Posts by HF Bot

  Sirrokümülüs yüksek irtifalı troposferik bulutların üç ana tipinden biridir. Görünüş olarak yayılmış ince beyaz parçacıklar görünümündedir. Bu parçacıklar birbirine bağlı yada ayrık olarak, düzenli bir şekil oluşturacak şekilde konumlanmıştır. Bunun dışında sirrokümülüs bulutları birçok hava olayının habercisi olabilir. Konveksiyon olaylarını önceden haber verebileceği gibi, öğleden sonra ve akşam orajlı bir hava kütlesinin habercisi olabilir. Ayrıca sirrokümülüs eğer batıdan gelirse sıcak cephe habercisidir ve 18-36 saat içerisinde yağış başlayacaktır.

  Sirrokümülüs bulutları ortalama olarak 5-12 km arası irtifada bulunur. Buz kristalleri ve soğuk su damlacıklarından oluşmuştur. Yağışa neden olmazlar fakat bazen virgaya neden olabilirler. Çok saydam bir yapıya sahiptir ve bu nedenle zaman zaman görülmesi zorlaşabilir. Saydamlıkları yüksek olduğu için herhangi bir gölgelemeye neden olmazlar. Harika bir görünüme sahip sirrokümülüsler, meteoroloji severler için zaman zaman çok güzel görüntülere yol açarlar.

  Sirrokümülüs Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/sirrokumulus-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/kirci-nedir-kirci-yagis-ne-demek/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ao-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/nao-nedir/

  ÖNCE YAĞMUR, SONRA KAR BAŞLIYOR…

  Yurdumuz Salı gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Mega kent İstanbul; 11-13 Aralık 2018, 19-20 Aralık 2018, 25-27 Aralık 2018, 3-5 Ocak 2019, 6-8 Ocak 2019 tarihlerinde görülen kar yağışının ardından bu kış sezonunun altıncı kar yağışını almaya hazırlanıyor. İstanbul’da Pazartesi etkili olacak Lodos yönlü kuvvetli rüzgarın ardından Pazartesi gece geç saatlerde sağanak yağmur kente giriş yapacak. Tahminlere göre yağmur şeklinde başlayan yağışlar Salı sabah saatlerinden sonra rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetli şekilde esmesi ve soğuk havanın kente giriş yapmasıyla birlikte karla karışık yağmur ve kara dönmeye başlayacak. Kar yağışının mega kent İstanbul’un özellikle yüksek kesimlerinde ulaşımda aksamalara neden olabilecek düzeyde beyaz örtü oluşturması bekleniyor.

  KAR YAĞIŞI YAKLAŞIK 15 SAAT SÜRECEK

  Meteorolojik sayısal tahmin modellerine göre İstanbul’da kar yağışı Salı sabah saatlerinde başlayıp Çarşamba gece saatlerine kadar sürecek. Kar yağışının Salı günü 10:00-18:00 saatleri arasında en yoğun şekliyle görülmesi tahmin ediliyor. Beklenen bu kar yağışlarının kıyı şeridinde salı öğlen saatlerinde zaman zaman sulu kar şeklinde görülme ihtimali bulunuyor. Kar yağışının Çarşamba akşam geç saatlerden itibaren Avrupa yakasından başlayarak etkisini kaybetmesi bekleniyor. Yaklaşık 15 saat sürmesi beklenen kar yağışıyla birlikte mega kent İstanbul’un yüksek kesimlerinde 5-12 cm, kıyı kesimlerinde yağış anında 1-3 cm, iç kesimlerinde ise 2-5 cm kar örtüsünün oluşması tahmin ediliyor.

  Haber: Hava Forum / 13.01.2019

  İstanbul’a yine kar geliyor… yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/istanbula-yine-kar-geliyor/

  Havanın kar toplaması nedir? Güneş kar topluyor ne demek?

  Kış mevsiminde halk arasında sıkça kullanılan cümlelerin başında “hava kar topluyor” “güneş kar topluyor” gelir. Peki bu cümlelerin bilimsel gerçekliği var mıdır? Kısmen de olsa bu soruya bilimsel olarak evet cevabı verebiliriz. Kar yağışının olduğu havalarda güneşin açmasıyla genellikle erime gerçekleşir. Erimeyle birlikte kar suları buharlaşmaya başlar. Buharlaşan su yükselir, yükseldikçe yoğunlaşarak soğur ve netice olarak meteorolojik şartların elverişli olması halinde tekrar yağış şeklinde yeryüzüne düşer.

  Bu tür söylemler ayrıca “DEK” olarak ifade edilen deniz etkisi kar yağışlarında da sıkça görülür. Halk arasında bu tür yağışlı sistemlerde genellikle güneş de gözüktüğü için güneş kar topluyor ifadesi kullanılır.

  Hava Kar Topluyor Ne Demek? Güneş Kar Toplar Mı? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/hava…emek-gunes-kar-toplar-mi/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/lodos-firtinasina-karsi-dikkat/

  Lodos Niye Kötü Yapar? Lodosun insana etkileri…

  Lodoslu havalarda pek çok insan baş ağrısından şikayet etmektedir. Halk arasında sıkça ifade edilen “lodos çarptı” deyiminin bilimsel nedeni vardır. Migren tarzı baş ağrısının en önemli nedeni lodosun yol açtığı havadaki basınç değişiklikleridir. Ayrıca lodos rüzgarının taşıdığı çeşitli toz ve mineraller de baş ağrısı ve migrenin tetikleyicileri arasında sayılmaktadır. Lodos rüzgarı ile gözle görülmeyen çok küçük toz ve mineraller havanın teneffüs edilmesiyle birlikte insan vücuduna girmektedir. Bu da birçok insanda baş ağrısına neden olmaktadır.

  Ayrıca hormonal dengeyi bozan ve psikolojik sorunlara da yol açan lodosun etkileri baş ağrısıyla sınırlı değildir. Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, çalışma isteğinin azalması gibi şikayetlere de neden olmaktadır. Lodoslu havalarda baş ağrısı yaşayan insan sayısının arttığını belirten uzmanlara göre, bu durumdan korunmanın en etkili yolu ise mümkün olduğunca rüzgara maruz kalmamaktır. Lodosun yarattığı hava değişimleri, duyarlı olanları daha çok etkiliyor, bu nedenle özellikle sinüzit şikayeti olanların daha dikkatli olması gerekiyor.

  Lodos Baş Ağrısı Yapar Mı? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/lodos-bas-agrisi-yapar-mi/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/mjo-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/istanbulda-kar-bekleniyor/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/kar-…-sicakligi-nasil-degisir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ista…ar-ne-zaman-baslayacak-2/

  Bitlis’te etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle şehir adeta kara gömüldü. Yeni yılın ilk gününde de devam eden kar yağışıyla aşırı kar birikintisi oluştu. Bu duruma alışık olan Bitlis halkı oluşan manzaraya çok şaşırmadı. Bitlis merkezde kar kalınlığı 1 metreye ulaşırken, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi aştı. Tek katlı evler ve araçlar kardan görünmez oldu. Kar yağışı nedeniyle birçok köy ve mezra yolu da ulaşıma kapandı. Bitlis İl Özel İdaresi’ne ait 9 ayrı şantiyede 60 iş makinesi ve 90 personel, kapan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

  Yeni yılın ilk kara gömülen şehri Bitlis oldu… yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/yeni…omulen-sehri-bitlis-oldu/

  Yurdumuz yeni yıla mevsim normallerinin biraz altında seyreden sıcaklıklarla giriş yapacak. Doğu kesimler hariç yeni yılın ilk saatlerinde yağış beklenmiyor. Yurdun büyük bir kısmında 31 Aralık Pazartesi günü parçalı, çok bulutlu bir hava hakim olacak. Yılbaşı gecesi kar yağışının görüleceği tek bölge Doğu Anadolu Bölgesi olacak. İstanbul 3 derece, Ankara -2 derece, İzmir 3 derece civarındaki sıcaklıklarla ve yağışsız bir havayla yeni yıla girecek. Yeni yılın ilk günü ise öğlen saatlerinden itibaren Ankara, Eskişehir, Afyon ve çevrelerinde de hafif kar yağışı bekleniyor. Sayısal tahmin modellerine göre 4-5 Ocak’tan itibaren ise kuvvetli soğuklarla birlikte kar yağışı çok daha geniş alanda görülebilir.

  İSTANBUL, İZMİR, ANKARA’DA KAR BEKLENİYOR…

  4-5 Ocak’tan itibaren balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte Marmara, Ege, İç Anadolu ve Batı-Orta Karadeniz’de sıcaklıklarda hızla düşüş bekleniyor. Sıcaklıklardaki düşüşle birlikte yağışların İstanbul, İzmir gibi kıyı şeridinde yer alan birçok şehirde dahi karla karışık yağmur ve kara dönmesi bekleniyor. Yağışın güzergahı ve şiddeti için en önemli faktör siklondur. Siklon olarak ifade edilen alçak basınç sisteminin hareket konumunun sayısal model tahminlerinde net olarak belli olmamasından dolayı kar yağışının etki alanı da henüz netleşmemiştir. Siklon konumunda gerçekleşecek değişiklikle İstanbul ve İzmir gibi kıyı şeridinde yer alan şehirlerde tahmin edilenden çok daha fazla kar yağabilir.

  Haber: 30/12/2018

  Yeni yılın ilk günlerinde kar geliyor… yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/yeni…k-gunlerinde-kar-geliyor/

  3 Aralık’ta Çin’de kar yağdı. Bu kar yağışı kuvvetli rüzgarla beraber fırtına şeklinde yağdı ve yer yer 30 cm birikim yaptı. Fakat klasik kar yağışından bir fark vardı : Kar sarı renkteydi. Birçok kesim tarafından yerde oluşturduğu birikimi tiramusuya benzetilen bu kar, görüş kaybına neden oldu. Peki nadir gelişen bu hava hadisesi nasıl gerçekleşti?

  Kuvvetli rüzgarlarla gelen sistem Karamay bölgesinde kum fırtınasına neden oldu ve rüzgar oluşan tozları güneye taşıdı. Bu sırada düşük sıcaklığa sahip Urumçi, Changji gibi bölgelerde karla beraber taşınan tozlarda düştü. Tozlar ve hava kirliliği nedeniyle kar sarı renge büründü. Otoyollarda ve meydanlarda görüş kaybı nedeniyle polisler görevlendirildive halkın maskeyle dolaşması önerildi. Yağan kar durduktan sonra bir süre daha toz akışı devam etti ve kar örtüsünün üzerinde kalınca bir toz tabakası yarattı. Ayrıca tozlar ve hava kirliliğiyle gelişen bu karın, kesinlikle yenmemesi gerektiği uzmanlarca vurgulandı.

  Sarı Kar Nasıl Oluşur? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/sari-kar-nasil-olusur/