Posts by ThomYorke

ThomYorke sanli son 2 kış çok iyiydi.Bence bu Son 2 sezonun eniyisi.

Hadi 2018 neyse de gecen yili bu yilla karsilastiramayiz bile.Gecen yil sahillerde 8 9 kere havada kar gorduk ayrica 2 kere 50 metrelik rakimlarda ciliz ortuler vardi.23 subat sisteminde 20 cm' yi goren yerler vardi.Gecen kis su ana kadar bu kisin en az 2 3 kat daha guzel halidir.2018 bayagi kotuydu ama o da kil payi bu yildan iyi bence.Son bir sistemle iyi bir kar alirsak 2 yili da gecebiliriz hala.Su an en kotusu.

Zaten kar yagisinin en sevdigim yani gercek ustu bir his birakmasi.Daglar da zaten sehir hayatindan eser olmadigi icin sehirde buyuyen biri olarak gercek ustu geliyor ama sehre kar yagdigi zaman o verdigi gercek ustu his paha bicilemez.

Kayak merkezine yada kar yağan bir yere gitmek aslında kolay da böyle kapının önüne şehrine yağması bambaşka birşey çok farklı Duygu anlayamazsınız mahallenin o usul usul kar tutmasi komşunun çatısinin kar tutmasi anlayamazsınız 😂^^

Ben daglar veya tepeler gibi insanlarin yasam alani kurmadigi yerlerde kar gormeyi inanilmaz cekici bulmuyorum.Tabii yine kar kardir her turlu guzel ama sehre yaginca o sokaklarin kaldirimlarin uzerini kaplayip zaman mekan ve yön algisinda yarattigi karisiklik ve sehre kattigi kaotik his bambaska oluyor.Daglik bir yerde 50 cm gorecegime sehirde 10 cm' yi tercih ederim.

2015 neydi ya... Hava tertemizken uzaklardan gelen sis(kar) bulutu görüş mesafesini düşürürdü önce. Sonra tek tük hafif kar atıştırmaya başlar, 15 dakika sonra bulunduğum yerde göz gözü görmezdi... Sıcaklık da müsait olurdu ve açılan yollar, erimeye başlayan yerler tekrardan bi 5 10 cm kara kavuşur, örtü tazelenirdi... Hey gidi günler hey.

Burda dukkan onlerini temizliyordu esnaflar ben de radara bakip guluyordum 5 dkda eski haline donuyordu tekrardan ^^

Hocam maltepe çoğu sistemde nasibinden daha fazlasını alıyor. Tamam belki rakımı fazla yerlere göre az ama rakımı düşük yerlere göre yüksek alıyor.

Kesinlikle.Her sey guney veya kuzey ayrimi degil.Mesela Avcilar 2012 ve 2015 dek sistemlerinde İstanbulun en cok kar alan ilk 5 yeri arasindaydi guneyde olmasina ragmen.Dek sistemlerinde sicaklikta uygunsa tamamen konuma gore.Siklon yagisinda ise 6 ocak tarzi olursa guney kuzey arasinda hicbir fark olmaz sadece rakimlar arasinda ufak farklar olur o da yagisin kara cevirme saatine gore.Ama asiri kuvvetli siklonlarda kar genellikle her yerde yaklasik zamanlarda basladigi icin cok fark olmuyor.6 ocak sisteminde Avcilar 0 rakim ile Beylikduzu 170 rakim arasinda bile cok az fark vardi.

ne ? İstanbul"un güney sahilleri her sistemde en az karı alan nokta oluyor Kadıköy-Maltepe-Kartal-Pendik-Tuzla sahilleri şanssizlar her konuda özellikle e5 civarı ve güneyi ayri birşey Akdeniz iklimi gibi

Mesela Beylikduzu de asiri guneyde bir ilce ama her sistemde en cok kari aliyor.Rakim en buyuk etken.Kuzey sahillerinin ben guney sahillerden inanilmaz fazla kar aldigini sanmiyorum orada oturan yok ama.Sonucta rakim 0.

Ah bunu kim icat etiyse.:D Neyse şükür bunada. Dekleri ben takip edecem anlaşıldı, yada uyukluycam. Bi gözüm açık deke bakarım artık. Güzel bir kütle gördüm şimdiden uyuyamıyorum zaten o yüzden. ^^

Radari takip edip kutlelerin varis suresini tahmin etmeye calis o saate de alarm kur.Zamaninda boyle cok kutle yakalamistim uykudan uyanip ^^