Posts by HF Bot

  Kaynak: https://www.havaforum.com/istanbulun-en-yuksek-tepeleri/

  26 Dereceden 4 Dereceye Ani Düşüş!

  3 Haziran 1959 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas eyaletinde yer alan Selden şehrinde 140 kilometrelik bir alanda kuvvetli dolu fırtınası etkili oldu. Yaşanan bu dolu fırtınasının ardından şehirde 45 santimetrelik dolu örtüsü oluştu. Dolu fırtınası öncesinde 26 derecelerde olan sıcaklık dolu fırtınasının yaşandığı anlarda 4 derecelere düştü. Bu ilginç olay meteoroloji tarihinde unutulmazlar arasında dolu rekoru olarak yerini aldı…

  45 Santimetre Kalınlığında Dolu Örtüsü Oluşmuş! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/45-s…inda-dolu-ortusu-olusmus/

  Dünya tarihinin en büyük felaketlerinden biri: Sis Felaketi!

  Dünya tarihindeki en büyük felaketlerden biri 1952 yılında Londra’da 5000’den fazla kişinin ölümüne neden olsan sis felaketi gösteriliyor. 1952 yılında sert geçen bir kış mevsiminde İngiltere’nin en kalabalık şehri Londra’da yaşayanlar ısınma ihtiyaçlarını gidermek için normallerden çok daha fazla miktarda kömür tüketmeye başlamıştı. Yine aynı tarihlerde Londra’da elektrikli tramvaylar kaldırılmış, yerine benzin veya mazotla çalışan binlerce otobüs alınmıştı. 2 önemli bu faktöre ek olarak rüzgarlı havaların da minumum düzeye inmesi ile ciddi bir hava kirliliği oluştu. Londra’nın üstünü yoğun sis bulutu kapladı, sis bulutu bir hafta boyunca şehrin üzerinden kalkmadı.

  Yüksek ozon seviyesi kalp atışlarında düzensizliklere sebep oldu. Nefes almada zorluk çeken yüzlerce insan hastaneye kaldırıldı. Olayın gerçekleştiği ilk gün 135 kişi hayatını kaybetti. İkinci gün ölü sayısı 500’e çıktı. Ölümler her hafta devam etti, üç hafta boyunca her gün en az 200 kişi hayatını kaybetti. İngiliz hükümeti bu felaketin başlangıcında ölümlerin hava kirliliği yüzünden meydana geldiğini kabul etmedi. Ancak devam eden dönemlerde bilimsel araştırmalar neticesinde hava kirliliği kabul edildi ve ciddi önlemler alındı. Yaşanan bu sis felaketi unutulmadı, tarihteki yerini aldı. Literatürdeki yeri “the killer fog” olarak geçti.

  5 Bin Kişiyi Öldüren Sis Felaketi! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/5-bin-kisiyi-olduren-sis/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/istanbul-karadeniz-aniden-sogudu/

  Upwelling Nedir? Ani Deniz Soğuması Nedir?

  Upwelling, dipteki soğuk deniz suyunun kuvvetli rüzgar ile birlikte dikey yönlü yukarı hareket ederek kıyı kesimlerde yüzeye çıkmasıdır. “Upwelling” olayının gerçekleştiği kıyıda deniz suyu sıcaklığı aniden düşer. Öyle ki bu düşüş bazı yerlerde 15-20 derece farkı bulabilir. Çoğu zaman sis oluşumu da gerçekleşir. Ani deniz soğuması gerçekleştiğinden insanların sağlığı açısından tehlikeli bir durumdur. Fakat balıkçılık ile uğraşanlar için olumlu bir durumdur.

  Upwelling olayının gerçekleşebilmesi için kuvvetli bir rüzgara ihtiyaç vardır. Kuvvetli rüzgar ile deniz dibindeki soğuk su akıntısı kıyı şeridinde yüzeye çıkmaktadır. Denize giren insanların bulunduğu kıyı şeridinde “upwelling” olayı sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı “upwelling” gerçekleşen yerlerde bu etki geçene kadar denize girilmemesi tavsiye edilmektedir. “Upwelling” koşullara göre değişme ihtimali bulunmakla birlikte genellikle 3-5 gün içerisinde etkisini kaybeder.

  Upwelling Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/upwelling-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/hava…misyonlari-hizla-artiyor/

  Güneş tutulması esnasında, Ay tam olarak Güneş ışınlarını engellediğinde rüzgarda ani bir yön değişimi hissedilir. Yıllardan beri süregelen bu durumun açıklanması çok yakın bir tarihte gerçekleşti. Gökbilimciler ve meteorologların ortak çalışmasıyla; bu durum şu şekilde açıklandı: Tam olarak tutulma gerçekleştiği anda, Ay gölgesi Dünya üzerine düşer. Bu esnada yer seviyesinde aniden radyasyonel bir soğuma gerçekleşir. Bu ani soğuma da sıcak havanın yükselmesini engelleyerek, rüzgar hızında ani bir düşüşe ve rüzgarın yönünde değişime neden olmaktadır.

  Meteoroloji profesörü Giles Harrison, “Keşiflerimiz, Met Office tahmin verileri ve ölçüm ağı gözlemleriyle birleştirilmiş, Dünya’nın en büyük güneş tutulması hava deneyinden elde edilen veriler sayesinde mümkün oldu.” dedi. “Bu araştırmaya katkıda bulunan binlerce bilim insanına teşekkür ediyoruz.” diye ekledi.

  Tutulma Rüzgarı Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/tutulma-ruzgari-nedir/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/ista…ek-ve-yildirim-gorulecek/

  Karadeniz’de son 40 yıldır haziran ayı ortalaması 19 derece civarında olan deniz suyu sıcaklığı bu yıl aynı tarihlerde 24-26 derecelerde seyrediyor. Bu kadar büyük deniz suyu sıcaklığı farklılığı meteorolojik hadiselerin sertliğini de etkiliyor. Araştırmalara göre mevsim normallerinin üzerinde seyreden deniz suyu sıcaklığı ile ısınan suyun yükselerek atmosferin dengesini bozduğu ve oluşan lokal şiddetli yağışlarla birlikte can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanların tetiklendiği görülmektedir.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz’in haziran ayında su sıcaklığının geçen yıl 19 derece bu yıl ise 26 dereceye çıktığını belirterek ısınan suyun yükselerek atmosferde dengesizliğe neden olduğunu söyledi. İklim değişiklikleri nedeni ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin daha çok ısındığını ve bu ısınmanın ani yağışlara neden olduğunu belirten Bektaş, “Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların ortak sonucuna bakıldığı zaman Karadeniz’in küresel ısınmaya bağlı olarak sürekli ısındığını görüyoruz. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi, Batı Karadeniz Bölgesine oranla daha çok ısınıyor. 40 yıllık Karadeniz’in haziran ayında yani sel felaketini yaşadığımız bu ayda su sıcaklığı geçen yıl 19 dereceydi, şimdi ise 26 derece. Kıyaslama yapacak olursak Doğu Akdeniz ile Doğu Karadeniz’in su sıcaklığı aynı durumda. Isınan su yükselerek atmosferde dengesizliğe neden olmakta ve kıyı kenarlarında yağışlara sebebiyet vermektedir. Bilimsel çalışmalar bunu ortaya koymaktadır” dedi.

  Karadeniz’de Deniz Suyu Sıcaklığı Dikkat Çekiyor! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/kara…sicakligi-dikkat-cekiyor/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/kasi…lerin-ayaklarini-buyuttu/

  Kastamonu’da Hortum Paniği!

  Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde oluşan hortum, kısa süreli paniğe neden oldu. Yaklaşık 20 dakika etkili olan hortumu, ilçede yaşayanlar cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

  Bugün Kastamonu Devrakani'de görüntülenen hortum… 😳🌪 pic.twitter.com/hueRqQJnoa

  — Hava Forum ( havaforum ) June 11, 2019

  Kastamonu’da Büyük Çaplı Hortum Oluştu! yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/kast…uyuk-capli-hortum-olustu/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/yeni-hafta-orajli-gececek/

  Kaynak: https://www.havaforum.com/cern…eti-ve-radyasyon-yagmuru/

  Radyasyon Bulutu Nedir? Radyoaktif Bulut Nedir?

  Radyoaktif bulut (radyasyon bulutu) veya diğer bir ifadeyle nükleer serpinti, bir nükleer patlama veya yangın neticesinde atmosfere saçılan radyoaktif maddelerden oluşan gaz ve toz partiküllerinin oluşturduğu bulut kütlesine verilen addır. Yakın zamanda gerçekleşen (26.04.1986) ve ağır zararlara neden olan çernobil faciası buna örnek gösterilebilir.

  Bu radyasyon ile ilgili partiküller bulutlarla hızlıca bir yerden başka yere taşınabilir. Çeşitli meteorolojik olaylarla bu partiküllerin havadaki yoğunlukları değişilebilir. Kar, yağmur ve benzeri meteorolojik olaylar ile yer yüzüne inebilirler.

  Radyoaktif Bulut Nedir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/radyoaktif-bulut-nedir/

  Şimşek Seven İnsan, Yıldırım Seven İnsan, Gök Gürültüsü Seven İnsan… İşte tüm detaylarıyla Ceraunophile

  Türkçe’de tam olarak karşılığı olmasa da sironofil yani ingilizce adıyla ceraunophile, yıldırım, şimşek ve gök gürültülü havaları seven insanlar için kullanılmaktadır. Böyle havalarda bu insanlar çok mutlu olur. Ceraunophile insanları güneşli ve ılık, sıcak havalar yerine kapalı, gri gök yüzü ve özellikle yıldırım, şimşek ve gök gürültüsü hadiselerinin yaşandığı anlarda mutlu olurlar. Kendilerini özellikle yıldırım, şimşek ve gök gürültülü havada huzurlu hissederler.

  Yıldırım, şimşek ve gök gürültüsü seven insanlar olarak adlandırılan sironofiller psikolojik olarak şimşek, yıldırım ve gök gürültülü havalarda daha çok mutlu olurlar. Gök gürültüsü sesinde mutluluk hormonları devreye girer. Bu hadiseleri seven insanlar yani sironofiller yıldırımın çıkardığı çatırtı sesine bayılırlar.

  Şimşek, Yıldırım ve Gök Gürültüsü Seven İnsana Ne Denir? yazısı ilk önce Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi üzerinde ortaya çıktı.

  Kaynak: https://www.havaforum.com/sims…su-seven-insana-ne-denir/