Posts by Dincer41

Bakıcaz artık böyle gelmesi bile yeterli örtü görürüz her türlü. 2 gündür sabahları doğulayıp akşamları batılıyor yarın sabahda aynısını yaparsa harbi ağır topa tutacam.

Bana çok radikal olmasa da yapacak gibi geliyor hocam ama hislerle olacak bir iş değil tabi ki . Neyse artik belli bir yere geldi sistem sizin de dediğiniz gibi . Çok ağır alehimize değişim olmadığı sürece sıkıntı yok.

Sapma haritası ve 500hpa diyagramı Kocaeli/Sakarya civarlarından ana çıktıyla aynı sayılır diyagram.

O sapma değerleri hala risk var diyor ama lehimize daha güzel bir şekilde de evrilebilir . Bakalım gfsnin gece güncellemesindeki trendi ne olacak .

Bir ekleme daha yapalim . 1. Salinim icin Ecmwf en sıcak senaryoyu sunmuş . 850 hpa sicakliklari bakimindan

Sevinecem de sevinemiyorum Ecmwf 3 gündür aynısını yapıyor . Akşam güncellemelerinde yargılıyor . Sabah bir anda dönüş yapıyor. Ama bu haliyle gelsin muazzam olur çoğu yer bayram eder . Gfs biraz daha batılarsa bu iş olacak . Bu arada 850 sıcaklıklarinda 1. Sistem için Ecmwf Gfs'yi kendine benzetti . Bunu da değerlendirmekte fayda var .

dostlar sizce yalova merkez yerde kar gorur mu?en azindan son ciktiya gore.

Hocam bence görür . Yalova'nın kendine has sıcaklıklarına pek hakim değilim ama sistem olan anlarda çevre illerin sıcaklıklarına bakarım Yalova genelde 0.5 , 1 derece daha yüksek seyrediyor yanlışsam düzeltin . yine de 1. Sistemde de 2. Sistemde de örtü göreceğini düşünüyorum .

Ecmwf Gfs'den kötü çıkmasın . Şu haliyle kabulüm konumum olarak . Bunun çok üstü olabilirdi o yöne evrildi bir ara ama zayıfladı . Neyse kar göreceğiz uzun bir aradan sonra 😁 kim bilir belki de sürprizlere çok açık bir sistemdir . 1. Sistemi yaşarken atmosfer modellere çalım atsa 2. Sistem direkt etkilenecek . Ki 48 saat kaldı tam amlamıyla bire bir aynı değiller aralarında hala daha farklılıklar bulunmakta . Bu saatten sonra Ecmwf'yi takip edelim sonra bekleyelim görelim .

Gfs bu sefer de öğlene göre iyi geldi 2. Sistem için . Evet bir anda Ecmwf gibi olmuyor maalesef ama yapılabilecek en iyi değerlendirme sanirim bu . Sabahtan bu yana 300 km belki daha fazla batılı geliyor . Hiçbir şey bitmiş değil bana göre . Ecmwf'nin dün akşamki çıktısını görmek kötü oldu ya . Hepimizin beklentisini zirveye cikarmisti .

2.Salınım yaklaşık 115 120. Saatte ve her güncellemede farklı farklı değişimler görüyoruz bunun daha yolu var takibe devam edicez. Gfs diyagramına yeni baktım sabaha göre görüntü gayet iyi geldi bana , 6 senaryo falan biraz daha aşağı meyillenmiş . Ecmwf dün akşam tabiri yerindeyse maximum verimli bir güncelleme yapmıştı . Değişeceği kanısına az çok varmıştık . Sabah, hem sistemin gücünü biraz kırmış hem de ülkemizin daha doğusundan giriş yapmış. Hakkımızda hayırlısı en azından çoğu ilimiz kar görecek , örtü görecek. Batı Karadeniz'deki illerimiz ise bunun bir tık üstünde 😁 . Temkini elden bırakmadan takibe devam .