya genişleyerek koridor oluşturur ve ya gelebilecek sistemleri destekler ya da kendisi de kalkıp gelebilir. Adını tarihini duyduğunuz bütün efsanevi sistemleri bu basınç dizilimleriyle aldık ya da alacağız. İzlanda AB si denizel bir ab dir ve bu yukarıda saydığımız YB lerle kıyaslanmaz derecede soğuk kökeni yetmez. KItaya babalar gibi dalsada gelene kadar gücünü yitirir.

Baybars hocam öncelikle benden çok daha bilgilisiniz bundan şüphem yok, dediklerinize sonuna kadar katılıyorum... benim dediğim varsayımdan ibaret , yani eğer bu akıntı olmasaydı çokdaha güçlü sistemler alırdık , soğuk kışlar ve bol karyağışı

bu dalma ile ilgili geçmişte bir örnek var mıdır hocam? yani arşivlerde bulunur belki bizim gözümüzden kaçmıştır? sizde varsa paylaşabilirmisiniz?

Bide bu sıcak su akıntısı hangisidir hocam?

atlantik sıcak su akıntısı gulf stream den bahsediyorum hocam bu akıntı olmassa , o devasa alçak basınçta olmayacaktır

bu dalma ile ilgili geçmişte bir örnek var mıdır hocam? yani arşivlerde bulunur belki bizim gözümüzden kaçmıştır? sizde varsa paylaşabilirmisiniz?

Bide bu sıcak su akıntısı hangisidir hocam?

İngiltere üzerinden gelen soğuk İzlanda ile geliyor.Şuana kadar yaşıdğımız şey işte İzlanda ile gelen soğuk iç kesimleri çoştururken kıyıların kışını çöp yapıyor Efkan 85 Bize Polar lazım İngiltere-Almanya arasında sağlam bir YB İzlanda'ya set çekmeli ki oradan kıyrıtık soğuk yerine doğudan sağlam soğuk insin buralara.

İşte ondan bahsediyorum doğudan soğuk dalışı çok zor oluyor , ama atlantikteki sicak su akıntısının durduğunu düşünsene ozman soğuk direk avrupaya ordanda türkiyeye dalar

o yüzden dedim ya kanada-kutup, abd deki gibi kar fırtınası yaşamamız mucize, o denli olmaz ama bizde kendi çapımızda kar fırtınaları yaşadık onlardan yaşasak yeter. Bu arada kutba yakın olmak bir olay değil..

Sıcak su akıntısının biran önce durması ve bize soğukların direk ingiltere üzerinden giriş yapması lazım, yoksa böyle iç çeker dururuz

enlemin aynı olması birşeyi değiştirmiyor adamların coğrafyası ve iklimi kar fırtınası için çok uygun, bizimde sağımız solumuz okyanus tepemiz direkt kanada-kutup olaydı bak neler oluyordu:)

Kutup bolgesine aynı uzaklıktayız ama yok arkadaş, türkiyenin acil abd gibi fırtına yaşaması için atlantikteki sıcak su akıntısının durması lazım,

Abd de soğuklar o denli güçlüki ayın 27 sinde soğuklar florida ya kadar iniyor, New York tam anlamıyla donuyor, ve günlerce soğuk gitmiyor, ama iş türkiyeye gelince bol lodos lu günler bizi bekliyor, ve New York la aynı enleme sahibiz 😤😤😤

Her bölgenin coğrafyası farklıdır. Bir değil belki binlerce sebebi vardır bu durumun. Iki ayrı kutup noktasını düşünün Antarktika, Arktikaya göre 50 dereceye yakin daha soğuk olabiliyor. New York şehrine inen soğuk dalgalar, ülkemizdekine kıyasla daha az engebeli coğrafyalardan geçiyor. Ülkemizde mesela karadeniz gibi bir etken var, yoksa her kış kırım bölgesine -24ler illaki ulaşıyor. Daha kötü bir örnek olarak Ingilitereyi verebiliriz. Daha kuzey enlemde ama ada olduğu için -8ler bile zor ulaşıyor.

Bence bunun sebebi atlantikteki sıcak su akıntısı. Bu akıntıyı kaldırırsak sorunda ortadan kalkmış olacak 😃😃

Hocam Amerika ile Avrupayı(Türkiye) kıyaslamak doğru olmaz eğer enlemlere bakıcaksak Roma New yorktan daha yukarıda ama new yorkun ocak ayı ortalama sıcaklığı -1 romanın 7-8 arası

Peki sıcaklık neden aynı olmuyor , neden o soğuk buralara inerken naz yapıyor????