Posts by HF Bot

  Kaynak: https://www.havaforum.com/hint-okyanusu-dipolu-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/marm…olgelerde-kar-bekleniyor/

  Su döngüsü, suyun yerküre, suküre ve atmosfer arasındaki buharlaşma, yoğunlaşma, yağış, akış gibi çeşitli aşamalardan geçerek sürekli bir döngü şeklinde tekrarlanması durumuna denir. Su döngüsünün diğer bir adı hidrolojik döngüdür. Hidrolojik döngü (su döngüsü), iklimsel olayları ve yaşamın sürekliliğini belirleyen temel etmenlerden biridir. Bu olay neticesinde yeryüzündeki su kaynakları ne artar, ne de azalır. Olayın ne başlangıcı vardır ne de bir sonu…

  Su döngüsü olayında; su deniz, ırmak, nehirden atmosfere, atmosferden de yeryüzüne ve yeniden deniz, ırmak, nehire ulaşır, bu şekilde kısır döngü gerçekleşir.

  Su Döngüsü Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/su-dongusu-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/azlag-nedir/

  İstanbul’da Anadolu Yakası’nın yüksek kesimlerinde ve özellikle Çamlıca, Aydos gibi noktalarda kısa süreli kar yağışı gözlemlendi. Mevsimin ilk kar yağışı kısa süreli olarak ince beyaz örtü oluşturdu. Yağışın kesmesiyle birlikte ince örtü eridi. 27.12.2019 akşamı yağan bu kar yağışı İstanbul’da mevsimin ilk kar yağışı olarak kayıtlara geçti. Yağışlar şehir merkezinde yağmur olarak gözlemlendi. Hafta sonu yüksek kesimlerde aralıklarla benzer kar yağışı geçişleri bekleniyor. Şehir merkezinde ise zaman zaman karla karışık yağmur geçişleri gözlemlenebilir.

  EOkPlZ.jpg

  İstanbul’da Mevsimin İlk Kar Yağışı! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ista…evsimin-ilk-kar-yagisi-2/

  İstanbul’da Kar Ne Zaman Yağacak? İstanbullular İşte Tahminler…

  İstanbul’da sonbahar mevsiminin tamamında ve kış mevsiminin girişinde hem sıcaklık açısından hem de yağış açısından mevsim normallerine göre olumsuz hava durumu koşulları oluştu. Son yılların en sıcak ve kurak kasım ayı yaşandı. İstanbul’da barajlardaki doluluk olanı alarm verdi. İstanbul için en yağışlı dönem olan Aralık ayı, ilk 2 hafta kurak ve mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklarla geçti. Peki İstanbul’da kar ne zaman yağacak? Bu döngü ne zaman kırılacak ve İstanbullular karla tanışabilecek?

  Son meteorolojik verilere göre, önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkması beklenen sıcaklıklar, ay sonuna doğru hızlı bir şekilde düşüşe geçmesi tahmin ediliyor. Meteorolojik açıdan devam eden bu olumsuz tablo 2019 yılının son günleri ve 2020 yılının ilk günlerinde bozulabilir. Tahmin modellerine göre, İstanbul’un hasret kaldığı kış mevsimi kendini hissettirecek. Uzun vade tahminlerine göre, yılbaşında İstanbul’da havanın soğuk geçmesi ve birçok ilçesinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarının görülmesi bekleniyor. Mutlu seneler…

  Sayfanın alt kısmından yorumlarınızı iletebilirsiniz.

  İstanbulluların Beklediği Kar Haberi! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ista…rin-bekledigi-kar-haberi/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/yilbasinda-hava-nasil-olacak-2020/

  Longyearbyen Havalimanı’ndaki ölçekten alınan bilgilere göre, Svalbard’da 9 yıl boyunca her ay ortalama üstü sıcaklıklar gözlemlendi. Norveç’e bağlı bir takımada olan Svalbard‘da ortalama hava sıcaklığının, Dünya sıcaklık ortalamasına göre 6 kat hızlı arttığı belirtildi. Yapılan gözlemlerde, 1961’den bu yana ortalamanın 5.6 derece arttığı görüldü, bu değer küresel çapta 0.9 derece iken Türkiye’de 1.5 derece civarında. Güncel emisyon artışı devam ederse Svalbard’da yıllık ortalama sıcaklığın 2100’de 0 dereceyi aşacağı belirtildi.

  Bununla birlikte adada gözlemlenen yağış miktarı artarken, yükselen sıcaklıkla birlikte donmuş toprakları yani permafrostları tehdit ediyor. Çözülen topraklar ada üzerindeki yerleşimi, yolları ve altyapıyı bozma tehlikesi yaşıyor. Ayrıca bol bol yamaç bulunan coğrafyada heyelan riski hızla artıyor.

  40 kadar ülkenin yerleşim hakkının bulunduğu ve %60’ının buzullardan oluştuğu adanın sakinleri, yeni bir iklimle tanışıyor. Bununla birlikte bu sıcaklık artışı adada bulunan kutup ayısı gibi pek çok türü tehdit ediyor.

  Svalbard’da Ortalama Sıcaklık Dünya Ortalamasından 6 Kat Hızlı Artıyor! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/sval…ndan-6-kat-hizli-artiyor/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/10-gun-daha-kurak-havaya-devam/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/10-gun-daha-kurak-havaya-devam/

  Geçen Haziran ayında, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı, Kuzey Kaliforniya Körfezi’nde erken gerçekleşen sıcak hava dalgası nedeniyle toplu midye kayıpları gözlemlendi. Bodega Head bölgesinde gerçekleşen olaylarda, sıcağın midyeleri kabuğunda pişirdiği ve son 15 yılın en büyük toplu ölümlerden birine sebep olduğu ifade edildi. Uzmanlar, midyelerin kabuklarının açıldığını ve bazılarının boş, bazılarının ise dolu olduğunu ifade etti. Ayrıca midyenin temel bir tür olduğu, ormandaki ağaçlar gibi pek çok türe barınak ve habitat sağladığı ve bu nedenle toplu kayıpların pek çok türü etkileyeceği ifade edildi.

  Aslında 27 derece civarında seyreden hava sıcaklığı insan için pek yüksek olmasa da, bu sıcaklıklar midyeleri neden öldürmüştü? Tipik olarak bu bölgede en kuvvetli sıcaklıklar yaz sonu ve sonbahar başında gerçekleşir ve bunun yanında yaz sonu ve sonbahar başında gelgit sonucunda en düşük su seviyesi gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde gerçekleşir. Yaz başında ve ilkbaharda ise bu durum sabah geç saatler ve öğleden sonraya kayabilir. Bunun sonucunda açıkta kalan türler sıcaktan maksimum etkilenir. Sıcak havalarda kayaya bağlı bir midyede, doku sıcaklığının 105 dereceye kadar ulaşabileceği belirtilmektedir! Olağan dışı gerçekleşen bu sıcak hava dalgaları, başta midye olmak üzere pek çok canlıyı zorlamaktadır.

  Uzmanlar, bu olayın ilk kez olmadığını fakat en şiddetlilerinden biri olduğunu ifade ettiler. Ek olarak bu tip olayların sıklaştığı ve bölgede ki ekosistemin yavaş yavaş değişebileceği aktarıldı. Bunun yanında okyanusların yükselen ortalama sıcaklığıyla beraber Dünya genelinde pek çok deniz türü tehdit altındadır…

  Sıcak Hava Dalgası Kabuğunda Midyeleri Pişirdi! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/sica…ugunda-midyeleri-pisirdi/

  Rotor Bulutu, dağ tepelerinin altında oluşan türbülanslı ve düzensiz bulutlardır. Dağlara yatay ve paralel bir eksende dönerler. Rotor bulutunun tabanında esen rüzgarın, orta kısmında ve üstünde esen rüzgara göre ters yönde esmesi nedeniyle düzensiz bir yapıya sahiptirler. Bu yapı, bölgesinde uçmayı çok zor hale getirmektedir. Büyük uçakları şiddetli türbülansa sokarken; küçük uçakları düşürebilmektedir.

  Kuru havalarda, düşük neme bağlı olarak rotor bulutları oluşmayabilir fakat yine de kuvvetli akıma bağlı olarak rotor akımı oluşabilmekte ve bölgede türbülans yaratabilmektedir. Rotor bulutları merceksi bulutlarla ilgilidir, yani Altokümülüs Lentikülaris familyasına aittir. Ayrıca rotor terimi, bu tür bulutlara ilk olarak Riesengebirge ve Crossfell bölgelerinde uygulanmıştır.

  Rotor(Yuvarlanan) Bulutu Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/rotoryuvarlanan-bulutu-nedir/

  Yalancı Güneş, sahte güneş olarak da adlandırılan optik bir atmosfer olayıdır. Güneş’in 22 derece sağında ve solunda ve Güneş ile aynı yükseklikte, Güneş kadar parlak ve renkli noktalardır. Bu olay gerçekleştiğinde havada 3 tane güneş varmış gibi görünmektedir. Oluşumunda ışık kırılması etkilidir. Sirrus bulutunda yer alan buz kristallerinden geçen güneş ışınları kırılarak bu doğa olayını gerçekleştirir. Havada asılı halde duran ve sallanan buz kristallerine ışık çarpar ve içlerinden geçer. Buz kristalleri prizma gibi davranarak ışığı renk boylarına ayırır ve ışığı büker. Renklerine ayrılan ışık 22 derecelik bir açıyla çıkana kadar kristalin içinde dolaşmaya devam eder. En sonunda ışık kristalden ayrılarak; bu hava olayını gerçekleştirir.

  Bu doğa olayı, yine optik kırılmanın sonucu olan haloyla birlikte gelişir. Olayla birlikte gelişen ışık spektrumunda farklı renkler bulunur. En iç bölge kırmızımsı renge bürünürken, en dış bölge mavimsi bir renk alır.

  Dünya’nın her yerinde görülebilen yalancı güneş en sık orta enlemlerde görülür. Buz kristallerinin etkin rol oynaması nedeniyle en sık kış mevsiminde görülürler. Bu doğa olayının İngilizce karşılığı “Sun Dog”dur ve ilginç olan bu ismin etnik kökeni bilinmemektedir.

  Yalancı Güneş Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/yalanci-gunes-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/orta…le-1-saatte-8-bin-simsek/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/vertebratus-nedir/