Posts by _SoykanTevfik_

Maske mi :). Daha başvurduğum beş maske bir haftadır gelmedi. 1 sene boyunca elimizdekini kullanırız artık. Elbette dikkat edeceğiz bu süreçte ancak bir gerçek var ki yaşıyoruz çalışmak zorundayız, çocuğumuz olacak, evleneceğiz, annemiz babamız var yanında olmak zorunda olacağız Vs.

Çalıştığın zaman iş yerinden virüs kaparsan ailene bulaştırırsan ne yapacaksın? bence hiç bir şey yapamayacaksın hatta pişman olacaksın (burada tabi ki virüsü kapan suçlu olmayacak eğer gerekli tedbiri aldıysa). bazı çalışanlar zorunlu çalışmak zorunda fakat eğer kendi işinse ne yazık ki iş yerin kapalı olacak ailen için kendi sağlığın için. işe gitmesi zorunlu olanlarda kendi önlemlerini en üst seviyede alarak çalışmak zorunlu üstte hayat yavaş yavaş normale dönecek yazmışsınız Hayat 1 yıl boyunca daha bu yüzden asla normale dönemez sonbaharda 2. dalga gelir belki daha ölümcül gelir belki daha hafif gelir fakat çoğu bilim adamı daha sıkıntılı gelebileceğinden endişeleniyor. Bu alıntıyı üstte hayat yavaş yavaş normale dönecek dediğiniz için yazdım.

Dünya geneli yapılana emin olmayalım ama birkaç kişide görülen 30 güne mi inanalım sizce? Sadece soruyorum. Dünya geneline inanmayalım da neye inanalım? 5-7 gün ayakları yere basan, somut örneklere dayalı bir veri ve çok yaygın şekilde 4-14 gün kuluçka süresi var.

Bu yazdıklarım ilk mesajda dediğim gibi geçen cumadan bağımsız tekrarlamakta fayda görüyorum. O konuda yorum yapamam çünkü enfekte olanın birine bulaştırma, bulaşan kişinin başka birine bulaştırması diye diye uzar gider. Umarım herşey iyi olur.

Bir kaç kişide 30 günde görülmedi ve ben 14-30 arası diyorum tek 30 gün değil ortalama süreleri bunlar çoğunlukta 5-7 günde de çıkıyor olabilir ben bu da bir seçenek diyorum eğer Cuma günü sokağa çıkan insanlardan bazıları kapıp 5-7 gün içinde belirtiler ortaya çıktıysa atlatmışızdır ne güzel. eğer çıkmadıysa haftaya çıkar diyorum bende. Ve evet sonda dediğinizde olabilir. çok iyi gidiyoruz şu anda maşallah haftaya da iyi gidersek her şey çok güzel olur :thumbup:

Cuma gecesinden bugüne 8 gün oldu. Kabul edelimki , elimizde ki cuma gecesinin fotosu berbattı. Bu fotoya bağlı olarak da beklentiler , öngörüler artışın fazla olacağı yönündeydi. İyi ki olmadı. Ben o gecenin sonuçlarını ,tam anlamı ile olmasada , büyük çoğunluğunu aldığımızı düşünüyorum.

Son iki günlük yatay seyir ve bugünün nispeten düşük rakamları , hafta sonu dışarı çıkma yasağının meyvalarıdır. Test-vaka oranları pazartesi , salı günü yine artabilir . Ama umarım bir süre yatay seyir olur.

Önümüzdeki Haftayı atlatırsak artık rahatlarız bakalım.

Benim makalem senin makalen diye bir durum yok, kendi bilim kurulumuz ve Dünya geneli kabul edilen kuluçka süresi 4-14 gün. Ortalama değer ise 5-7 gün. Sizin makale de birkaç kişide istisna 30 güne uzadığı görülmüşse, yüzbinler 4-14 gün içerisinde. Sizce hangisi kabul görmeli? Yüzdelik pasta yer kaplamayacak kadar küçük bir değer.

Ayrıca 5-7 gün diyen makaleler varsa mesajınızı 4-30 gün olarak güncellemelisiniz.

Yüzbinler olduğunu nereden biliyorsunuz? bilim kurulumuz var aynı tarihte 3 hafta önce bir bilim kurulu üyeside kuluçka süreleri uzayabilir bazılarında erkende olabilir demişti Twitter dan görmüştüm haber yapmışlarsa buraya atarım. Dünya genelinin kabul ettiğine pek emin olmayın. Ayrıca tartışalacak bir durum yok haftaya artış olursa görürüz olmazsa kutlarız ;)

Bazı uç noktalarda 30 güne kadar kuluçka olduğu görülmüştü ancak bu yaygın bir durum değil.Yaygın kuluçka süresi 5-7 gün, 14 güne kadar çıkabilir kuluçka bazı nadir hastalarda 30 günü de bulabiliyor.O yüzden nadir durumlarda görülebilen rakamı hiçbir ülke kabul görmüyor kuluçka süresi olarak normal olarak.

Yani 5-7 günde eğer çoğu kişide belirtiler başladıysa ve sonucumuz buysa yüksek ihtimalle başarılı bir şekilde atlatmışızdır her şey haftaya belli olacak bakalım sağlık bakanıda haftaya pik yapabiliriz diyor

Ben diğer tartışılan konudan bağımsız olarak birşey sormak istiyorum: Kuluçka süresi nasıl 14-30 gün oluyor? Nerede okudunuz bunu? O zaman şu tarihe kadar yapılan tüm karantinalar boşa yani zira 14. günde salınıyorlar. Ortalama kuluçka süresi pek çok kaynağa göre 5-7 gün, iyi araştırmanızı öneriyorum.

Bir çok kişide 3 hafta önce 20-37 günde çıktığı yazmıştı Amerikalı basında ben bir çok yere bakıyorum 5-7 gün diyen makalelerde var 14-30 gün diyen makalelerde bende sizin iyi araştırmanızı öneririm tek bir kaynağa bağlı kalmayın. Bu konuda bir kesinlik yok sadece bilimsel çalışmalar var ben o bilim adamlarının yaptığı çalışmalara dayanarak söylüyorum 5-7 günde olmuşsa biz geçmiş isek geçmişizdir zaten geçmemiş isek haftaya göreceğizdir.

5.5 gun olmasi lazim

Avrupalı bilim adamlarının yazdığı makalelerde 14-30 gün diyordu hocam bizim Ülke de başka Ülkelerde de bir kaç koronalı hastanın durumunu twitter dan okuduğumda belirtileri 8-9 bazılarının 18 gün içerisinde başladığını yazmışlardı bu da bu makaleleri aslında doğruluyor eminim ki daha önce belirtileri başlayan kişilerde vardır tabi

peki dediğinizi kabul edersek , son iki gündür ki paralel seyrin ve bugün ki düşüşün sebebi nedir.?

Ben cuma gününün etkisinin korkulduğu gibi çıkmadığını düşünüyorum.

Filyasyon bunu bakanda söylüyor başka etkenlerde vardır eminim ki 20 yaş altı 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı gibi ama Cuma gününün etkisini niye hala görmediğimizi size açıklayayım. Cuma gününden bu yana 9 gün geçti çoğu bilim adamı belirtilerin genellikle 14-30 gün içinde başlayacağını söylüyor , test yaptırıp test sonucununda çıkma süresinin 48-72 saat arası olduğunu düşünürsek ancak haftaya çıkacaktır çok yüksek ihtimalle Cuma günün sonuçları