Posts by тaяaηтυℓa

Nerdeyse 10 yılı aşkın bir süredir model takip ediyorum bu kadar uzun vadede bu kadar güçlü sistem çok az gördüm diyagramlar maşallah. Bu sistem son yıllara damgasını vuracak bir sistem olacak inşallah. Kimse endişe etmesin mgm de o açıklamayı yapıp yapacağına pişman olacak buraya yazıyorum. Bu kış o kış değil miymiş göreceğiz hep birlikte

Merhaba arkadaşlar yine bir büyük sistemin doğum sancılarını yaklaşık dünden beri yaşamaya başladık. Ancak bu doğumun sancısı öyle hafif bir sancı değil diğer sancılara benzemiyor. Zira sistem öyle sıradan bir bebek değil resmen dombili baykuş sistemi gibi bebek çok iri haliyle doğumu da o nispette zor olacak ancak işin sonunda KARTOPU gibi bir bebeğimiz olabilir ülkemiz adına. Dikkat ederseniz yılardır her türlü modelleri ve başka birçok meteorolojik verileri incelediğimde genellikle böylesine ciddi sistemler 10 15 gün öncesinden çıkarlar bazen modellerde kaybolurlar bazen ortaya çıkarlar ancak eninde sonunda o sistem gelir bazen son dakikada yamuk da yapabilir. Bu seferki sistem açıkçası hayli ciddi bir sistemi işaret ediyor ki bu sistem %51 ihtimalle gelecek kaldı ki kuzeyimizdeki batımızdaki birçok ülkelerin modellerini diyagramlarını inceledim yaklaşık 15 20 dakikadır. Gördüğüm şu ki oralardaki diyagramlar -15 -20 bandında hatta daha bile altında çalıştırmalar var. Buda demek oluyor ki devasa bir sistemin altyapısı hazırlanmakta. Bu sistem modellerde dünden beri ciddi ciddi ortaya çıktı muhtemelen bu gece ve yarın ki çalıştırmalarda da çıkacak zira diyagramları birisi kuyruğundan çekmiş aşağı doğru asılıyor onlar da bu sefer daha sakin bir şekilde çok fazla inat etmeden aşağıya iniyorlar gibi. Yeni tanıştığım bir meteoroloji mühendisi arkadaşla da bu sistemi hakkında konuştum bana bu sistemin son derece güçlü olarak gelme ihtimalinin yüksek olduğunu da ifade etti sağolsun. Birçok meteorolojik parametrenin de bu sistemi doğrulamaya başladığını tabii atmosferin kaotik yapısından ötürü kesin konuşmanın doğru olmadığını biraz daha beklemek gerektiğini fade etti. Bakalım neler olacak hep birlikte göreceğiz arkadaşlar.

Bu önümüzdeki sistemde rüzgar şu anki tabloda batı, karayel ağırlıklı Perşembe için dew point -4 850 hpa -8 -9 500 hpa -35 yaklaşık olarak bu durum hemen hemen hiç değişmedi. Batı ve karayel rüzgarı olması ilginç geçen sistemde de salı günü bu rüzgar vardı ve iri iri kar yağmıştı kadıköy sahilde bile. Bakalım neler olacak bu sistem sürprizlere açık hala yaşa gör sistemi olacak yarın veriler daha da düzelirse çok farklı şeyler konuşuyor olabiliriz ki bu ihtimal hala var umudu kaybetmeye gerek yok kar var örtü de var İstanbul için. Lokal olarak az ya da çok. Bu arada dikey (vertical) hareketler çok fazla bu yüzden de iri kar taneleri görülecektir inşallah.

Cold efso dostum sen bu işte gerçekten emek vererek ter dökerek bir yerlere gelen sayılı amatör tahmincilerdensin. Bu yönün bence buradaki arkadaşlara örnek olmalı. Emek olmadan yemek olmuyor. Bazıları dediğin gibi ağıt yakmışlar bence ağıta gerek yok Ao nao o kadar olumsuz gibi gözükürken -41 le sistem alıyorsak şu an diyagramlara ufaktan yansımaya başlayan 7 8 şubat gibi bir salınım neden bize gelmesin değil mi? Bazıları Şubat 15 e kadar sistem yok diyorlar boşveriyorum o söylenenleri Allah izin verirse güzel bir sistem alacağız inşallah sen doğru bildiğin yolda yürü tebrikler.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. MGM Tahminleri Değerlendirmeleri ve Yorumlamaları 4.3k

• UmuTCaN
    2. Replies
      4.3k
      Views
      271k
      4.3k
    3. Aykut53

1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 7.2k

• Narsil
    2. Replies
      7.2k
      Views
      540k
      7.2k
    3. Bobom

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.6k

• Aytac
    2. Replies
      3.6k
      Views
      497k
      3.6k
    3. Boeing 777

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2021) 725

• Samet
    2. Replies
      725
      Views
      174k
      725
    3. 4 Şubat

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 8.9k

• Interstellar
    2. Replies
      8.9k
      Views
      399k
      8.9k
    3. 4 Şubat

1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 4.4k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      4.4k
      Views
      408k
      4.4k
    3. ANGARALI

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. 23-24 Haziran Marmara'nın Kuzeyinde Şiddetli Hava Olayları 45

• Storm Chaser
    2. Replies
      45
      Views
      4.5k
      45
    3. High'SKiLL | JET*

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 3 (26.06.2021) Genel Yorumlama 11

• Samet
    2. Replies
      11
      Views
      311
      11
    3. berkay_tuku

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 3 (26.06.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      254
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) 40

• Samet
    2. Replies
      40
      Views
      578
      40