Posts by HF Bot

    Kaynak: https://www.havaforum.com/10-gun-daha-kurak-havaya-devam/

    Kaynak: https://www.havaforum.com/10-gun-daha-kurak-havaya-devam/

    Geçen Haziran ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı, Kuzey Kaliforniya Körfezi’nde erken gerçekleşen sıcak hava dalgası nedeniyle toplu midye kayıpları gözlemlendi. Bodega Head bölgesinde gerçekleşen olaylarda, sıcağın midyeleri kabuğunda pişirdiği ve son 15 yılın en büyük toplu ölümlerden birine sebep olduğu ifade edildi. Uzmanlar, midyelerin kabuklarının açıldığını ve bazılarının boş, bazılarının ise dolu olduğunu ifade etti. Ayrıca midyenin temel bir tür olduğu, ormandaki ağaçlar gibi pek çok türe barınak ve habitat sağladığı ve bu nedenle toplu kayıpların pek çok türü etkileyeceği ifade edildi.

    Aslında 27 derece civarında seyreden hava sıcaklığı insan için pek yüksek olmasa da, bu sıcaklıklar midyeleri neden öldürmüştü? Tipik olarak bu bölgede en kuvvetli sıcaklıklar yaz sonu ve sonbahar başında gerçekleşir ve bunun yanında yaz sonu ve sonbahar başında gelgit sonucunda en düşük su seviyesi gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde gerçekleşir. Yaz başında ve ilkbaharda ise bu durum sabah geç saatler ve öğleden sonraya kayabilir. Bunun sonucunda açıkta kalan türler sıcaktan maksimum etkilenir. Sıcak havalarda kayaya bağlı bir midyede, doku sıcaklığının 105 dereceye kadar ulaşabileceği belirtilmektedir! Olağan dışı gerçekleşen bu sıcak hava dalgaları, başta midye olmak üzere pek çok canlıyı zorlamaktadır.

    Uzmanlar, bu olayın ilk kez olmadığını fakat en şiddetlilerinden biri olduğunu ifade ettiler. Ek olarak bu tip olayların sıklaştığı ve bölgede ki ekosistemin yavaş yavaş değişebileceği aktarıldı. Bunun yanında okyanusların yükselen ortalama sıcaklığıyla beraber Dünya genelinde pek çok deniz türü tehdit altındadır…

    Sıcak Hava Dalgası Kabuğunda Midyeleri Pişirdi! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/sica…ugunda-midyeleri-pisirdi/

    Rotor Bulutu, dağ tepelerinin altında oluşan türbülanslı ve düzensiz bulutlardır. Dağlara yatay ve paralel bir eksende dönerler. Rotor bulutunun tabanında esen rüzgarın, orta kısmında ve üstünde esen rüzgara göre ters yönde esmesi nedeniyle düzensiz bir yapıya sahiptirler. Bu yapı, bölgesinde uçmayı çok zor hale getirmektedir. Büyük uçakları şiddetli türbülansa sokarken; küçük uçakları düşürebilmektedir.

    Kuru havalarda, düşük neme bağlı olarak rotor bulutları oluşmayabilir fakat yine de kuvvetli akıma bağlı olarak rotor akımı oluşabilmekte ve bölgede türbülans yaratabilmektedir. Rotor bulutları merceksi bulutlarla ilgilidir, yani Altokümülüs Lentikülaris familyasına aittir. Ayrıca rotor terimi, bu tür bulutlara ilk olarak Riesengebirge ve Crossfell bölgelerinde uygulanmıştır.

    Rotor(Yuvarlanan) Bulutu Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/rotoryuvarlanan-bulutu-nedir/

    Yalancı Güneş, sahte güneş olarak da adlandırılan optik bir atmosfer olayıdır. Güneş’in 22 derece sağında ve solunda ve Güneş ile aynı yükseklikte, Güneş kadar parlak ve renkli noktalardır. Bu olay gerçekleştiğinde havada 3 tane güneş varmış gibi görünmektedir. Oluşumunda ışık kırılması etkilidir. Sirrus bulutunda yer alan buz kristallerinden geçen güneş ışınları kırılarak bu doğa olayını gerçekleştirir. Havada asılı halde duran ve sallanan buz kristallerine ışık çarpar ve içlerinden geçer. Buz kristalleri prizma gibi davranarak ışığı renk boylarına ayırır ve ışığı büker. Renklerine ayrılan ışık 22 derecelik bir açıyla çıkana kadar kristalin içinde dolaşmaya devam eder. En sonunda ışık kristalden ayrılarak; bu hava olayını gerçekleştirir.

    Bu doğa olayı, yine optik kırılmanın sonucu olan haloyla birlikte gelişir. Olayla birlikte gelişen ışık spektrumunda farklı renkler bulunur. En iç bölge kırmızımsı renge bürünürken, en dış bölge mavimsi bir renk alır.

    Dünya’nın her yerinde görülebilen yalancı güneş en sık orta enlemlerde görülür. Buz kristallerinin etkin rol oynaması nedeniyle en sık kış mevsiminde görülürler. Bu doğa olayının İngilizce karşılığı “Sun Dog”dur ve ilginç olan bu ismin etnik kökeni bilinmemektedir.

    Yalancı Güneş Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/yalanci-gunes-nedir/

    Kaynak: https://www.havaforum.com/orta…le-1-saatte-8-bin-simsek/

    Kaynak: https://www.havaforum.com/vertebratus-nedir/

    Rize Yaylaları Sonbahar’a Karla Merhaba Dedi…

    Sonbahar’a giriş yaptığımız ilk günlerde soğuk hava ile birlikte Rize’nin birçok yaylasında ilk kar düştü. Yurt genelinde hissedilen sonbahar havasıyla birlikte sıcaklıklar 6-8 derece birden düşüş gerçekleşti. Havanın soğumasıyla birlikte Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki 2 bin 700 rakımlı Huser Yaylası’nda kar ile birlikte ince beyaz örtü oluştu. Kar yağışı ile birlikte yer yer 3-4 santimetrelik kar örtüsü oluştu. Kar yağışı karşısında vatandaşlar sonbahar ayındaki bu kar yağışını bol bol fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi.

    Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Huser Yaylası’nda dün gece sıcaklık sıfırın altında 1 dereceye kadar düştü. Kar yağışı sadece Huser Yaylası’nda görülmedi. Çamlıhemşin’deki birçok yaylada dün gece ve bu sabah ilk saatlerde karla karışık yağmur ve kar yağışları gözlemlendi.

    Rize Yaylalarına İlk Kar Düştü! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/rize-yaylalarina-ilk-kar-dustu/

    Kaynak: https://www.havaforum.com/ulud…sezonunun-ilk-kari-dustu/

    Kaynak: https://www.havaforum.com/istanbulun-en-yuksek-tepeleri/

    26 Dereceden 4 Dereceye Ani Düşüş!

    3 Haziran 1959 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas eyaletinde yer alan Selden şehrinde 140 kilometrelik bir alanda kuvvetli dolu fırtınası etkili oldu. Yaşanan bu dolu fırtınasının ardından şehirde 45 santimetrelik dolu örtüsü oluştu. Dolu fırtınası öncesinde 26 derecelerde olan sıcaklık dolu fırtınasının yaşandığı anlarda 4 derecelere düştü. Bu ilginç olay meteoroloji tarihinde unutulmazlar arasında dolu rekoru olarak yerini aldı…

    45 Santimetre Kalınlığında Dolu Örtüsü Oluşmuş! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/45-s…inda-dolu-ortusu-olusmus/

    Dünya tarihinin en büyük felaketlerinden biri: Sis Felaketi!

    Dünya tarihindeki en büyük felaketlerden biri 1952 yılında Londra’da 5000’den fazla kişinin ölümüne neden olsan sis felaketi gösteriliyor. 1952 yılında sert geçen bir kış mevsiminde İngiltere’nin en kalabalık şehri Londra’da yaşayanlar ısınma ihtiyaçlarını gidermek için normallerden çok daha fazla miktarda kömür tüketmeye başlamıştı. Yine aynı tarihlerde Londra’da elektrikli tramvaylar kaldırılmış, yerine benzin veya mazotla çalışan binlerce otobüs alınmıştı. 2 önemli bu faktöre ek olarak rüzgarlı havaların da minumum düzeye inmesi ile ciddi bir hava kirliliği oluştu. Londra’nın üstünü yoğun sis bulutu kapladı, sis bulutu bir hafta boyunca şehrin üzerinden kalkmadı.

    Yüksek ozon seviyesi kalp atışlarında düzensizliklere sebep oldu. Nefes almada zorluk çeken yüzlerce insan hastaneye kaldırıldı. Olayın gerçekleştiği ilk gün 135 kişi hayatını kaybetti. İkinci gün ölü sayısı 500’e çıktı. Ölümler her hafta devam etti, üç hafta boyunca her gün en az 200 kişi hayatını kaybetti. İngiliz hükümeti bu felaketin başlangıcında ölümlerin hava kirliliği yüzünden meydana geldiğini kabul etmedi. Ancak devam eden dönemlerde bilimsel araştırmalar neticesinde hava kirliliği kabul edildi ve ciddi önlemler alındı. Yaşanan bu sis felaketi unutulmadı, tarihteki yerini aldı. Literatürdeki yeri “the killer fog” olarak geçti.

    5 Bin Kişiyi Öldüren Sis Felaketi! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/5-bin-kisiyi-olduren-sis/

    Kaynak: https://www.havaforum.com/istanbul-karadeniz-aniden-sogudu/

    Upwelling Nedir? Ani Deniz Soğuması Nedir?

    Upwelling, dipteki soğuk deniz suyunun kuvvetli rüzgar ile birlikte dikey yönlü yukarı hareket ederek kıyı kesimlerde yüzeye çıkmasıdır. “Upwelling” olayının gerçekleştiği kıyıda deniz suyu sıcaklığı aniden düşer. Öyle ki bu düşüş bazı yerlerde 15-20 derece farkı bulabilir. Çoğu zaman sis oluşumu da gerçekleşir. Ani deniz soğuması gerçekleştiğinden insanların sağlığı açısından tehlikeli bir durumdur. Fakat balıkçılık ile uğraşanlar için olumlu bir durumdur.

    Upwelling olayının gerçekleşebilmesi için kuvvetli bir rüzgara ihtiyaç vardır. Kuvvetli rüzgar ile deniz dibindeki soğuk su akıntısı kıyı şeridinde yüzeye çıkmaktadır. Denize giren insanların bulunduğu kıyı şeridinde “upwelling” olayı sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı “upwelling” gerçekleşen yerlerde bu etki geçene kadar denize girilmemesi tavsiye edilmektedir. “Upwelling” koşullara göre değişme ihtimali bulunmakla birlikte genellikle 3-5 gün içerisinde etkisini kaybeder.

    Upwelling Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/upwelling-nedir/

    Güneş tutulması esnasında, Ay tam olarak Güneş ışınlarını engellediğinde rüzgarda ani bir yön değişimi hissedilir. Yıllardan beri süregelen bu durumun açıklanması çok yakın bir tarihte gerçekleşti. Gökbilimciler ve meteorologların ortak çalışmasıyla; bu durum şu şekilde açıklandı: Tam olarak tutulma gerçekleştiği anda, Ay gölgesi Dünya üzerine düşer. Bu esnada yer seviyesinde aniden radyasyonel bir soğuma gerçekleşir. Bu ani soğuma da sıcak havanın yükselmesini engelleyerek, rüzgar hızında ani bir düşüşe ve rüzgarın yönünde değişime neden olmaktadır.

    Meteoroloji profesörü Giles Harrison, “Keşiflerimiz, Met Office tahmin verileri ve ölçüm ağı gözlemleriyle birleştirilmiş, Dünya’nın en büyük güneş tutulması hava deneyinden elde edilen veriler sayesinde mümkün oldu.” dedi. “Bu araştırmaya katkıda bulunan binlerce bilim insanına teşekkür ediyoruz.” diye ekledi.

    Tutulma Rüzgarı Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

    Kaynak: https://www.havaforum.com/tutulma-ruzgari-nedir/