Posts by meridyen

21 eylül itibari ile yaylalara yağan şu mübarek kar yağışı ve örtüsünü son iki yıldır sahillerimizde kışın göbeğinde bile göremedik .Bu arada aralık ayi için güzel beklentiler sonrası için ise pek iç açıcı görüntüler sunulmadı. Aralık soğuk geçecek deniyor ama şunu da atlamamak gerek 2016 aralık ayı soğuk ve sahillerde kar gecişi sık sık oldu ancak sağlam bir örtü olmadı, sahilde sağlam örtü bırakmadan m.normali altında geçiş ihtimalini de atlamayalım olasılıklardan biri. Sistemlerim geliş alışkanlığı yüksek basınç, alçak basınç artık her neyse aralik için bizi umarım tatmin edecektir.

yusufbrbr dostum şimdiden iyi gezmeler diliyorum, doğrudur zigana zehir hüseyin mevkii soğuk olur ancak bir erikbeli ya da kadırga gibi olamaz yağış yoğunluğu olarak, örneğin Trabzonun batı yaylaları daha yoğun kar alır şu an ancak zigana zehir hüseyin civarı beyazlamaz daha yüksekleri 2400-2500 ler beyazlar, kadırga etekleri erikbeli tarafı yağışı daha iyi karşılıyor.

zigana zehir hüseyinin olduğu yer rakımı yüksek rüzgarlı soğuk yer ancak kar yağmayacak soğuk ama yağış sıkıntısı olur orda daha yüksek tepeleri belki beyazlar çakır göl, cami boğazı, kurt boğazı daha yüksek yağışlı soğuk olacağı için hafif beyazlar .

c.tesi-pazar-pazartesi günleri için gfs güzel soğuma yağış verdi, kışa girmeden gelen bu gibi her atak denizlerin soğuması için biçilmiş kaftan, bunun kaymağı aralık ayında başlar umuyorum, haftasonu bölgemizde 13-14-15-16 dereceler görünür bu da ortalama 1950 rakım civarı karadağ 'ın tepesini beyazlatılır şehirden güzel görünür ancak ziganaya kesin örtü bırakır, yüksek basınç ve sistemlerin geçiş güzergahı alışkanlığı önemli diye düşünüyorum bu kış bence güzel kar yağışı ve örtü göreceğiz...

buradaki koyu yeşil yağış mı soguk mu tam olarak nedir, ayrıca bölgemizin aralık ayında sağlam kar örtüsü almişligi var, sağlam örtü sürpriz olmaz ama kış erken gelecek görünüyor, ocak şubatı bilemeyiz (ağalığı da bilemeyiz)hele bir aralığı halledelim sonrası stres zaten ,yüksek basınç yattı kalktı derken aylar geçiyor bol bol vaktimiz olacak...

Rize basıyor, bitti demeden bitmez yapışıp kalan kütle ve yoğun sağnak var,bir Trabzonlu olarak gördüğüm en şiddetli yağış Ordudan Trabzona gelirken Nefise tünel çıkışı geçen sene sel olduğu gece geçmiştim bir de 4 sene kadar önce Rizeden geçerken yakalandığımız ani sağnak ,nasıl oluyor anlamıyorum kısa sürede aşırı yoğun silecek görünmüyor .Trabzonun da bazen aşırı sağnağı oluyor ancak oraların yanında çise gibi mübarek.

manik depresif teşekkürler, üstte Rizenin sadece ağustos ayında 351 mm yağış aldığı paylaşıldı, Trabzon ise 8 ayda 430 mm,muhtemelen Akcaabat 400'ün altıdır, belli dönemler serin (Akcaabat -Trabzon için)yağışlı lokal sel olarak geçse de olağanüstü yağış miktarını yakalayamadık, her iki mevkide 600-700ü devirmiş olsaydı heyecana konu olacaktı, bu iki noktayı eski insanlar yerleşim yeri olarak boşuna seçmedi, en korunaklı yerler hava olaylarından minimum düzeyde etkilenme var,beşirli, forum,d.dere, pelitli civarı ani yağış ile su baskını olaylari ise günümüz ve yakın geçmiş insanımızın liyakatsiz görev ve şehir planlamasindan(planlayamamasindan)kaynaklı. Konuyu nereden nereye bağladım, neyse aksiyonlu sonbahar kış olması dileğiyle...ilk kar tanesi heyecanımızdır çok özledik...

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve canını bu vatan için feda eden milletimize bize bu vatanı bıraktıkları için sonsuz teşekkürker, ruhlarınız şad olsun,asla unutulmayacaksınız...

Ordu Ünye, karadenizin yaz kış en şanslı bol bereketli ilçelerin başında gelen şirin yer,yağış ciddi boyutta görünüyor,çok sağlam ve uzun süreli kütlelerin geçiş güzergahı, can ve mal kaybı olmaması dileğiyle.