Posts by Oxal

  Bazı özel koşullar haricinde( Son üç-dört yıldır, irtifa antrenmanını simüle etmeye yarayan, "face mask" maskeler var,yararı zararı tamamen ayrı bir tartışma konusu) maske ile antrenman konusu çok sakıncalı. Sağlıklı şekilde, oksijen-karbondioksit giriş çıkışı kısıtlandığından kesinlikle ve kesinlikle önerilmez.

  Yayınlanan genelge o açıdan risk içeriyor.

  Antrenörlerin önemi burada ortaya çıkacak. Sedanter kişilerde normal tempolarda çok sorun olmasa da, ileri seviyedeki sporcular, ciddi kardio antrenmanları esnasında maske kullanmayacaklar.

  Yine kendini güvende hissetmeyecek kişiler, maske takmakta ısrarcı olurlar ise, antrenman programları ona göre revize edilmeli.

  Burada gözlem çok önemli.

  Spor salonlarının açılabilmesi adına, tabiri caiz ise ortalığı ayağa kaldırdık. Sonunda amacımıza ulaştık. Çeşitli platformlardan sesimizi ciddi şekilde duyurduk. Geçmiş mesajlarımda bununla ilgili çalışmalara başladığımızı ve çok yakın zamanda spor salonlarını açtıracağımızı belirtmiştim.

  Spor işletmelerini yalnızca büyük salonlar ve kalabalık bir ortamda yapılan spor olarak algılıyorsunuz.

  Bu algı tamamen yanlış. Bire bir antrenman veren yüzlerce işletme mevcut. Bu işletmelerdeki risk, günlük yaşantıda ortaya çıkan risklerin belki 100 de 1 i.

  Spor Salonlarındaki riskler, Marketler,Avm ler,Toplu taşıma araçları,pazar yerleri, eczaneler,bankalar, çalıştığınız iş yerlerindeki riskler ile karşılaştırdığınızda solda sıfır kalır( İyi tedbir alınmış salonlardan bahsediyorum). Siz salonunuza güvenmiyorsanız, başka alternatiflere yönelebilirsiniz. Tercih meselesi.

  Benim spor yaptırmamı bekleyen 100 lerce öğrencim mevcut. Yarın başlıyorum. Herkese sağlıklı günler.

  Şu istanbuldan da seyahat yasağı kalksa biran önce.

  Destekliyorum. Adil bir yasak yok !, Kayrılan insanlar var, çok acil durumlar olduğu halde çıkamayan insanlar var. Örnekte gösteririrm. Buna rağmen hiç alakasız şekilde şehir dışına çıkan insanlarda var. Kabir ziyareti için Kocaeliden İstanbula seyahat edebilen insanlar var. Saçmalığın daniskası. Bir an önce Seyahat yasaklarını kaldırmaları gerekiyor.


  https://www.ntv.com.tr/dunya/n…ir,lEYuz7h9_U6VTUm1QcO7oA

  Nobel ödüllü kimya profesörü: Karantina kurtardığından daha çok insanı öldürebilir.

  2013 yılında kimya alanında nobel ödülü kazanan ve Stanford Üniversitesi’nde çalışan ABD’li Profesör Michael Levitt, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisini durdurmaya yönelik uygulanan karantina önlemlerinin vakit kaybı olduğunu ve kurtardırdığından daha çok insanın ölümüne neden olabileceğini açıkladı. Hazırlayan: Ayşegül Engür Dahi/ntv.com.tr

  Daha önce yeni tip corona virüs(Covid-19) salgınına ilişkin yaptığı başarılı tahminlerle ün kazanan Stanford Üniversitesi Profesörü Michael Levitt, insanları kapalı kapılar ardında tutmanın “panik” yarattığını ve bilimsel bir çözüm olmadığını öne sürdü. Levitt, karantina nedeniyle pandeminin sonunda ölüm oranlarının 10-12 katına çıkacağını düşündüğünü söyledi.


  Öte yandan, ABD’li finans kuruluşu JP Morgan da Levitt'in düşüncelerine paralel bir rapor yayımladı. Çalışmanın yazarı Marko Kolanovic, hükümetlerin 'kusurlu bilimsel kağıtlar' tarafından yönlendirilerek 'verimsiz", “geç" ve "çok az etkisi" olan karantina uygulamaları uyguladığını yazdı.


  KISITLAMALAR HAFİFLETİLDİKTEN SONRA ALMANYA VE DANİMARKA'DA R DEĞERİ DÜŞTÜ


  Kolanovic, Danimarka’da "r" değerinin (virüs bulaştırma katsayısı), okullar açıldıktan sonra düşmeye devam etmesini ve Almanya’da kısıtlamalar hafiledikten sonra yüzde 1’in altına gerilemesini iddiasına örnek olarak gösterdi.


  AİLE İÇİ ŞİDDET VAKALARINDA KESKİN ARTIŞ


  The Telegraph gazetesine konuşan Profesör Lewitt, ”Karantinanın hiçbir hayatı kurtardığını düşünmüyorum. Hatta can almış bile olabilir. Kısıtlamalar nedeniyle belki birkaç trafik kazasının önüne geçilmiş olabilir. Ancak verdiği sosyal hasar çok büyük oldu. Aile içi şiddet, boşanma, alkolizm ve taciz vakalarında keskin bir artış yaşandığını biliyoruz. Bununla birlikte, Covid-19 dışında fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara sahip birçok kişi var. Pek çoğunun tedavisi yarım bırakıldı” ifadelerini kullandı.  KARANTİNANIN ARDINDAN VAKALARDA PATLAMA YAŞANABİLİR


  2013 yılında kimya alanında nobel ödülü kazanan Lewitt, karantinanın sona ermesiyle vakalarda ani yaşanacak bir patlama olabileceğini de sözlerine ekledi. Daha önce Covid-19’a yakalanmayan insanların aniden dışarı çıkmasıyla Covid-19 vakalarında hızlı bir artış yaşanabileceğini aktaran Lewitt, karar mercilerini bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.


  73 yaşındaki Levitt, “Karantinanın liderler paniklediği için uygulandığını ve bunun halkı da korkuya sürüklediğini düşünüyorum. Konuyla ilgili büyük bir bilgi eksikliği var. Kimse bu konuyu açık bir şekilde tartışmaya açmadı” dedi.  Diğer taraftan profesör, karantinanın Orta Çağ'dan kalma bir yöntem olduğunu ancak etkili olabileceği ihtimalini gözardı etmediğini söyleyerek, epidemiyologların kendilerinin dinlenmesi için iddialarını abarttığını; hükümetlerin vatandaşları maske takmaya ve iş hayatına dönmesini teşvik etmesi gerektiğini söyledi.


  Levitt, pandeminin başlangıcı esnasında kendi matematiksel hesaplamalarından yola çıkarak salgının ulaşacağı boyutu analiz etmişti. Bilim insanları Profesör Levitt’in yaptığı tahminlerin zamanla büyük ölçüde doğru çıktığını açıkladı.

  Sınır açıyorlar, şehirler kapalı =D . Dağda tek başına dolaşmak yasak, Avm ler serbest. Neyse, corona ile ilgili, en son şikayet edecek kişilerden biriyim ;). Buarada testlere son hız devam etmek gerekiyor. Rta Labratuarları pcr test üretimlerine tam gaz devam etmeli.