Posts by xphone

Konya’daki kütleler gelir mi sence

Afyon'dan doğru çıkan kütleyi nem yönünden besleyebilir Konya tarafından yukarı çıkan kütle ama direkt o gelmeyecek sanırım. O kütle girdiğinde şimdiki gibi ara vermeden uzun süre kuvvetli devam etme potansiyeline sahip.

Sistem içinde gfs mantıklı değil bence de. Ama yarın geceye kadar orta kuvvette kar vermiş. 10 cm daha yağacak gibi. Yükseklerde 25 cmi bulabilir bu gidişle 😀

GFS gece güncellemesi şuanki yağışları bile göremiyor. Modeller çok pis yanılacak yarın için de.

Okulların kesinlikle tatil olması lazım, siklon beklenenden daha kuzey batılı oluşuyor. Mgm'nin de suçu yok, modeller yanlış tahmin etti. Bütün yağış tahminleri çöp şuan, uydudan kuvvetli kütlelerin geliştiği gözleniyor. Yarın sabah kaos olacak yollarda yazık.

Hiçbir model akşam çalıştırmasında bile yağışları göstermedi. Uydu ve radar takibi şuan tek silahımız. Uydu çok güzel gözüküyor, Ankara'da nem modellerin tahmininden çok daha yüksek kütleler buraya akıyor ve erimiyor güçleniyor yolda. Sabaha kadar orta kuvvette ve zaman zaman da epey kuvvetli yağışlar olacak gibi gözüküyor uydu görüntüsünden. 45 dk civarı sonra tüm Ankara'nın üstü dolmuş olacak kütlelerle.

Sürprizlerle dolu bir akşam oldu ve sürprizlerle dolu bir gece olacak sanırım.

Dünkü öklüzyon cephe benzeri bir oluşum var üstümüzde modellerin öngöremediği. Afyon-Eshişehir- Bolu- Kırıkkale dörtgeninde kütleler nemle beslenip güçleniyorlar. Çok ilginç şeyler olabilir bu gece, beklemediğimiz bir yağış alıyoruz ve bu yağış beklemediğimiz kadar güçlü olabilir.

Sanırım bir kaç sayfa önce bir kaç sorun olmuş. Burda kimse 50 cm felan demedi 1 arkadaş verisiz bir şekilde 40 50 cm bekliyorum dedi ve mesajıda silindi zaten ona inandıysanız o başka. Ben ise sadece kızılcahamam tarafları 30 cm olabilir tahmininde bulundum kızılcahamamdaki son durumuda bilmiyorum. Yağışın biraz hızlı çıkmasının problem olduğunu düşünmüyorum zaten çoğu yer 15 20 cm zorlamıştır. İyi forumlar.

Bu sistemi beğenmeyen varsa, hiçbir zaman mutlu olmayı beceremeyen bir insandır bence.