Posts by HF Bot

  Huni bulut, alçak seviye kümülonimbus bulutlarının tabanında yer yüzeyine doğru uzanan, dönen bir rüzgara bağlı huni şeklindeki fırtına bulutlarıdır. İlk başta oluşumunda ana bulut tabanında sivilce veya koni şeklinde bir çıkıntıya benzer. Gelişip yere değmesi durumunda kasırga oluşur. En çok supercelller ile birlikte görülür. Şiddetli bir fırtınanın habercisi olarak görülür ve görüldüğü an kendinizi korumaya almanız tavsiye edilir.

  Huni bulut oluşumunda su damlacıklarının yoğunlaşması rol oynar. Yoğunlaşan su damlacıkları dönen rüzgar etkisiyle buluta doğru çekilir ve yoğun bir alçak basınç oluşur. Bunun sonucunda huni şeklinde yer yüzüne doğru yaklaşmaktadır. Oluşumunda kümülonimbus bulutlarıyla benzerlik göstermektedir ve yüksek kararsızlık gereklidir. Huni bulutun kasırgadan farkı yere ulaşmamasıdır, yere ulaştığı an kasırga olur. Fakat çoğu huni bulut kasırgaya dönüşemeden yok olmaktadır.

  Huni Bulut Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/huni-bulut-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ucag…rpar-mi-carparsa-ne-olur/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/cape-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/bulut-patlamasicloudburst-nedir/

  Ay kuşağı, ay ışığının su damlacıklarında kırılmasıyla meydana gelen kuşaktır. Gökkuşağından farkı ay ışığı ile oluşmasıdır. Beyaz gökkuşağı olarakta bilinir. Beyaz gökkuşağı denmesinin sebebi ise ay ışığının güneş ışığına göre çok soluk olması nedeniyle, insan gözünün ay kuşağında renkleri birbirinden ayıramaması ve bu nedenle beyaz görünmesindendir. Fakat fotoğraf makineleri ile uzun pozlama esnasında renkler birbirinden ayırt edilebilmektedir. Tarihte ise ay kuşağından ilk olarak M.Ö 350 yılında Aristotales, Meteoroloji adlı eserinde bahsetmiştir.

  Oluşumunda su damlacıkları rol aldığı için büyük şelalerde ve sağanak yağmur esnasında gözlemlenebilir. Ay gözleyene göre tam karşıda olmalıdır ve ayın çok parlak olması gerekir. Bu nedenle ayın dolunay fazı yada ona çok bir fazda olması gerekir. Bir diğer şart ise ayın gökyüzünde alçak bir noktada olması gerekmektedir, yani ayın yaklaşık <42 derece olması gerektiğinden gün batımından sonraki birkaç saat veya gün doğumundan önceki birkaç saate kadar gözlemlenebilmesi muhtemeldir. Gecelerin uzun olması sebebiyle kış aylarında gözlemlenebilme ihtimali artar. İşte tüm bu gereklilikler ay kuşağını nadir ve harika bir doğa olayı yapar.

  Dünya’da ABD’de Yosemite Ulusal Parkı, Afrika’da Victoria Şelalesi ve Hırvatistan’da Plitvice Gölleri ay kuşaklarının gözlemlenebildiği en ünlü yerler olarak bilinmektedir.

  Ay Kuşağı Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ay-kusagi-nedir/

  Fön duvarı, fön rüzgarları sırasında bir dağ sırtı boyunca oluşan kümüliform bulutlardır. Orografik bir buluttur ve fön bulutu olarak da bahsedilir. İsmini şekli itibariyle duvara benzediği için almıştır. Özellikle Alplerde görülen bolca fön rüzgarı nedeniyle bolca görülmektedir.

  Fön duvarı fön rüzgarını oluşturan hava parselinin dağ yamacı aşarken yükselmesi esnasında oluşur. Dağın rüzgara bakan yamacında oluşur. Dağa paralel ve dik bir şekildedir.

  Fön Duvarı Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/fon-duvari-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/dina…rmik-yuksek-basinc-nedir/

  Bayrak bulut, yüksek bir dağın tepesinde oluşan ve şekli itibariyle dağa asılı bir bayrak gibi gözüktüğünden ismini bundan alan orografik bir bulut tipidir. Dağın tepesinde oluştuğundan dolayı zaman zaman rüzgarla taşınan karla karıştırılmaktadır. Dünya üzerinde en ünlü örneği sık sık oluştuğu için Matterhorn, İsviçre’de bulunmaktadır.

  bayrak-bulut-nasil-olusur-300x300.jpg

  Bayrak bulutu oluşurken, rüzgar bir dağa veya tepeye çarpınca yükselmeye zorlanır. Hava yükselirken içerisinde ki su buharı yoğunlaşır ve bulut oluşur. Rüzgar eserken sabit durmaktadır. Bir dağda hakim rüzgarın mevcut olduğu yönde oluştuğundan dolayı sene boyu hakim rüzgarın bulunduğu yön, bulut nedeniyle ortalama olarak daha soğuk olacak ve daha az güneş ışığı ve daha fazla yağışla karşılaşacaktır.


  Kaynak: https://www.havaforum.com/bayrak-bulut-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/diyagramlar-nasil-okunur/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/accu…asya-turkiye-kis-tahmini/

  Oklüzyon cephe, sıcak ve soğuk cephenin var olduğu bir alçak basınçlı sistemde; soğuk cephenin sıcak cepheden hızlı hareket ederek sıcak cepheyi yakaladığı anda sıcak havanın yükselerek oluşturmasını sağladığı cephedir. Yer kartlarından konumu tespit edilebilen oklüzyon cephe, ince bir şerit üzerinde sırasıyla pembe üçgen ve yarım daire simgesiyle gösterilir. Genellikle cephelerin son zamanlarında oluşur ve iki çeşit oklüzyon cephe vardır. Sıcak oklüzyon cephe ve soğuk oklüzyon cephe.

  okluzyon-cephe-nasil-olusur-300x233.png

  Soğuk cephe gerisindeki hava, sıcak cephe önündeki havadan daha soğuk ise bu cephe soğuk oklüzyon cephedir. Soğuk cephe gerisindeki havanın, sıcak cephe önündeki havadan daha sıcak olması durumunda ise bu sıcak oklüzyon cephedir.

  Oklüzyon cephe‘de altocumulus, altostratus ve cirriform bulutları gözlenebilir. Genellikle sistem sonlarında gözüken bu cephe; yavaşça hareket eder ve yağış oluşturabilir.

  Oklüzyon Cephe Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/okluzyon-cephe-nedir/