Posts by Balkanlar

Ülkeler bir bir önlemleri gevşetiyorlar. Biz acele etmeyelim.En azından mayıs ayını hiçbir önlem azaltma olmadan bitirmeliyiz bence.

Hazirandan önce hiçbir ülke hiçbir adım atmamalı sosyal hayata dönüş konusunda, çok büyük risk alırlar kanaatimce, aslında bunu herkes biliyor ama bir noktadan sonra ekonomi insan hayatından öncelikli oluyor, bu da aslında üstünde çok düşünülmesi gereken başka bir vahim anlayış

Herkese hayırlı Ramazanlar... oruç tutacak arkadaşlar beslenmelerine bu yıl çok dikkat etsinler, hava çok sıcak olmadığı için özellikle su içme konusuna dikkat etmeli..az su riskli olur.. ayrıca vitamin takviyesi de önemli

2020'den anladığım şu, uzun veya kısa vadeli net konuşmalar yapmak boş... corona biter başka bir olay başlar.. Ben ilk etapta Ramazan sonunu, sonra Ağustos sonunu en sonda da Aralık'ı görmeden bu yılın herhangi bir ayı veya haftası hakkında "şu olur, bu olmaz" diyenlere tam itimat etmemekten yanayım..

Düşünüyorum da gidişata bakıldığında, normal şartlarda bu virüsün dünyada son bulması aşı bulunmadıkça hiç mümkün gelmiyor.. 1 kişi bile kalsa risk devam ediyor çünkü... mesela ilk patlamada vaka sayısı 5-100-1000 şeklinde ilerliyor.. diyelim ki zirveye ulaştık ve azalmaya başladı yayılım hızı.. ne olacak? artık 5-30-80-130-180 diye yayılacak...ama bitmeyecek... ancak ben aşı bulunana kadar olayın böyle ilerleyeceğini düşünmüyorum... bu virüs geldiği gibi gidecek bence... bir anda hızla hayattan çekilecek.. görevini yapacak kaybolacak.. Allah'ın dilemesiyle birden geldi, dilemesiyle de birden gidecek gibi geliyor... (tabii ki olayların akışı sırasında bazı sebeplere dayalı şekilde).. yoksa böyle tek tek hastalarla uğraş çok uzun vadeli bir şey olur.. yaz da zaten hemen geçer, yine grip mevsimi başlar, gene hızla yayılır... kurtulmak mümkün olmaz..

işte bu durum bence zorlukların şiddetini çok yakın zamanda daha da arttıracak birinci neden.. çünkü tüm olaylar yeryüzündeki düşmanlıklar, zulümler nedeniyle yaşanıyor.. son yıllarda olayların ne kadar kontrolden çıktığına hepimiz şahittik.. herkes insanlardaki bozulmanın farkındaydı.. tüm kutsal kitaplarda geçtiği gibi elbette bu olay bu tür felaketlerle sonuçlanacaktı, insanlar sevgiye kardeşliğe yardımseverliğe güzel ahlaka yönelmedikçe felaketlerin bitmeyeceğini düşünüyorum..

Güzel dönem değil istedikleri. İstedikleri dijital dünyanın köleleşmiş, robotlaşmış insanları. Bireysel olarak eve kapatılmış teknolojinin birer esiri olmuş insan. Zaten kısmen başarılı olunan yeni dünya modeli. Bizim buna karşı durmamız aksine kollektif toplumu sürdürmemiz şart. İnsan yüzyüze iletişim kurduğu kadar insandır. Eğitim ancak yüzyüze ve birlikte eğitimdir. Ve dünya gezdikçe öğrenilen bir yerdir.

birilerinin böyle bir planı olabilir.. önemli olan iyilerin ve onların yardımcısı Allah'ın planının ne olduğu..

Bu salgından sonra hiçbir ülke eskisi gibi olmayacak, zaten muhtemelen salgından sonra başka büyük olaylar da yaşanacak, kısacası devletler de bireyler de yeni bir sisteme, düzene, anlayışa geçmek, adapte olmak zorunda kalacak, bundan kaçış gözükmüyor... zaten kaçmaya da gerek yok, çünkü insanlık için çok daha güzeli geliyor diye inanıyorum.. herkesin uzun yıllardır şikayet ettiği karanlık bir dönem sona eriyor diye düşünüyorum.. bakalım neler olacak..