Posts by Dincer41

Hocam öncelikle konunuz hayırlı olsun , umarım başarılı olursunuz. Yukarıda geçen konuşmalar için ben de fikrimi söylemek istiyorum .

Forumda yazar tahmincilerimiz var , evet genellikle tahminlerini uzun vadeli yapıyorlar ama bu işin de zevki bu ya . Burada zaten birçoğumuz son 2-3 gün kala az çok neyin ne olacağını biliyoruz . He tahminler bazen tutmuyor evet o da doğru,tavsiye olarak belki tahminler yazılırken biraz daha kesin ifadelerden çok , olasılık üzerinden yapılabilir ancak burada da kişilik özellikleri devreye giriyor ben bir kitleye karşı tahmin yapsam bu kadar cesaretli davranamam , bu söylediğim sakın yanlış anlaşılmasın . Bu cesaretlerinden dolayı da tahmincilerimize sonsuz saygım var .

Spor tabiriyle bu yazıyı desteklersem eğer derim ki : Atmadığın her şutu kaçırırsın . 👍 Bu yüzden arkanızdayım .

havakar54 Hocam geçmiş olsun.

Sistemle ilgili biraz yorum yapmak istiyorum . Açıkçası ben dün geceki mini örtüden sonra gündüzü kestirip atmıştım . Başiskele'de okulum , muazzam kar yağdı örtünün üstüne baya bi örtü koydu şu an Gölcük'te arabamızın üstüne hiç dokunmadık sistem başlangicindan bu yana , yaklasik 6 cm falan kar var . Görsel yönden müthiş bir sistemdi ama etkin kısmını gündüz almak biraz üzücu oldu . Neyse sağlık olsun insallah büyük baligi tutariz.

Ecmwf Ens meteocielde güncellenmiş , yaklaşık 75 80 km daha batılı gözüküyor izobar eğrilerinden karşılaştırma yaptığımızda . Diyagrama da şimdi baktım ana senaryo en sıcak çıktı konumunda . Yani artık yaptığım yorum taşın suyunu çıkarmak gibi oldu farkındayım hep aynı seyleri yazıp çiziyoruz , ama sonuna yaklaşınca gelişmeler alehimize oluyor . Hayırlısı neyse o olsun yarın sürprizlerle karşılaşacağımız bir gün olmasını diliyorum . İyi akşamlar ..

Tanıdığım Gölcük yine karla karışık yağmur belki yağış yoğunlaşınca kara dönen bir yağış tipi ile 1. Sistemi geçirir sürprizler olursa durum farklılaşır . 2. Sistemden ise umudum var yerde hatrı sayılır örtü yapacağina inaniyorum .

Bakıcaz artık böyle gelmesi bile yeterli örtü görürüz her türlü. 2 gündür sabahları doğulayıp akşamları batılıyor yarın sabahda aynısını yaparsa harbi ağır topa tutacam.

Bana çok radikal olmasa da yapacak gibi geliyor hocam ama hislerle olacak bir iş değil tabi ki . Neyse artik belli bir yere geldi sistem sizin de dediğiniz gibi . Çok ağır alehimize değişim olmadığı sürece sıkıntı yok.

Sapma haritası ve 500hpa diyagramı Kocaeli/Sakarya civarlarından ana çıktıyla aynı sayılır diyagram.

O sapma değerleri hala risk var diyor ama lehimize daha güzel bir şekilde de evrilebilir . Bakalım gfsnin gece güncellemesindeki trendi ne olacak .

Bir ekleme daha yapalim . 1. Salinim icin Ecmwf en sıcak senaryoyu sunmuş . 850 hpa sicakliklari bakimindan

Sevinecem de sevinemiyorum Ecmwf 3 gündür aynısını yapıyor . Akşam güncellemelerinde yargılıyor . Sabah bir anda dönüş yapıyor. Ama bu haliyle gelsin muazzam olur çoğu yer bayram eder . Gfs biraz daha batılarsa bu iş olacak . Bu arada 850 sıcaklıklarinda 1. Sistem için Ecmwf Gfs'yi kendine benzetti . Bunu da değerlendirmekte fayda var .